Domain Haberleri

Alan Adı Endüstrisi Nereye Gidiyor

ANKARA (domainog) — Bir yanda eriyen portföyler ve satışlar diğer yanda yapılan yeni alımlar. Ayakta kalanlar geleceğe yenik mi düşecek yoksa büyük bir miras mı bırakacak? Yakın gelecekte rekabette önde olmak isteyen alan adı yatırımcıları oyuna devam edecek mi, etmeli mi? Bunlar oldukça önemli sorular. Yaşanan durumun birde grafikle görülmesinin, yatırımcılara ciddi fikirler vereceğini düşündüm.

Kabul ediyorum, grafik biraz karmaşık görünebilir. Ama her biri farklı renkteki trendlerin (çizgilerin) ne anlama geldiği anlaşılınca, göründüğü kadar karmaşık olmayıp, aslında olayın çokta basit olduğu ve inceleyenleri çok düşündüreceği görülecektir.

Ama önce analizi nedir onu cevaplayalım:

Önce bir yöntem belirleriz. Sonrada bunu bilgi ve mantıkla işleriz. Amaç; Bir sonuç belirleyerek beklenti içine girmektir. İşte buna analiz denir.

Şimdi, aşağıdaki grafiğe dikkat etmenizi rica ediyorum.

Grafik, inşaat kelimesi ile biten alan adlarının 2006-2018 arasındaki 150 aylık alım satım verilerinin grafiğe dökülmüş halidir. Duruma daha geniş açıdan bakmak içinse, aynı tarihlere denk gelen farklı veriler de ekledim.

Bizi en çok ilgilendiren kırmızı ve yeşil çizgiler. İşte bunlar “inşaat” kelimesi ile biten alan adlarını gösteriyor. İnişli çıkışlı olarak görünen yeşil çizgiler “inşaat kelimesi ile biten alımları” (domain alımlarını) kırmızılar ise yenilenmeyen yani “düşen domain sayıları”nı gösteriyor (grafik aylıktır ve sol taraftaki rakamlar kırmızı ve yeşil çizgiler içindir).

Grafiğe kim bakarsa baksın, kalın olarak gösterilen kırmızı ve yeşil çizgilerin çıkıyor olduklarını görecektir. Teorik olarak trendin yukarı olması mantıklıdır (ama düşündürücüdür). Artan bir talebi gösterir ve çok önemlidir. Bu kadar net trendler kolay kolay yön değiştirme eğiliminde olmazlar. Ancak, nasıl oluyor da bu kadar kusursuz bir yükselen trend oluşabiliyor, bu ilginçtir!

Grafiğe dikkatlice bakıldığında genellikle kırmızı ve yeşil çizgilerin birbirlerine zıt yönde hareket ettikleri görülebilir ki bunun anlamı, “alındıkları gibi satılıyorlar” demektir (Olayı mantıksız görüp, satışların, bir önceki yıl yapılan alımlar olduğunu söyleyecekler olacaktır. Bu durumda kırmızı çizgileri bir oniki ay sağa sola kaydırırsak, satışların alımları karşıladıkları görülebilir.).

150 aylık bir eğilimin, kısa vadede yön değiştirme ihtimali (küresel bir engel oluşmadıkça) çok zordur? Böylesi sağlam görünen bir alım satım piyasası grafiğinde, trendi tersine çevirebilecek ya bir kriz ya da oyunun yönünü değiştirebilecek çok özel bir durum olabilir. Ancak görünen o ki; makaslar ciddi anlamda açılmış durumdadır.

Grafikteki Trendler

Tüm trendler aylıktır ve 2006 yılından bu yana 150 aya karşılık gelir. Kalın renkte gösterilen çizgiler, genel trendin yönünü gösterir. Kayıt edilen ve satın alınan domainler, tire ve rakam içermeyen ve sadece .com uzantılı sayılardır.

Yeşil: Satın alınan alan adı sayıları (inşaat kelimesi ile biten) (soldaki siyah rakamlar dikkate alınmalı).

Kırmızı: Düşen alan adı sayıları (inşaat kelimesi ile biten) (soldaki siyah rakamlar dikkate alınmalı).

Mor: Aktif site sayısı (mor kareler içindeki rakamlar milyon cinsindendir)

Sarı: Milyon dolar cinsinden o ayın resmî alan adı satışlarını gösterir.

Mavi: Eldeki alan adı portföylerinin (alan adı yatırımlarının) durumunu belirleyebilmek için oluşturduğum kendime ait özel bir formülün sonucu.

Sonuç

Beni, elimdeki verilerden oluşan ve önem arzettiğini düşündüğüm mavi çizgi ilgilendiriyor.

2013 yılında mavi çizgilerin taban tavan makası fazlası ile açılıyor. Bunu, yeni uzantıların devreye girmesi ile yorumlayabiliriz (ilk olarak Arapça, Çince ve Rusça .web, .oyun, .online devreye girmişti).

Bu durumu sarı çizgilerin yani “toplam resmî aylık alan adı satışları”na ilişkin trendin de (çizgisinin) düşmeye başlamış olması destekliyor.

2017 den bu yana ilk defa yeşil çizgiler (yani alımlar) kırmızı çizgilerin (yani satışlar) üzerine çıkıyor.

Bu nasıl yorumlanır bilemedim ama alan adı satışlarındaki ciddi düşüşlere karşın hâla ve artan bazda domain alımı var ve bu oldukça ilginç! Alınan domainlerin tek elden mi alındıkları! ya da aktif olup olmadıklarına, aktifse bile bu sitelerdeki firmaların gerçek!!! firmalar olup olmadıklarını incelemedim (bu kadar derine girmek gerçekten zor iş). Ama aktif site sayılarının giderek azaldığını (mor çizgi) da göz önüne alırsam ortaya tek sonuç çıkıyor.

Ha bugün ha yarın (yani kısa vadede) çok ciddi bir “yeni akım / trend / olay / oyun değiştirici bir durum vb.” olacağını beklemek yanlış olmaz. Ben mavi çizgilerimin sapıtmasına, makaslarının bu denli açılmasına güveniyorum. Ne olup olmayacağını ise zaman gösterecek. Bakmak ve görmek bambaşka şeylerdir. Ben bunları gördüm, hepsi bu.

Umarım yeterince basit olmuş ve anlaşılmıştır.

 

ÖNEMLİ NOT: Grafikte işlediğim “inşaat” kelimesine ilişkin veriler, bu yılın ilk ve ikinci çeyreğinde yer verdiğim Alan Adı Eğilimleri Raporlarında da vardır (1. Çeyrek ve 2. Çeyrek). Tek fark, raporlardakiler 3 ve 6 aylık, bu grafiklerdeki ise 150 aylıktır. Eğer “inşaat” yerine domain haber olarak ya da farklı bir kelime seçilseydi hatta Türkçe yerine İngilizce bir kelime bile seçildiğinde alım ve satım çizgilerindeki (kırmızı ve yeşil çizgiler) trend değişMEmektedir, vurgulamak isterim. Yani hemen hemen tüm kelimelerde trend aynıdır (ilginçtir!) ve yukarı yönlüdür.

Sağlıcakla

Domainog.com

MG

domain haberleri