Domain Haberleri

Blockchain Tabanlı TLD Sistemlerin Yönetimi İçin Patent Başvurusu

By , - Domain Haberleri - . Etiketler:

TEKSAS (dnw) — Peking Üniversitesi Shenzhen Yüksek Lisans Okulu, Blockchain tabanlı Üst Düzey Alan Adlarınına ilişkin sistemleri yönetmek için ABD patent başvurusunda bulundu.

Uygulama, geçerli alan adı sisteminin verimli olduğunu ancak kusurları olduğunu savunuyor. Asya’daki kök sunucuların Kuzey Amerika’dakilerden daha fazla internet kullanıcısı tarafından paylaşıldığını ve bu durumunda alan adlarının daha düşük bir çözümleme hızına (domain name resolution) yol açtığını belirtiyor.

Mevcut tarifname aşağıdaki yararlı etkilere sahiptir: mevcut açıklama, her düzeydeki internet DNS‘nin merkezi olarak yönetildiği DNS‘den farklıdır; Mevcut açıklama, blockchain teknolojisine dayanan bir Üst düzey alan adı yönetim şemasıdır. Mevcut açıklama, üst düzey alan yöneticileri (TLD düğümleri) ve Üst düzey alan adı kayıtlarının seçilmesinde merkezden ayrılmaktadır – bir konsorsiyumdaki veya küçük bir gruptaki TLD düğümlerinin hiçbiri tüm yönetim sürecini kontrol edemez. Mevcut açıklama, alan adı sistemini, her biri bir alt alan adı sistemine karşılık gelen iki katmana ayırır ve alt alan adı sisteminin nasıl tasarlandığı, Üst düzey alan adının sahibi tarafından belirlenir. Bu nedenle, alt alan adı sistemi, kurumların isteklerine göre merkezi sistem veya merkezi olmayan sistem olarak tasarlanabilir.

Buna ek olarak, blockchain ile ilgili bilgiler kamusal ve değişmez olduğu için, güvenilir ajanslar ve hatta bireyler blockchain hakkında bilgiye erişebilir ve üst düzey ve alt alan adı sistemi arasındaki haritalama ilişkilerini saklamak için ilgili bir tohum dosyası veri tabanını oluşturabilir. Bu, tüm bölgelerin, diğer kurumlar tarafından sınırlandırılmadan internet erişiminin hızını sağlamak için gerçek gereksinimlerine göre uygun sayıda alan adı sunucusu kurabileceği anlamına gelir.

Görünüşe göre, DNS‘i iyileştirmek için blok zincirlemeyi uygulamaktan daha iyi yollar var.

 

Kaynakdomainnamewire.com/2018/10/04/university-wants-to-patent-way-to-manage-tlds-using-blockchain/

domain haberleri