Domain Haberleri

Alan Adı Pazarı Ne Kadar Büyük?

By , - Domain Haberleri - .

MANCHESTER (circleid) — ICANN‘e yakın olduğunuzda alan adı pazarı oldukça büyük görünebilir, ancak biraz daha geriden baktığımızda o kadar da büyük olmadığı görünür. DsPrise verilerine göre şu ana kadar gerçekleşen toplam satış 7 milyar dolar olmuş.

Verisign’ın gelirleri yaklaşık yıllık 1 milyar dolar seviyesinde. .Com ve .Net üst düzey uzantılar ile birlikte yaklaşık 150 milyon alan adı var. Takip eden en büyük jenerik uzantılar ise “25 milyon ile .Org” ve “12 milyon ile .info”.

En büyük yeni TLD‘ler 2,9 milyon ile .Top ve 1,8 milyon ile .Xyz (ikisi de nakit krizinden kaynaklanan düşük fiyatlar (firesale) ile şişiriliyor). Gerisi kalan uzantılar ise küçük ve çoğunluğu ise çok daha küçük rakamlarda.

En büyük kayıt memuru Godaddy. Geliri, kayıtlı olmayan bir çok geliri de içerdiğinde yıllık 2.5 milyar dolar. Yani yavaş yavaş büyüyen pazarın toplam 3-5 milyar dolar aralığında olduğu düşünülebilir.

Amazon’un bulut gelirleri de 20 milyar dolar civarında. Google Cloud ve Microsoft Azure, her ikisi de 2020’ye kadar iki katına çıkacak olan 10 milyar dolar civarında. Facebook‘un geliri 40 milyar, Google ailesi 100 milyar, jd.com (Çin e-ticaret şirketi) 55 milyar, Amazon‘un genel geliri ise 180 milyar dolar. Toplam İnternet işi 1 trilyon dolar seviyesinde. Ve bu rakamların %1’inden daha az olan bir alan adı endüstrisi.

Bu da bize şunu hatırlatıyor; “.WEB”in kontrolü ele geçirebilmesi için, alan adı endüstrisinde çok fazla gibi görünen 100 milyon dolar bile harcasa, şu andaki Google’ın sadece % 0.15’i kadar bir para yapıyor.

 

DOMAINOG: Henüz hâlâ faaliyete geçmeyen!, üzerine çok konuşulup, haberlere fazlası ile konu olan ve aralarında Google’ın da bulunduğu tüm firmaları sollayıp son teklif olarak NoDotCo’nun 142 milyon dolar verdiği açık artırmaya ilişkin PDF rapora buradan ulaşabilirsiniz.). Ek not: Küçük ya da büyük, satışı yapılan her domain haber niteliği taşıdığı için her haberi her platformda paylaşmak, doğrudan olmasa bile dolaylı yoldan kendi pazarımızı güçlendirecektir.

 

Kaynak: circleid.com/posts/20180813_how_big_is_the_domain_business/

Kaynak (.web açık artırma raporu): gtldresult.icann.org/applicationstatus/applicationdetails:downloadauctionreport/18?t:ac=1596

domain haberleri
Diğer ilgili haberler