Domain Haberleri

2018 Sektör Grafikleri

By , - Domain Haberleri - . Etiketler: ,

ANKARA (domainog) — Piyasanın mantığını kavrayamayan satışta yapamaz. Domain almak saniyeler sürse de satmak on yıllar alabilir. Bu yüzden öncelikli altın kural “alırken kazanmak“tır.  Mantığı kavrayan ve buna göre alım yapanlar ciddi kârlar yaparken, hayal kuran kesimse zarardan öteye gidemiyor.

Satış yapmak için sektör hareketlerinin (ne alınıyor, ne bırakılıyor) değişimleri karşısında doğru varsayımlarda bulunmak gerekir. Öncelikle, yeni kayıt edilen domainler ile bırakılanlar arasında belirgin bir fark olması gerekir. Şöyle ki:

TRİK: Düşen alan adlarının sayısının yeni kayıt edilenlerden yüksek olması durumunda, alınacak alan adından zarar etme ihtimali çok yüksektir. Çünkü, eğer para edecek olmuş olsaydı, yatırım yapanlar düşmesine izin vermezlerdi. Açıktır ki, hayaller gerçekleşmemiş ve satılamamıştır. Eğer bu alım satımlar birde trend oluşturmuşsa ve alım yapıyorsak, bu genel anlamda maceraya atılmak olarak yorumlanabilir.

İşte bu noktada önemli olan şey, aldıktan sonra değer kazanacak olan domainleri kestirebilmektir.

Peki, mantığı kavramak için hangi verilerden faydalanmak gerekir? Kendi tercihim sektör grafikleri. Yani kelimelere olan arz talep dengeleri. Canlı örnekler verelim:

ASLA YATIRIM YAPILMAZ: 2018 başından bu yana mobilya sektörüne ilişkin domain alımları, her ay düşerek ilerlemiş (yeşil). Elden çıkarılanlarsa yeşili destekliyor (kırmızı). Yani hem yeni yatırımlar azalıyor hem de önceki yıl(lar) yatırım yapmış olanlar elden çıkarıyor. Üstelik kırmızı çizgi baskın bir şekilde yeşilin üzerine çıkmış durumda. Sonuç: Mobilya sektörüne kesinlikle yatırım yapmam. Ayrıca, “mobilya.com” gibi jenerik bir uzantıyı satmak amacı ile yapılacak girişimlerin sonuçsuz kalma ihtimalinin en yüksek olduğu dönemdir. Muhtemelen ucuza gider ama alıcılar tarafından baktığımızda bu bir fırsat olarak değerlendirilip, en uygun fiyatlara alım yapmak mümkün olabilir.

Benzer şekilde nakliyat sektörüne ilişkin talep grafiği.

YATIRIM YAPILABİLİR: En azından yatay bir trend var. Bu, piyasanın işliyor olduğunu gösterir.

KESİN YATIRIMLIK: Hem daha önce almış olanlar bırakma konusunda istekli değil, hem de bu yıl her geçen ay artan bazda yeni alımlar yapılıyor. Açıktır ki sektörde ya hareketlilik vardır ya da yeni bir niş pazardır ve mutlak yatırımı gerektirir (Türkçe kelime listemdeki hemen hemen tüm sektörler düşüş eğiliminde, bu yüzden kendi ilgilendiğim bir İspanyolca kelimenin grafiğine yer verdim).

2018’in ilk 8 ayına ilişkin grafiklerin 150 aylık olanını geçen hafta burada vermiştim (inşaat sektörü için). Aşağıda örnek bir görüntüsüne yer verdiğim 100’e yakın sektörün tüm grafiklerini buluta yükledim, incelemek isteyenler buradan ulaşabilirler.

Listede olmayan ve “olmalı” diyeceğiniz kelime varsa ekleyebilirim. Konuyu bitirmeden önce birde yatırım formatlarına bakalım:

  • Önüne geleni al. Sonuç: Ödemeler gelince 1 TL’den satış yapmaya başlanır ki bu hem nakit hem de vakit anlamında büyük zararlarla sonuçlanır.
  • Yıllanmış olanları topla, zararına satıyormuş gibi sat: Sonuç: Genelde en az yüzde bir kaç yüz kâr ile satılan düzenli bir gelir elde edilebiliyor ama iyi bir disiplin şart. (tecrübeyle sabit)
  • Pazardan çekilenlerin portföylerini büyük indirimle toplu olarak al. Sonuç: Ne alındığına bağlı olarak kesin kâr ediliyor ama zengin etmiyor, zor iş.
  • İlk ya da ikinci elden, bir avuç sağlam alan adına yatırım: Sonuç: Benim tercihim değil ama en sağlamı bu. Hiç baş ağrıtmaz. Az olsun öz olsun diyenler için. Zengin eder mi? Hiç fikrim yok, çünkü hiç çok büyük bir alan adım olmadı. Ama en azından toplam satışlarım altı haneli rakamları çoktan geçti.
  • Sektörü takip edip trendleri yakalayıp anahtar kelimelere yatırım yapanlar: Sonuç: Bu benim tercihim, zengin etmiyor ama uzun vadede düzenli gelir sağlıyor (pazarım es, de, en)
  • Mantıklı kelimelerin üretilmesi ile markalaştırılabilir kelimeler üretilir, patentler alınır, ekstra teknik çalışmalarla desteklenir. Sonuç: Kesin yüksek kâr ama çok teknik bilgi istiyor.
  • Sayılar, kısa alan adları, mantıksal dizilimler, plakalar, koleksiyonculuk, fanatizm içeren konular, geleceğe ilişkin öngörüler, niş kelimeler vs. vs. Sonuç: Ne yapıldığı bilindikten sonra çok fazla kârlar söz konusu ama çok çalışmak gerekiyor.

Domainog

 

 

 

 

domain haberleri