Domain Haberleri

Alan Adlarında Markalaşmayı Hızlandıran Kelimeler: Parlak (Bright)

Bazı kelimeler, gerek güven gerekse akılda kalıcılık açısından insanlar üzerinde oldukça etkili ve bu kelimeler alan adlarında kullanıldıklarında markaya etkisi büyük görünüyor. Öyle olmasa 10.000’lerce firma kullanmazdı!

By , - Domain Haberleri - . Etiketler: , ,
Markalaşma

İşte dngeek.com’un çok sevdiğim ve faydalı bulduğum on numara bir serisi. Serinin amacı markalaşma süreciyle doğrudan ilgili bazı kelimelerin arkaplanını ele almaya çalışıyor oluşu. Geçen hafta ele aldığı kelime parlak, aydınlık, canlı, zeki, akıllı, neşeli vb. anlamlara gelen “Bright” kelimesi.

Pozitif ve canlandırıcı çağrışımlara sahip kelimeleri sıklıkla gördüğümüzü dile getirirken, “Bright” kelimesini ele almak için hoş bir giriş yapıyor. Ayrıca kelimenin çok sayıda marka ve şirket ismine dahil edilmiş olduğunu LinkedIn üzerindeki 14.000 firmayı örnek göstererek destekliyor. Ayrıca kelime için bir kaç tane de gelişi güzel start-up örneği vermiş:

  • BrightCrowd kendisini “En Akıllı Profesyonel Ağ” olarak adlandırıyor. Ağınızda başarılı olmanıza yardımcı olabilecek yetenekli insanlarla gerçekten etkileşime girmenize yardımcı olmak için 500’den fazla rasgele… Şirket alan adını 2011 yılında Sedo’da sadece 500 dolara satın alındı
  • BrightFarms yerel, düşük etkili tarımın geleceğine öncülük ediyor. Amerikalıların, yerel ve sürdürülebilir gıda talebini artırmak için 57.9 milyon dolarlık finansman sağlamış.
  • Bright Bot , çocuklar için basit içerik oluşturma araçlarına odaklanan çekici eğitim uygulamaları oluşturma üzerine odaklanmış bir uygulama geliştirme şirketi. 2013 yılında BrightBot.com alan adını Afternik’te 1.000 dolara satın almışlar.
  • Silikon Vadisi’ndeki en iyi girişim sermayedarlarının girişimiyle desteklenen, çok iyi kurulmuş bir SEO platformu olan BrightEdge. 300’den fazla çalışan istihdam ediyorlar ve bugüne kadar 61.9 milyon dolarlık finansman sağlamışlar. Alan adına 2011’de Sedo’da 1.000 dolar ödenmiş.
ALAN ADI FİYAT SATIŞ
Bright.com $112,500 Sedo
BrightEnergy.com $28,000 Sedo
Brightest.com $15,000 Uniregistry
BrightKite.com $6,000 Flippa
BrightSource.com $5,900 GoDaddy
AllBright.com $5,300 DropCatch
BrightBooks.com $4,689 Afternic
BrightWater.com $3,737 NameJet
BrightList.com $3,288 Afternic
BrightJam.com $2,869 Sedo

Yukarıdaki tabloda, içinde “Bright” kelimesini barındıran gerçekleşen bir kaç alan adı satışına yer verilmiş.

 

DOMAINOG: Anlaşılan o ki bazı kelimeler, gerek güven gerekse akılda kalıcılık açısından insanlar üzerinde oldukça etkili. Eğer tüm Türk firmalarının isimlerine ait bir veri tabanım olsaydı ve/veya aynı zamanda alanadlari.com gibi bir girişimim olmuş olsaydı bu anahtar kelimeler üzerinde güzel bir istatistiki bilgi derleyebilirdim… ama yok :).

 

Kaynakdngeek.com/2017/08/behind-brandable-keyword-bright/

domain haberleri