Domain Haberleri

Amazon’un Alan Adı Hikayesi

By , - Domain Haberleri - . Etiketler: ,
Amazon Alan Adı Portföyü

Amazon’un portföyünde, toplam değeri 5.000.000 milyon doları aşan 20.000’in üzerinde alan adı var. Bu alan adlarının büyük çoğunluğunu “Amazon”, “kindle” vb. kelimelerin varyasyonları veya kombinasyonları oluşturuyor. Ancak amazon’un portföyü ile ilgili olan en ilginç şey; Amazon’un son zamanlarda yeni TLD‘lerdeki yatırımları.

Geçen ay yalnız Amazon tarafından kayıtlı edilen 247 alan adı var. “.blackfriday”, “.vip”, “.gratis” vs. genel kategoride birden fazla ada sahipken, “.africa”, “.asia”, “.boston” gibi konuma dayalı TLD‘ler popülerdi.

Başlangıçta Amazon’un bu isimleri rekabeti kapmak için yapmış olduğu görüşündeydim. Ve hâlâda durum böyle olabilir. Bu, çok savunmacı bir strateji de olabilir ki kendine rakip olabilecek kelimeleri kapatmak en doğal hareket. Ancak yine de yüzlerce alan adının, sırf savunma amaçlı olarak kaydetmek gerekmese gerek.

… ama belki de değil. Amazon’un bir ara kayıt ettiği isimler hakkında göze çarpan bir husus, birçoğunun şu an kullanımda olduğu.

Örneğin şu an “Read.social” adresi “goodreads.com” adresine yönleniyor. “Gifts.holiday”e giren ziyaretçiler ise Amazon Hediye Fikirleri sayfasına yönleniyor (amazon.com/gp/most-gifted/).

Yani belki de bu bir reklam stratejisidir. Sonuçta mutfakta neler olduğunu kimse bilemez ama yine de merak uyandırıcı!

Temmu’da yayınlanan domain haberleri içinde Amazon’un kayıt ettiği şarküteri üzerine yaptığı tescillere ilişkin haber de, alan adlarına yaptığı sürekli yatırımlara bir diğer örnek. Anlaşılan o ki Jeff Bezos alan adlarına yatırım yapmaktan hiç çekinmiyor.

 

 

Kaynak: domainmagazin.com/2017/09/04/the-amazon-domain-story/

domain haberleri