Domain Haberleri

CENTR: 3. Çeyrek 2017 Küresel Alan Adı Raporu

By , - Domain Haberleri - . Etiketler: ,

Avrupa ülke kodunun üst düzey alan adı kayıt kuruluşu CENTR‘in yayınladığı “DomainWire Üst Düzey Alan Adı Piyasa Raporu”nun Temmuz, Ağustos, Eylül aylarını kapsayan 3. çeyrek raporu yayınlandı.

DomainWire, Avrupa ccTLD‘lerine odaklanarak küresel üst düzey alan adlarındaki eğilimleri araştırıyor ve 3 ayda bir yayınlanıyor. 3. çeyrek raporundan bir kaç ayrıntı;

  • Avrupa bölgesindeki 56 ccTLD‘de yaklaşık 71 milyon alan var. Bölgenin genel büyümesi% 1.8.
  • Avrupa bölgesindeki 37 ülke bir araya geldiğinde, ccTLD alan adı kayıtları tüm pazarın % 58’ini oluşturuyor. Eski gTLD‘ler % 39, yeni gTLD‘ler ise % 2.4’ü.
  • Marka TLD‘ler hariç tutulduğunda, 185 milyon kayıt içinde yaklaşık 671 gTLD var. Yeni gTLD‘ler, tüm gTLD‘lerin içinde % 11’lik bir orana sahip.
  • En hızlı büyüyen ilk 5 uzantı .men, .kiwi, .pyc, .loan, ve .stream olmuştur. Ancak bu uzantılardaki hızlı büyümenin fiyatlandırılmalarından kaynaklandığını belirtmek gerek. .Com’da ise son 12 ay içinde 1.9 milyondan yeni kayıt gerçekleşmiştir.
  • Küresel en büyük 15 TLD içinde yer alan ccTLD ,.ca (Kanada) % 5.5 ile yılın en yüksek büyümeye oranına sahip uzantı durumundadır.

Kaynaklar: Bu rapordaki veriler, ham şekilde şu kaynaklardan alınmıştır: CENTR, APTLD, LACTLD, ICANN (CZDS), ZookNic, ntldstats.com ve ilgili TLD operatöründen. Yeni gTLD‘lere ilişkin park istatistikleri, ntldstats.com’dan alınmıştır. Açıklanan yüzdeler (park edilmiş alan adları ve toplam alan adlarının bir kısmı) ntldstats.com’un sağladığı gTLD verileri ile CENTR kaynaklı verilerden biraz farklı olan toplam alan adı sayılarına dayanmaktadır.

 

Kaynakcentr.org/news/news/centr-s-domainwire-global-tld-report-for-q3-2017-is-out.html

domain haberleri