Domain Haberleri

Alan Adlarına 250.000 Dolar’ı Neden Harcadım

By , - Domain Haberleri - . Etiketler:
Alan Adı Haber

Hatırlanabilir bir alan adı demek, bir partiye iyi bir kıyafetle gitmeye benzer; sizi hemen ayırır.

En sık karşılaştığım yorumlardan biri “Merak ediyorum, examine.com” gibi bir alan adını nereden buldunuz” olmuştur.

Bu bir sır değil: Bana 41.000 dolara maal oldu ve bu sadece bir tanesi, diğerleri ise şunlar;

  • SJO.com 25.000 dolar
  • Pet.org 15.000 $’dan fazla (bir sonraki projem)
  • PetScience.coma 8000 $ (Pet.org kurulana kadar bir sonraki projem için orijinal alan adım)

Alan adlarına neden bu kadar çok para harcadım?

Süreç boyunca, beat.com, webmaster.org, webhostingforum.com, mxo.com (Matrix Online), ffxi.com (Final Fantasy XI), diablo2.com (yup) ve çok daha fazlası oldu.

Bazılarını projelendirdim, bazılarını sattım ve hatta sahip olduğum bazı alan adlarının sürelerini uzatmayı bile unuttum. (örneğin 2000’li yılların başında ArticleManagement.com’u birkaç bin dolara satın aldım ve yanlışlıkla uzatmayı unuttum).

Ve bunlar sadece “.com” uzantılı olanlardı. Ayrıca çok miktarda ccTLD‘lerde satın aldım.

Alan Adları Gayrimenkul Gibidir…

Alan adı işi emlak işine çok benzer. Yani aldığınız bir alan adını, genel hatları ile bir gayrimenkule benzetebilirsiniz.

Alan adlarını gayrimenkulden ayrı kılan şey, mülkünüzün emlak vergisi gibi her hangi bir vergisinin bulunmamasıdır. Yenileme için her yıl yaklaşık 10$ gibi bir ücret ödersiniz.

Kendi başına değersiz olan bir alan adı (ör: google.com) alabilir ve milyarlarca dolar değerine ulaşabilir. Buna gerçek hayattan bir örnek verecek olursak; Bir arsa alabilir ve üzerine bir park inşaa edebilirsiniz ve arsanız yüksek değerlere ulaşabilir.

Peki, yaptığınız parkı ortadan kaldırırsanız o arsa yine aynı değerde kalabilir mi?

Hayır!

Dolayısı ile, bir alan adının değerini, üzerine kurulu işletmenin değeri ile ayırt etmek gerekir.

İstiklal caddesinden birinci sınıf bir dükkan alabilir, başarısızlıkla sonuçlanan bir iş yapabilir ve daha sonra bu dükkanı rahatlıkla yine satabilirim. İşte tam olarak alan adı da budur.

Kelimeler

Sesbilimi ve ses uyumu önemlidir.

İsimlerin bir ayrıcalığı vardır. Tıpkı “LV”yi (bir marka), “Yüksek Kalite” ve “Pahalı” kelimeleri ile ilişkilendirdiğimiz gibi. Çoğu kişi tek kelimelik bir alan adını (hatırlaması kolay), yüksek değerle ilişkilendirir.

“Examine.com” u ilk başlattığımda insanlara sık sık nasıl heceleme yapılacağını sorardım.

En çok söylenen şey “çok maliyetli olmuş olmalı” oldu.

Evet ama çok da değil.

Aynı şey “SJO.com” için de oldu. İnsanlar inanılmaz derecede pahalı olması gerektiğini düşünüyorlar.

Ve “pet.org” den bahsettiğim insanlar da aynı sonuca vardı. “Woah, güzel bir alan adı – bunu nasıl buldun?”

İpucu: Almak istediğiniz herhangi bir alan adını yüksek sesle söyleyin. Ve sonra onu heceleyebileceğiniz çeşitli yolları düşünün. Ne kadar çok olasılık varsa hatırlanması o kadar zor olacaktır.

Noah Kagan’ın “Sumo.com” için 1.500.000 $ harcamasının bir nedeni var; Tek kelime ve dört harfli bir kelime olması.

Alan Adı Bütünün Bir Parçasıdır, Tamamı Değil

Konu alan adına gelince insanların kabul etmesi gereken şey, alan adının maliyetini, bütünün değil bütünün bir parçası olarak görmeleridir.

Web sitesi geliştirmek için 100.000 $ bütçeniz varsa, alan adı için 80.000 $’lık bir yatırım yapılmalıdır!

Çoğu kişi heyecanlanıyor ve bir alan adına duygusal yatırım yapıyor ve sonuç…. whoops. Esneklik yok.

Katı bir şekilde iyi bir alan adı hedeflemeli ama bütçenize de darbe vurmamalısınız.

Alan Adlarının Gizli Gücü: Likidite

Projelerim için genel bir alan adı satın alırken gözden uzak kalmamamın nedeni, iyi bir alan adının oldukça saydam olmasıdır.

Ne olursa olsun, alan adını oldukça hızlı bir şekilde satabilirim. Belki ödenen tutarın tamamı kadar değil, ama ne olursa olsun, alan adının bir başlangıç değeri vardır.

Çok acil bir olsa ve “SJO.com” satmam gerekse, 24 saat içinde 20.000 dolara satarım. “pet.org” 10,000 dolara gidebilir. PetScience (8000 dolara satın aldım) yalnızca birkaç bin edebilir.

Hatta “Examine.com” u altı yıl önce 41.000 $’a satın almama rağmen bile şimdi olsa 40.000-50.000 dolara gitmesi şaşırtıcı olmaz.

Gerçek şu ki, bir domain ne kadar yüksek fiyatlı olursa, satmak da o kadar kolay olur. Bu, batık bir maliyet değildir.

Examine.com’u Nasıl Kazandım

Examine.com’un arkasındaki fikir, Kolombiya’daki bazı (post-doc) arkadaşlarımla tatil yaparken düşünülmüştü. Bilimsel araştırmayı yanlış tanıtan tamamlayıcı şirketler hakkında sızlarken topluca çekip durdum ve mırıldamayı bırakıp bunun hakkında bir şeyler yapmamı istediler.

Kurucularımı görevlendirdikten sonra arkadaşlarımdan birkaçına, alan adı üzerinde 25.000 $ yatırım yapmak istediğimi söyledim.

Önemli bir not: Güvenilir bir alan adı brokerıne gitmek, bir ton parayı çöpe atmak zorunda kalmamak ve tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

Sona doğru dört seçeneğim vardı:

  • Configure.com
  • Diagnose.com
  • Examine.com
  • Supplement.com

Önce Diagnose.com’u sonra Supplement.com’u ve en son “Configure.com”u eledim. Examine.com, gerçek bütçemin biraz üstündeydi ancak bunu almak için mali kaynaklarım yeterliydi ve en kötü ihtimalle, proje başarısız olsa bile, onu başka bir proje için kullanabileceğim kadar kapsamlıydı.

Neyse ki sahibi gülünç bir miktar istedi ve Examine.com’u böylece kazandım.

ipucu: Bir alan adı için bir toplu ödeme yapmak zorunda değilsiniz. Kaliteli bir alan adı satın alıyorsanız, ödeme koşullarını (ipotek benzeri) görüşebilirsiniz.

 

DOMAINOG: Sumo.com’un yeni sahibi önceden SumoMe.com’u kullanıyordu. Hatta bir ara SumoS.com’u almışlar ancak insanlar epostalara, “sahte eposta”lar gözüyle bakmışlar. Kagan, sumo.com’u aldığında; “Bununla McLaren F1 ya da Austin’de beş ev alabilirdim ancak yine de doğru karar verdik” diyerek markalaşmanın önemini anladıklarını ve artık sonsuza kadar sumo’nun sahibi olduklarını belirtmiş.

 

KAYNAKsjo.com/domain-names/

domain haberleri