Domain Haberleri

Alan Adı Yatırım Borsası “Dovesting”

By , - Domain Haberleri - . Etiketler:

Global olarak sahneye çıkmaya hazırlanan Dovesting, satıcı, yatırımcı ve alıcıları bir araya getirmeyi hedefleyen, aynı alan adına birden fazla kişinin yatırım yaparak pay sahibi olabileceği büyük bir proje.

“Alan adı bilinci oturana kadar nasılsa satarım.”

Bu cümlenin arkasına sığınarak piyasanın geleceğini öngören insanlar oldukça yaşlandı hatta ölmeye başlayanlar bile var. Bir diğer kesimse bu işte oldukça sıkıldı ve bırakmaya başlıyor. Peki “alan adı bilinci” kazanıldı mı, hayır. Hiç satılmamış olan mega jenerikler var mı, evet var. Görünen o ki bilincin kazanılması biraz daha vakit alacak. İşte Dovesting bu düşünce üzerine inşa edilmiş bir proje. Amacı ve hedef kitlesi ise hem yorulanlara yeni kan olmak hem de büyük parası olmayan (görece) ama yatırım yapmak isteyenler için. Peki, alan adı endüstrisindeki oyuna yeni bir soluk getirmeyi hedefleyen Dovesting hakkında neler biliyoruz.

Dovesting Nasıl İşliyor?

SATICILAR İÇİN

Örneğin; Alan adını satmak isteyen satıcı, bir taban fiyat belirler ve alan adını sisteme ekler (örneğin: 10.000 TL). İkinci adımda ise alan adı üzerinde pay sahibi olmak isteyecek yatırımcı sayısını belirler (örneğin: 100 kişi). ve alan adı yatırımcılar için listelenmeye başlar.

Yani domainog.com’un 10.000 TL taban fiyat ile eklendiğini varsayar isek her bir pay için 100 lira fiyat belirlenmiş olur. Dolayısı ile 1 adet pay alarak 100 lira ödeyen kişi, bu alan adının %1 ortağı olmuş oluyor.

YATIRIMCILAR İÇİN

Yatırım yapmak isteyen alıcılar, listelenen alan adları içinden dilediklerine ortak olabiliyor. Örneğin fiyatı 200.000 lira olan bir alan adı için 10 hisse alıp 20.000 lira ödeyerek alan adının %10 ortağı olabilecek.

SON KULLANICILAR İÇİN

Tahmin edilebileceği üzere 100 payın 100’ünü de alan kişi, alan adının mutlak sahibi olabilir. Bu noktadan sonra ister fiyatını günceller ve yeniden listeler, isterse de alan adını alarak aktif eder. Peki tüm payların satıldığı ancak aynı kişide olmadığı durumlarda ne oluyor? Yatırımcılar sahip oldukları oran üzerinden nasıl kâr edebilecek? Bunlara ilişkin sorularsa şimdilik projenin işleyişine ilişkin sırlar arasında.

REKLAM TANITIM STRATEJİSİ

100 paya bölünen bir alan adının 20 payının satılması demek, o alan adının %20’sinin satıldığı anlamına geliyor. Yani 10.000 lira fiyat belirlenen bir alan adının 20.000 liraya satılması demek, 2.000 lira ödeyen %20’lik pay sahibinin kazancının 4.000 liraya çıkması anlamına geliyor.

Bu önemli: Alan adına yatırım yapan yatırımcılar, aslında aynı anda satışın bir an önce gerçekleşmesini sağlayacak itici kuvveti oluşturuyor. Yani “satılınca %20’si benim” deyip yan gelip yatarsa sorun yok ama yatmazsa satış daha da çabuk gerçekleşebiliyor. Altında “kazan kazan”ı barındıran bu noktanın ayrıntıları da şimdilik bu kadar.

NABIZ YOKLAMA

Taban fiyat belirlemekte kararsız olan alan adı sahipleri de düşünülmüş. Bunun içinse alan adı resmî olarak listelenmeden önce “bu fiyata listelersem yatırım yapar mısınız” anlamında bir nabız yoklama bölümü de var. Her ne kadar spekülatife açık gibi görünse de oyunu kuranlar, programcılarına yaptırdıkları algoritmaya oldukça güveniyorlar.

ALAN ADI DEĞERLEME

Dovesting, iddialılığını alan adı ön değerleme bölümünde de ispatlayacak gibi. Sorgulamalarında her biri sözlükte yer alan kök kelimeler haricinde, aldığı eklerle beraber milyonların üzerinde kelimeye karşılık gelen 100’den fazla dil kullanacak (Örneğin Türkçe için yirmi milyon kelime). Kelimelerin hedef kitlesini tayin etmek amacı ile hangi kategoride (sağlık, finans, haber vb.) ne ölçüde kullanılıyor oldukları, 4 ayrı arama motorundaki aranma yani talep hacimleri, kelimenin hangi ülkenin etki alanına girip girmediği, X n-gram (tekrar oranı) hesaplamaları, lokal ve global olarak tescil içlerinde sorgulama, popülerlik kontrolleri, resmî anlamda gerçekleşmiş eski alan adı satışları ile kıyaslanması, düşmüş alan adları karşısındaki durumu, aynı veya benzerlerinin udrp davalarına ne kadar konu olup olmadığı, yükleyicinin davalara konu olup olmadığı vb. bir çok sorgu. Tabi tüm bunların aldıkları ücretli api hizmetleri ile olacağını ve kendilerine hatırı sayılır bir yük getireceği de mutlak.

HUKUKSAL BOYUT

Dovesting‘in arkasında hukuki anlamda alanında uzman bir kadro hedefleniyor. Özellikle uygulamalı deneyimlere ve uygun mesleki eğitimlere sahip, UDRP‘lerde yer almış, marka, telif hakları, edebi, sanatsal, bilimsel, endüstriyel, ticari ve hizmet markaları, haksız rekabete karşı koruma vb. konularının her birinde ayrı uzmanların yanı sıra destek almak için iletişime geçtikleri bir çok çalışma örgütü, fonlar, komisyon ve kurumlar da bulunuyor…  Görünen kısmı ise Dovesting’in gelir kaynağı satıcıların belirlediği toplam pay adetinin % X’i üzerindeki hak sahipliği. Belirlenecek bu yüzdenin kimden kesileceği konusu da ne yazık ki yine projenin özelleri arasında yer alıyor.

OLASI UDRP DAVALARI

Peyi yatırım yapılan alan adına bir dava açılır ve alan adı kaybedilirse ne olur? Olası davalar ile doğrudan olarak Dovesting’in arkasındaki kadro ilgilenecek. Bu önemli bir artı olsa da, alan adının kaybedilmeyeceği anlamına gelmiyor. İşte tam bu noktada bilinçli yatırımcı olma durumu doğuyor. Yani pay almak isteyen yatırımcıların korundukları kesin ama yine de risk var mı var. Bir dava durumunda kaybedilmesi ihtimalinin çok yüksek olabileceği varsayılan alan adları kesinlikle sisteme eklenmiyor. Bunu otomatize edense, hem sistemin kendisi hem de işin mutfağında yer alan kadro.

LİSTELENME ÜCRETLİ Mİ

Tabi ki değil ama her alan adının listelenemeyeceği ve ağır kriterlerden geçeceği düşünüldüğünde, Dovesting‘deki alan adlarının, yatırımın kaybı anlamında en az risk taşıyan ve neredeyse tamamının jenerik kelimelerden oluşacağı varsayılabilir. Üstelik eklenen alan adlarından maksimum pay satılabilmesi için -görece- düşük fiyatlı olacakları öngörülebilir. Peki, yatırımcı alan adının kaybedilme riskine girer mi? Teorik olarak “girmem” diye düşünsem de iş pratiğe gelince mesela “food . com” gibi bir üst düzey jenerik bir alan adına “girerim” diyorum. Hele hele arkamda hem kendilerini hem de beni sağlama almaya çalışan otoriter bir kadro olduğunu bilirsem.

HANGİ ALAN ADLARI LİSTELENECEK

Türkçe olarak örnek verecek olursak; Haber, Tatil, Moda, Oyun, Sigorta, Bebek, Bilet, İş, Teknoloji, Parti, Fotoğraf, Medya, Dijital, Okul, Etkinlik, Ev, Rehber, Kafe, Enerji, Futbol, Sağlık, Tamir, Mutfak, Bilgisayar, Doktor, Banka ve benzeri hemen her türlü üst düzey jenerik alan adları listelenebilecek ama alan adı uyuşmazlıklarında yer alan kuralların ilk maddesindeki gibi “benzer, ayırt edilemeyecek kadar benzer ya da kafa karıştırabilecek düzeyde olanlar listelenemeyecek. Bu, şu anlama geliyor: “yemek” gibi bir alan adı listelenecektir. Ama “yemeksa” gibi bir kelimenin kafa karıştırma ihtimali olduğu için listelenme ihtimali daha düşük olacaktır. Eğer “yemek sepeti” gibi bir başvuru olursa da bazı kriterler onaylanmadan -mutfakta- yine listelenemeyecek. Bu demek oluyor ki Dovesting üzerinde listelenen tüm alan adları gerçek anlamda premium alan adlarından oluşacak.

 

DOMAINOG: Arkasına alacağı destek güç çok önemli. Faaliyete geçtiğinde otoriterliğini kanıtlayana kadarsa az sayıda alan adı ve dolayısı ile düşük bir işlem hacmi beklenebilir. Ancak alan adı endüstrisine endeksli olarak hareket etmesi beklenen Dovesting’in ilerleyen süreçlerde Alan Adı Piyasası’nda en az 10.000’e yakın üst düzey premium alan adına, 100.000’den fazla sadece premium alan adına ev sahipliği yaparak (en az bir kaç on milyar dolar seviyesinde) geniş bir alan adı borsası haline gelmeyi planladığını düşününce bunun çok önemli bir girişim olduğu açıktır. Eğer kendi adıma konuşacak olursam ve arkasındaki kadroya inanırsam, sağlam alan adlarının tükendiğini ve yakın gelecekte daha da büyük paralar edebileceğini varsayarak kesinlikle beğendiğim ve güvendiğim alan adlarına yatırım yapardım. Her türlü soruya ve yoruma cevap verebilirim, kritik noktaları açmadan kuşlar söyledi ben haber ettim, hepsi bu.

 

domain haberleri
Diğer ilgili haberler