Domain Haberleri

Brexit Sonrası İngiltere’nin “.EU” Alan Adlarını Kaybetmesi

By , - Domain Haberleri - .

UK (ni) (4′) — Avrupa Komisyonu tarafınca belirtilen yeni planlara göre, İngiltere merkezli işletmeler ve normal vatandaşlar, Brexit‘ten sonra .eu alan adlarını ellerinde tutamayacaklar.

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden çekilmesinin kesin hüküm ve koşulları konusunda hala belirsizlikler olsa da, AB şu anda İngiltere adresine kayıtlı herhangi bir .eu alan adı için iki aylık kesin bir iptal süresi uyguladı.

Anlaşma olsa bile, İngiltere vatandaşlarının sahip olduğu .eu alan adlarının zorla kapatılması mümkün, çünkü geçiş dönemi demek, İngiltere’nin AB dışında olması anlamına geliyor.

Sonuç olarak, İngiltere’deki tahmini 750.000 kayıtlı kişi ve işletme, .eu alan adlarının Avrupa Birliği içindeki fiziksel bir adrese bağlı olmasını sağlamak zorunda kalacak, ya da internet adreslerini kaybetmek istemiyorlarsa dava açacaklar.

Brexit’ten sonra katı bir politika geliştirilerek yapılan güncelleme, .eu kayıt operatörü EURid’in web sitesinde duyuruldu.

Avrupa Komisyonu’nun tavsiyesi

Avrupa Komisyonu, İngiltere sakinleri tarafından kaydedilen .eu alan adlarıyla ilgili paydaşlara bir bildirimde bulunmuş:

…Çekilme tarihi itibariyle, Birleşik Krallık’ta kurulan ancak AB‘de bulunmayan kuruluşlar ve Birleşik Krallık’ta ikamet eden gerçek kişiler artık .eu alan adlarını kaydetmeye veya yenilemeye uygun olmayacaktır…

Bunun anlamı, tescil sahiplerinin halen üzerine kayıtlı durumdaki alan adlarını ellerinde tutamayacakları demek. Bu tescil ettirenler, sahipliklerini ya uygun bir ülkedeki (örneğin, Avrupa Birliği, İzlanda, Lihtenştayn veya Norveç) bir kişiye veya bir kuruluşa güncelletecek ya da haklarını iptal edecekler. Bu da alan adlarının silinmesi anlamına gelir.

Yeni kılavuz uyarınca, Birleşik Krallık’ta kayıtlı herhangi bir .eu alan adının, kime ait olduklarına bakılmaksızın, alan adlarını farklı bir kişiye veya Avrupa merkezli bir işletmeye devretmeleri için iki ayları olacağı ya da alan adının iptal edilerek işletilemeyeceği bilgileri veriliyor.

İngiltere’nin 29 Mart’ta saat 23: 00’de yapılması planlanan AB’den çıkmasıyla ve 30 Mayıs’ta onları kaybetme riskine girmemek için tüm işlemleri gerçekleştirmek için yaklaşık sekiz haftaları var.

AB ise 30 Mayıs 2020’den başlayarak tüm alan adlarını bir yıl sonra tekrar piyasaya sürmeyi öngörüyor.

İngiltere hükümetinin tavsiyesi

Dijital, Kültür, Medya ve Spor Dairesi, “şu anda bir .eu alan adına sahipseniz kayıtlarınızı başka bir üst düzey etki alanına aktarmayı düşünmelisiniz (Ör: .com, .co.uk, .net veya .org ” şeklinde öneride bulundu.

Bir .eu kaydının iptal edilmesi durumunda, sözleşmenizin şartlarının herhangi bir başvuruda bulunup bulunmadığı konusunda yerel alan adı kayıt şirketinizden tavsiye almak isteyebilirsiniz. Ya da ayrıca bir yasal tavsiye de almak isteyebilirsiniz.

Milyonlarca istenmeyen sonuç

Liberal Demokrat Milletvekili Ed Davey, referandumdan bu yana Brexit ile mücadele ediyor ve eski Enerji ve iklim değişikliği sekreteri olarak iş üzerindeki etkisini açıkça ortaya koyuyor.

Gelişmeleri yorumlayan Davey, “Bu, ekonomik kazanın milyonlarca istenmeyen sonucundan sadece biri. 40 yıllık entegrasyondan, ticari anlaşmalardan ve her şeyin eskisi gibi olacağını düşünemezsiniz… Hükümet, dijital ekonomiyi pratikte umursamıyor… Alan adları, markanızın web’deki evidir. İngiltere firmaları açıkça AB’nin bir parçasıysak .eu alan adlarına sahip olma hakkına da sahipler! Web adresinizi kaybetmek, çevrimiçi perakendeciler, dijital ekonomi ve ekonomi için… ” şeklinde bazı yorumlarda bulundu.

 

DOMAINOG: Bu durum, .com tarafına nasıl yansır tahmin etmek güç, ancak yine de olumlu yönde bir hareketlilik olacaktır. Sonuçta 750.000 alan adı az bir rakam değil.

 

Kaynak: netimperative.com/2019/02/uk-holders-to-lose-dot-eu-domain-names-after-brexit/

domain haberleri
Diğer ilgili haberler