Domain Haberleri

Cars.com için 850 milyon dolar değerleme

850 milyon dolar olduğu tahmin edilen cars.com’un değerini tahmin etmek için kullanılan metodolojiye eleştirel bir bakış.

By , - Domain Haberleri - . Etiketler:

Aşağıda, 850 milyon dolar olduğu tahmin edilen alan adı cars.com ‘un değerini tahmin etmek için kullanılan metodoloji hakkındaki yeni bir çevrimiçi makaleye eleştirel bir bakış. Değerleme modelinin parametreleri tahmin hakkında değil, tahminin çok düşük veya çok yüksek olup olmadığı yönünde.

Değerlemelerin Amacı

Değerlemelerin amacı önemlidir. Herhangi bir varlığın mutlak değerlemesi, en iyi şekilde kullanıldığında değeridir. Öte yandan, bir alan adı satın almayı düşündüğü bir şirket için, alan adının ne kadar ek bir değer yaratması beklenir. Örneğin, bir satın almadan önce ve sonra yıllık gelirinde 10 milyon dolarlık bir gelir elde eden, başka şeyler sabit tutulan bir işletme, etki alanı adının işletmedeki değeri sıfırdır.

Değerleme Aracı

WIPO, varlığın riskliliği nedeniyle düzeltilmiş nakit akışlarına (yani iskonto edilmiş nakit akışlarına) dayalı mevcut değeri (PV) aracı temel değerleme yöntemi olarak kabul eder. Ancak, makalede kullanılan araç, adından da anlaşılacağı üzere, marka ve patent lisansına değer vermek için daha uygun bir şekilde Kullanılan Telif Hakkından Kurtulma’dır. Bir alan adı satın alımıyla ilişkili telif ücreti ödemeleri yoktur.

Nakit Akımlarının Tanımı

1. Hem PV hem de Telif Hakkından Kurtuluş, beklenen gelecekteki nakit akışlarına, yani değerlenmekte olan varlığın yaratacağı beklenen gelecek net gelirine dayanır. Bununla birlikte, sonuncu alan adları için uygulanması, nakit akışının değerinin alan adının defter değerine bölünmesini gerektirir. Bununla birlikte, defter değeri, etki alanı adının hangi fiyata satıldığına bağlıdır ve bu da böyle bir değerlendirmeyi saçma yapar.

2, Makale hatalı bir şekilde belirtiyor: “cars.com domaini için, [Relief-from-Royalty], Cars.com web sitesindeki geçmiş kazançlarla ve sahibinin oluşturduğu değeri, alan adının kaç tane gelecek nakit akışıyla üretmesi bekleniyor. ” Gelecekte beklenen gelir, yukarıda belirtildiği gibi. Bu yanlış bildirime dayanarak, bir kazanç bulunmadığı için bir başlangıç işleminin değeri sıfır olacaktır. Doğruysa, start-up’lar olmazdı.

3. Makale notları: “Cars.com, kısa, unutulmaz ve yüksek bir arama hacmine sahip.” Birincisi, alan adının uzunluğu nakit akışı tahminleriyle alakasızdır. Üstelik karşılaştırılabilir değerleme metodolojisine dayalı olarak, alan adının uzunluğu neredeyse önemsizdir. İkincisi, pek çok müşteri çevrimiçi bilgi aramakla birlikte aramalar ve ziyaret hacmi alakasızdır ancak bir tuğla-harç mağazasından satın alınır. Tuğla ve harç yeniden canlandığına dair kanıt var. Böyle bir yeniden canlanma ile, etki alanı adının ek gelir elde etme yeteneği, ziyaret hacminden bağımsız olarak azalır.

4. Makalede göz ardı edilen nakit akışlarının bir bileşeni, gelecekte yeni sahalarda alan adını kullanma seçeneklerinin değeri.

 

Kaynak: circleid.com/posts/20170626_cars_dot_com_850_million_valuation_methodology_critique

domain haberleri
Diğer ilgili haberler