Domain Haberleri

2018 Namecheap Alan Adı Eğilimler Raporu

By , - Domain Haberleri - .

İSPANYA (dnjournal) — Dünyanın en büyük ikinci perakende alan adı tescili olan Namecheap, yönetimi altında 10 milyonun üzerinde alan adıyla (2018 Inc. 5000‘e göre en hızlı büyüyen Amerikan şirketlerinden biri) ilkini açıkladı.

Namecheap Alan adı İstatistikleri ve Eğilimler Raporu, bu hafta yayımlandı. Rapor, işletme sahipleri, geliştiriciler, girişimciler ve teknoloji analistleri için alan adı endüstrisine bazı benzersiz bilgiler sunacak şekilde tasarlanmış. Rapor, NameCheap’ın Birçok Kategoride Yılın En İyi TLD‘lerini, Dünyadaki En Popüler TLD‘leri, En İyi ccTLD‘leri, İş Sektörüne Özel Trend Olan TLD‘leri ve daha çok daha fazlasını içeriyor.

Rapor ayrıca 2018’de şu ana kadar olan NameCheap’teki en popüler TLD‘leri de içeriyor. Bunlar:

gTLDs

1. .com, 2. .info, 3. .club, 4. .org, 5. .site, 6. .net, 7. .online, 8. .website, 9. .space, 10. .app

ccTLDs

1. .us, 2. .co, 3. .pw, 4. .io, 5. .me, 6. .co.uk, 7. .ca, 8. .de, 9. .ai, 10. .eu

Rapordaki TLD‘ler içinde .com’un liderliği sürpriz değil ancak bu yılki tescillerin daha önce hiç olmadığı kadar fazla oluşu, .club, .space, .online ve .app gibi bazı yeni jenerik üst düzey alan adlarının işletme sahipleri ve girişimcilerce tercih edilmesi dikkat çekici.

En büyük sürprizlerden biri ise küresel anlamda .com’dan sonra 2. sırada gelen .net’in Nameheap’da 6. sırada yer alması.

Ayrıca Amerika’nın kullanılmakta olduğu .us ülke kodunun Namecheap’te en popüler ccTLD oluşu şaşırtıcı. Almanya’nın .de (14 milyondan fazla kayıt), Büyük Britanya’nın .uk (10 milyondan fazla) ve hatta daha küçük ABD komşusu Kanadalı .ca (2,6 milyondan fazla) gibi ccTLD‘ler, daha iyi performans göstermişlerdir (1,9 milyonun biraz üzerindedir).

2018 Namecheap Alan Adı İstatistikleri ve Eğilimler Raporu şunları da içeriyor:

  • On yılın en çok kayıt edilen TLD‘leri.
  • Kategoriye Göre En Popüler TLD‘ler (Teknoloji, Yaşam Tarzı, Finans, Spor, Seyahat, Yiyecek ve İçecek, Emlak, Multi-Medya ve daha fazlası)
  • 2017’den bu yana Dünyanın En Popüler 3 .com harici TLD‘leri.
  • 2018 Sektöre özgü trend olan TLD‘ler
  • Alan Adı Sahipliği Verileri; ve dahası.

Detaylıca incelemek isteyenler 12 sayfalık pdf raporu indirebilirler.

 

Kaynak: dnjournal.com/archive/lowdown/2018/dailyposts/20181012.htm

Rapor: namecheap.com/assets/docs/resource-center/Namecheap-Domain-Industry-Report-2018.pdf

domain haberleri
Diğer ilgili haberler