Domain Haberleri

ccTLD’lerin % 50’si: Whois Bilgileri Gizli Olsun

By , - Domain Haberleri - . Etiketler: , , , ,
Whois Bilgileri

LONDRA (di) — ccTLD‘lerin neredeyse yarısı, Avrupa Birliği yasalarına tepki olarak Whois sonuçlarını gizlemeyi planlıyor.

Araştırma, geçtiğimiz hafta CENTR‘in ICANN‘e 16 Kasım 2017 tarihinde gönderdiği “Veri koruma ve gizlilik ile ilgili uygulamalar hakkında bilgi alışverişi” başlıklı bir pdf belgesine dayanıyor. 28 ccTLD‘nin bulunduğu Haziran ayında yapılan ankete göre 13 ccTLD yani %46.4’lük bir kesim genel veri koruma yönetmeliğinin gerekliliklerine yanıt olarak Whois verilerindeki bazı veri alanlarının gizlenmesinin uygun olduğunu düşünüyor. 13 ülke azmış gibi görense de sonuçlar endüstrinin yönünü belirleyici olabilir.

CENTR Genel Müdürü Peter Van Roste’in gönderdiği belgede, CENTR’in belirli ccTLD‘lerdeki özel uygulamalarla ilgili ayrıntıları paylaşamayacaklarını, Haziran 2017’de anonim üyelerce gerçekleştirdikleri bir anket düzenlediklerini ve bu yıl bitmeden bir yenisini daha yapmayı planladıklarını belirtmiş. Ayrıca ankette ccTLD‘lere, WHOIS bilgilerinin GDPR’ye (Genel Veri Koruma Yönetmeliği) uyumlu hale gelmesi için hangi önlemlerin uygun olduğu sorusuna gelen cevaplar şu şekilde;

  • Bazı bilgi alanları gizlensin – 13 (% 46.4)
  • Kullanıcı başına WHOIS erişimi sınırlansın – 6 (% 21.4)
  • Bilgiler, kayıt firmalarınca değiştirilsin – 8 (% 28.6)
  • Bilgiler, farklı kişilerce değiştirilsin (3. şahıs kurumlar vb.) – 9 (% 32.1)

Endüstri uzmanları, Whois uygulamaları ve sözleşmelerle ilgili olarak yeni yasa üzerinde hala uzlaştırmaya çalışıyorlarsa da Whois’in şu anki haliyle hayatta kalamayacağı konusunda bir fikir birliği oluşmaya başlamış gibi görünüyor. (CENTR, Avrupa ülke kodunun üst düzey alan adı kayıt kuruluşu derneği olup temel amacı, üyelerine bilgi değişimi için bir forum sağlamak.)

 

DOMAINOG: Evet, WHOIS konusu şu anki haliyle bir sorun. Bir tarafta bilgi gizliliği diğer yanda bilginin korunması. Bence de WHOIS bilgilerinde belli yerler gizlenmeli ve IP başına sorgu sınırlaması getirilmesi (adil sorgulama sayısı gibi bir şey) oldukça mantıklı görünüyor. Normal kullanıcılar bir alan adının kimin olduğu ile hem ilgilenmezler. Bu sebeple WHOIS bilgileri tamamen gizli olabilir ama güvenlik amacıyla devletin belli kurumları da rahatça ulaşabilmeliler. Yani standart (default) olarak “Gizli” olmalı. İsteğe bağlı olaraksa WHOIS verileri açık olabilir. Yani şu andakinin tam tersi olursa mantıklı gibi duruyor. Ha bu seferde “bilgilerinizin görünmesi için alan adı başına 10$” derler mi onu bilemem 🙂 Ya da en iyisi bu topa hiç girmemek, oldukça tartışmalı bir konu. Sonuçta mutlaka ki herkesin farklı yaklaşımları olacaktır.

 

Kaynakdomainincite.com/22312-almost-half-of-cctlds-may-block-some-whois-data

domain haberleri