Domain Haberleri

“.amazon” Üzerinde Anlaşmazlık

By , - Domain Haberleri - .
Amazon Nehri

KIRKLAND (dm) — Bir tarafta Brezilya ve Peru diğer tarafta E-ticaret Devi Amazon. “.amazon”a ilişkin anlaşmazlık hakkında çok şey söylendi. ICANN yeni TLD‘ler sunduğunda, Amazon “.amazon” başvurusunda oldukça hızlı olmuş olsa da Amazon nehrinin iki ülkesi Brezilya ve Peru ile sert bir rekabetle karşı karşıya kalmıştı.

Aralarındaki anlaşmazlıklara karşı tepkiler oldukça fazla ama bunların çoğu Amazon’un lehine. Eğer bu TLD bu uluslar için gerçekten önemli olsaydı, neden kendileri “.amazon” için başvurmadı da Amazon’un ilgisini çektikten sonra itiraz ettiler.

İnternetin, en iyi 4-5 şirket tarafından kontrol edilmesi için bir stratejiler olduğunu düşünenler var…

 

DOMAINOG: 3 yıl önce Brezilya, Arjantin, Şili, Peru ve Uruguay’ın aralarında bulunduğu bir grup Latin Amerika Ülkesi, Amazon’u coğrafi çıkarlarına zarar verdiklerini düşündükleri için “.amazon” alan adını kayıt etmelerini protesto ederek Icann’a bir mektup göndermişlerdi. Mektubu ve eğer varsa bu ve ilgili benzer davaları bir ara araştırıp sonuçlarına ilişkin bir konuyu haber etmeyi düşünüyorum. O yıllarda New York Times’da yayınlanan haber içeriğine göz atmak isterseniz buradan ulaşılabilir. Fırsat bulursam ileride konuya iyice yer vermek adına kaldığım yeri kayıt altına almak adına kaynaklar;

  • Circleid Haberi: circleid.com/posts/20170720_amazon_given_new_chance_to_secure_dot_amazon_tld/
  • Bna Haberi: bna.com/amazon-gets-fresh-n73014461933/
  • ICANN pdf onay belgesi: src.bna.com/qSk
  • ICANN Gac kararı: icann.org/resources/board-material/resolutions-new-gtld-2014-05-14-en#2.b
  • 2014 TBO Haber: trademarksandbrandsonline.com/news/amazon-gtld-hit-by-killer-blow-3924

 

Kaynakdomainmagazine.com/2017/09/24/dispute-over-amazon-two-nation-states-vs-the-ecommerce-giant/

domain haberleri
Diğer ilgili haberler