Domain Haberleri

Alan Adı Endüstrisinde Son Trendler

“.Com” saltanatını sürdürmeye devam ediyor. Bu cepte. Alan adı endüstrisindeki son eğilimlerse, yatırımcılar için yeni fırsatlar doğurmaya devam ediyor.

Alan Adı Trendleri

Eğilimler, alan adı endüstrisindeki yeni anahtar kelimeler veya sanayi fikirleri olup gelecek vaat ederler. Örneğin Sanal Gerçeklik veya VR bir eğilimdir. Ancak “VR”, Sanal Gerçek’in keşfinden sonra anlam taşımaya başlamıştır.

Alan adı endüstrisinde başarılı olabilmek için en önemli faktörlerin başında trendleri takip etmek gelir. Şimdi, izleyebileceğiniz en son eğilimlerden bazılarına göz atalım.

VR / Sanal Gerçeklik

Sanal Gerçeklik, insanların dijital dünyayla etkileşim biçimini değiştiren en son teknoloji. Yeni nesil Videolar, Filmler ve Oyunlar’ın temelini oluşturuyor.

Şimdi, sanal gerçeklik ortaya çıkmadan önce, “V & R” harflerinin kombinasyonu daha az anlam ifade ediyordu. Dolayısıyla kimse “VRmagazine.com”, “VRcardboard”, “VRgames.com” gibi alan adlarını tescil ettirmezdi. Fakat teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu isimler, endüstride gerekli hale gelecekti ve bu nedenle mükemmel bir yatırım fırsatı sunuyordu.

Yararlı olabilecek tipik domainler, “VRGames.com”, “VRVideos.com”, “VRentertainment.com” gibi eğlence nişleri olabilir. Bunlar, ürün / hizmet pazarlaması yapan şirketler için yararlı anahtar kelime alan adlarıdır. Benzer şekilde, büyük bir marka oluşturmak için şirketler, “VRGO.com”, “EXVR.com” (Deneyim VR için), “VVR.com” vb. harfleri içeren 4 harf veya daha az VR gibi daha kısa olanları almaya başladılar. Bir eğilimi hak etmenin en iyi yolu, satışlarını izlemektir. En çok satılan alan adları VR ile ilgili olanlardır.

Yakın zamanda satılan VR içeren alan adları;

ALAN ADI FİYAT PLATFORM
vrvn.com $1,400 Sedo
vrmx.com $823 Sedo
zovr.com $480 Namejet
gvrx.com $405 Godaddy
evrt.com $168 Ename
vrvd.com $1,250 Sedo
pwvr.com $407 Godaddy
nvrt.com $230 Namejet
evrr.com $602 Namejet
vrck.com $611 Godaddy
vren.com $1,372 Namejet
uvrq.com $211 Godaddy
rvrl.com $210 Namejet
ihvr.com $410 Namejet
vrdd.com $1,100 Sedo
vriy.com $561 Godaddy
zdvr.com $640 Godaddy
hzvr.com $530 Namejet
dvrj.com $270 Flippa
xtvr.com $727 Namejet
xvrt.com $180 Namejet
zvro.com $178 Ename
fvri.com $460 Namejet
ovrw.com $280 Godaddy
ovrm.com $377 Namejet

Listenin devamına shortnames’in buradaki listesinden ulaşabilirsiniz.

AR / Artırılmış Gerçeklik

AR / Artırılmış Gerçeklik, VR’ye benzer bir teknoloji olarak düşünülebilir, ancak önünüzde daha gerçekçi bir dünya yaratır. Teknoloji, bilgisayar dünyasında üretilen görüntüleri kullanıcıların üzerine yerleştirmekten ibarettir.

“AR + iki harf” veya “AR + anahtar kelime” için VR’ye benzer olarak, alan adları, eğlence sektörüyle alakalıysa daha yüksek değerde oluyor ki bu talep gördüğü anlamına geliyor. Ancak AR’nin çeşitli uygulamaları da olabiliyor ve bunun için biraz güncel kalmaya ihtiyacınız var.

AR endüstrisinde satışı gerçekleşen alan adlarından bazılarına buradaki shortnames veya buradaki namebio bağlantısından ulaşılabilir.

IOT / Nesnelerin İnterneti

IOT / Nesnelerin İnterneti, fiziksel nesneleri internete bağlayan teknolojiyi ifade ediyor. Bunlar arasında saatler, gözlükler, buzdolapları ve çok daha fazlası var. İşi akıllı hale getirmek, teknolojidir.

IOT sektöründe son zamanlarda satışı gerçekleşen bir kaç alan adına örnek.

ALAN ADI FİYAT PLATFORM
iotcontrol.com 335 USD GoDaddy
iotsoftware.com 3,701 USD DropCatch
iotforge.com 160 USD GoDaddy
iotplay.com 308 USD GoDaddy
iotme.com 234 USD DropCatch
iotsys.com 195 USD GoDaddy
iotai.com 464 USD DropCatch
iotedu.com 651 USD DropCatch
iotportal.com 187 USD GoDaddy
iotmart.com 5,888 USD Sedo

Listenin devamı için namebio adresi kullanılabilir.

Crypto / Coin

Cryptocurrency ve Blockchain, İnternet’in gelecek kuşağı. Merkezileştirilmiş sistemden, Merkezi Olmayan Sistemlere geçiş.

Gelecekte değerli olabilecek alan adları hakkında fikir edinmek için yaklaşmakta olan yeni şirketleri (özellikle Blockchain ile ilgili olanları) izleyebilirsiniz. Crypto ve Blockchain kuruluşları eğer “.com” için bütçe ayıramamışlarsa “.io” uzantılı alan adlarını tercih edebiliyorlar.

Yine son zamanlarda gerçekleşen bir kaç kripto alan adı satışına örnek:

CRYPTO ALAN ADI  FİYAT  PLATFORM
cryptonewz.com 366 USD NameJet
cryptoeverything.com 250 USD GoDaddy
cryptomarket.io 5,525 USD Park.io
cryptocash.io 305 USD Park.io
cryptosquare.com 905 USD GoDaddy
crypto.pro 3,500 USD Sedo
cryptocoinparty.com 330 USD GoDaddy
cryptosurance.com 160 USD NameJet
cryptoalerts.com 5,000 USD Sedo
cryptonier.com 300 USD Flippa
COIN ALAN ADI  FİYAT  PLATFORM
coinaffiliates.com 391 USD NameJet
coinworld.net 129 USD GoDaddy
coinstartups.org 100 USD Flippa
coinmarkets.org 332 USD DropCatch
coinsell.com 721 USD GoDaddy
coinmention.com 1,110 USD GoDaddy
coindomain.com 555 USD DropCatch
coindividends.com 105 USD GoDaddy
coininvesting.org 100 USD Flippa
coinhouse.com 2,700 USD Sedo

SONUÇ

Öncelikle ilgili alan adının, son kullanıcıların gözünde benimsenmiş olması şart. Bu endüstrideki son kullanıcıların eğilimleri ve zihniyetleri, değerli bir alan adı bulmak için en önemli faktördür. Hangi uzantılar tercih eğilimindedir? Ne tür alan adlarını beğenirler? Bu soruları cevapladığınızda, alan adı yatırımınızı geliştirebilirsiniz demektir.

Sonuç olarak, “.com” saltanatını sürdürmeye devam ediyor. Bir şirketin mükemmel bir vizyonu varsa, değerli bir alan adına da ek bir bütçeyi ayıracak demektir. Yani bu her halükarda, “.com” uzantısına sahip olması gerektiği anlamına gelir. Umarım bu yazı ortaya çıkan eğilimleri yargılamanıza ve fırsatların nasıl değerlendirilebileceğine ilişkin yardımcı olmuştur.

 

DOMAINOG: Doğrusu, çizgimden ayrılmak gibi hiç bir niyetim yok çünkü ben koyu bir com yatırımcısıyım. Ancak itiraf etmeliyim ki özellikle son 1 yıldır “eğilimler” başlığı altında işlediğim bu tür alan adlarından elde ettiğim gelir, taşıdığım portföyün mali yükünü oldukça düşürdü. Zengin etmiyor ama yükünüzü oldukça hafifletiyor. Keşke, ama keşke diyorum; Bu satışları Türkiye’de ve Türkçe kelimelerde yapabiliyor olsaydım. Bazen ben bile çok şaşırıyorum: “Bu alan adını ne diye aldılar ki” diye 🙂 Ufak bi trik: Nedense özellikle sonunda stat mtat gibi takılar varsa bu adamlar bunlara bitiyor.

 

Kaynakdomainmagazine.com/2017/09/14/trends-in-domain-name-industry-how-to-benefit-from-them/

domain haberleri