Domain Haberleri

3 Karakterli Alan Adı Fiyat Rehberi

By , - Bilgi Bankası - .
3 Karakter Alan Adı Değerleme

KALİFORNİYA (3character) — Bir alanı adının değerlemesi her zaman zor olmuştur ve değerlemelerdeki büyük bir farklılıklar, bir kaynaktan diğerine değişkenlik gösterir. Ancak yine de şu üç önemli özellik, değer belirleme de önem taşır:

 • Uzunlukları
 • Karakter kompozisyonu
 • Karşılaştırılabilir son satış verileri

Çok sayıda faktöre bağlı olduğu için bir alan adının “Son Kullanıcı” değerini belirlemek neredeyse imkansızdır. Ancak yine de piyasa verileri bu tür satışları izlemenin en iyi yoldur ve “Son Kullanıcı” pazarı üzerine genelde önemli bilgiler verir!

3 Harfli Alan Adı Fiyat Kılavuzu

Nisan 2017 itibarıyla gözlemlenen 1 harfli alan adlarının minimum toptan satış fiyatları:

 • 3 harf, .com – 17.800$
 • 3 harf, .net – 1.100$
 • 3 harf, .org – 375$
 • 3 harf, .info – 10$
 • 3 harf, .biz – 15$
 • 3 harf, .us – Reg Fee

Batı Dünyası Kriterleri: Harf kompozisyonunun kalitesi, 3 harflik değerlemelerin belirlenmesinde önemli bir rol oynayabilir. Genel konsensüs, A, B, C, D, E, F, G, H, I, L, M, N, O, P, R, S, T harflerini “Değerli Harfler” olarak kabulünden yanadır. Diğer düşük kaliteli harfler ise: J, K, U, V, W’dir. Daha düşük kaliteli harfler ise: Q, X, Y, Z.

Bu rakamların altında satmak istendiğinde güçlü alımlarla karşılaşılır. Premium harfli alan adları, Minimum Toptan Satış Fiyatı üzerinden % 500 ila % 600 (veya daha fazla) prim getirme eğilimindedirler. Karışık harfli kaliteli alan adları ise bu iki uç noktanın ortasında bir yerde değere sahiptirler.

Çin ve Küresel Piyasalar

Bu yeni ve gelişmekte olan piyasadaki harf kalitesi, batı dünyasındakilerden çok farklı işler. Tercih edilen harfler B, C, D, F, G, H, J, K, L, M, N, P, Q, R, S, T, W, X, Y, Z’dir. Ünlüler hafif değerli olarak kabul edilir. V harfi ise daha düşük kalitede kabul edilir (Detaylı bilgi için Çin Alan Adı Rehberi konusu incelenebilir.).

3 Rakamlı Alan Adı Fiyat Kılavuzu

Nisan 2017’den itibaren geçerli gözlemlenen 3 rakamlı alan adlarının Minimum Toptan Satış Fiyatları (sayı kombinasyonundan bağımsız olarak):

 • 3 rakam, .com – 100.000$
 • 3 rakam, .net – 6.000$
 • 3 rakam, .org – 800$
 • 3 rakam, .info – 275$
 • 3 rakam, .biz – 150$
 • 3 rakam, .us – 100$

Sayı kompozisyonunun kalitesi de, 3 rakamlı değerlemelerin belirlenmesinde önemli bir rol oynayabilir. Genel konsensüs, 1, 2, 3, 5, 7, 8, 9 rakamlarının “Değerli” olarak kabul edildiğini yönündedir. Diğerlerine göre daha düşük kaliteli numaralar ise: 4 ve 6’dır. En düşük değerde olanlar ise 0 sayısını içerir. Yukarıdaki listedeki fiyatlardan daha düşük fiyatlar talep edildiğinde, alıcılar daha istekli olma eğilimindedirler. Değerli rakamları içeren alan adları, Minimum Toptan Satış Fiyatı üzerinden % 300 ila % 400 arasında pirim yapma eğilimindedirler. Kaliteli ama karışık durumdakilerse bu iki uç noktanın arasında bir yerlerde değerleme alır.

3 Karakterli Alan Adı Fiyat Kılavuzu

Harf, rakam ve/veya tire içerebilir. Nisan 2017 itibarıyla geçerli gözlemlenen Minimum Toptan Eşya Fiyatları (her kombinasyon için) aşağıdaki tabloda verilmiştir. Örneğin; LLN demek, İlk iki hanesi “harf” ve son hanesi “Rakam” olan alan adını temsil eder.

.com
.net
.org
.info
.biz
.us
LLN
550$ $0 Reg Fee Reg Fee Reg Fee Reg Fee
LNN 500$ Reg Fee Reg Fee Reg Fee Reg Fee Reg Fee
LNL 500$ Reg Fee Reg Fee Reg Fee Reg Fee Reg Fee
NLL 500$ Reg Fee Reg Fee Reg Fee Reg Fee Reg Fee
NNL 500$ Reg Fee Reg Fee Reg Fee Reg Fee Reg Fee
NLN 500$ Reg Fee Reg Fee Reg Fee Reg Fee Reg Fee
L-L 5.500$ 150$ Reg Fee Reg Fee Reg Fee Reg Fee
N-N 10.000$ 200$ Reg Fee Reg Fee Reg Fee Reg Fee
L-N 5.000$ 30$ Reg Fee Reg Fee Reg Fee Reg Fee
N-L 5.000$ 30$ Reg Fee Reg Fee Reg Fee Reg Fee

“3 Harf” ve “3 Rakam”lı domainlerde olduğu gibi, harf ve sayı bileşiminin kalitesi, 3 Karakterli Karma Alan Adlarında da önemli rol oynar.

 

Kaynak3character.com/price-guide.html

 

domain haberleri
Diğer ilgili haberler