Domain Haberleri

Alan Adı Uyuşmazlıklarının Popüler ccTLD’leri

By , - Domain Haberleri - . Etiketler: ,
Doug Isenberg

MANCHESTER (circleid) — WIPO’ya yapılan dava başvurularında en sık görülen ccTLD‘lerin başında Hollanda (.nl) geliyor. 2017 Ekim ayı itibarıyla ilk 10’a giren ccTLD‘ler ve bu ülkelere ilişkin dava sayıları ise şu şekilde;

 1. Hollanda: .nl (955)
 2. Avustralya: .au (780)
 3. İspanya: .es (666)
 4. İsviçre: .ch (579)
 5. Kolombiya: .co (509)
 6. Meksika: .mx (461)
 7. Fransa: .fr (373)
 8. Tuvalu: .tv (306)
 9. Romanya: .ro (187)
 10. .İran: ir (161)

Bu rakamlar, .com (49,219), .net (6,298) ve .org (4,094) uzantılarındaki alan adı uyuşmazlıkları ile karşılaştırıldığında oldukça sönük kalıyorsa da WIPO‘nun bu konularda tek anlaşmazlık sağlayıcısı olmadığını ve bu gTLD‘lerin toplam sayılarının aslında çok daha fazla olduklarını bilmekte fayda var.

Yine de, yukarıda listelenen 10 ccTLD‘deki alan adlarındaki itiraz sıklıkları oldukça ilginç. Alan adı kayıtlarının toplam sayısı ile anlaşmazlığa neden olanların toplamı arasında muhtemelen bir miktar korelasyon olmasına rağmen, bazı açıklamalar da olduğunu düşünüyorum:

  • .nl (Hollanda) ccTLD uyuşmazlık politikası, bir ticari marka sahibinin bir ücret ödemeden bir şikayet göndermesine izin verir (ücret sadece zorunlu bir arabuluculuk süreci başarısız olduğunda geçerlidir), bu nedenle ticari marka sahipleri bu modeli ilgi çekici bulabilir.
  • Bu ccTLD‘lerin – .co (Kolombiya) ve .tv (Tuvalu) ikisi, .com için cazip alternatifler olarak pazarlanmış ve UDRP‘yi benimsemiş ve bu da hem siber dolandırıcılara (cybersquatters) itiraz ettikleri hem de ticari marka sahiplerinin tescil ettirenlere karşı haklar.
  • .au (Avustralya) için uyuşmazlık politikası UDRP üzerinde modellenmiştir, ancak sadece tartışmalı bir alan adı kaydedildiğini veya kötü niyetle kullanılmakta olduğunu (UDRP her ikisini de gerektirir) gerektirdiği için ticari marka sahipleri için daha esnektir.

Son olarak, bu listenin sadece WIPO’nun anlaşmazlık hizmetleri sunduğu ccTLD‘leri içerdiğini vurgulamak önemlidir. Bazı ccTLD anlaşmazlık politikaları, Nominet tarafından idare edilen Anlaşmazlık Çözme Hizmeti (DRS) politikasında çok sayıda uyuşmazlığa konu olan .uk (İngiltere) gibi WIPO’nun dışında uygulanır; ve .us (Amerika Birleşik Devletleri), forum tarafından yönetilen usTLD Uyuşmazlık Çözümü Politikası kapsamında çok sayıda uyuşmazlık konusu olmuştur.

UDRP tek seçenek değil ama kesinlikle cybersquatting mücadele için en sık kullanılan araçtır. Birçok ülke ya UDRP yerine kendi alan adı anlaşmazlık politikalarını benimsemiş ya da hiç yoktur. Örneğin, Birleşik Krallık’ın .uk ülke kodu üst düzey (ccTLD) alan adları, UDRP‘den farklı bir servis sağlayıcı olan Nominet’in Alan Adı Anlaşmazlık Çözümü Hizmetine tabidir. Kanada’nın .ca ccTLD, Almanya’nın .de ccTLD ve diğerleri için de aynı durum geçerlidir. Yine de 312 ccTLD‘den birçoğu UDRP‘yi veya onun bir varyasyonunu benimsemiş durumdadır. Aşağıdaki liste WIPO’ya göre UDRP‘yi kabul eden ülkelerin listesini vermektedir;

 1. Amerikan Samoası (.as)
 2. Antigua ve Barbuda (.ag)
 3. Bahamalar (.bs)
 4. Belize (.bz)
 5. Bermuda (.bm)
 6. Cibuti (.dj)
 7. Cocos Adaları (.cc)
 8. Ekvator (.ec)
 9. Ekvator Ginesi (.gq)
 10. Fiji (.fj)
 11. Grenada (.gd)
 12. Guatemala (.gt)
 13. Karadağ (.me)
 14. Kıbrıs (.cy)
 15. Kolombiya (.co)
 16. Kongo (.cd)
 17. Kribati (.ki)
 18. Lao (.la)
 19. Malavi (.mw)
 20. Mali (.ml)
 21. Mironesia FD (.fm)
 22. Moldova (.md)
 23. Nauru (.nr)
 24. Niue (.nu)
 25. Pakistan (.pk)
 26. Palau (.pw)
 27. Panama (.pa)
 28. Pitcairn Adaları (.pn)
 29. Porto Riko (.pr)
 30. Romanya (.ro)
 31. Saint Lucia
 32. Samoa (.ws)
 33. Seyşeller (.sc)
 34. Sierra Leone (.sl)
 35. Somali (.so)
 36. Tacikistan (.tj)
 37. Tokelau (.tk)
 38. Trinidad ve Tobago (.tt)
 39. Tuvalu (.tv)
 40. Uganda (.ug)
 41. Venezuela (.ve)
 42. Virgin Adaları (.vg)

Makaleyi kaleme alan Doug Isenberg, avukat ve GigaLaw firmasının kurucusu

 

Kaynak1: circleid.com/posts/20171019_popular_cctlds_for_domain_name_disputes/

Kaynak2: circleid.com/posts/20170601_these_countries_have_adopted_the_udrp/

domain haberleri
Diğer ilgili haberler