Domain Haberleri

CENTR: 4. Çeyrek 2017 Küresel Alan Adı Raporu

By , - Domain Haberleri - . Etiketler: , ,

BRÜKSEL (centr) — CENTR‘in yayınladığı “DomainWire Üst Düzey Alan Adı Piyasa Raporu“nun Ekim, Kasım, Aralık aylarını kapsayan 4. çeyrek raporu yayınlandı.

Alan adı hacmi her ne kadar bir başarı ölçüsü olmasa da talebin güçlü bir göstergesidir ve bir tescili etkileyebilir. Jenerik alan adları (gTLD) söz konusu olduğunda, küresel talebin yaklaşık % 70’i “.com”a yönlenmektedir. Bu rakam, yeni gTLD‘lerin açılmasından bu yana da önemli ölçüde bir değişikliğe uğramamıştır. “.com” aynı zamanda en gelişmiş ülkelerde ikinci en çok kayıtlı TLD‘dir (ccTLD‘lerden sonra).

Toplam kayıtlı alan adı sayısı 331 milyona ulaşırken 2017 sonundaki büyüme (gelişme) oranı % 1.2. Büyüme oranı en fazla “.info” olurken “.net“de gerileme gerçekleşti.

ccTLD‘ler global alan adı pazarının yaklaşık % 44’ünü oluşturmaktadır. Bunun en büyük kısmı, yaklaşık 72 milyon alana sahip Avrupa ccTLD‘lerinden oluşuyor. ccTLD‘lerde kombine büyüme çoğunlukla 2017 yılı boyunca sabit kalırken, yukarı yönlü küçük bir trendle% 3.9’da gerçekleşti.

Bölgesel olarak en güçlü büyüme %3.9 ile Asya ccTLD pazarı oldu: “.uz” (Özbekistan), “.vn” (Vietnam) ve “.ir” (İran). Diğer bölgelerde büyüme gösteren ccTLD‘ler ise: “.ai” (Anguilla), “.nu” (Niue) ve “.cr” (Kosta Rika). ccTLD‘ler arasındaki en yüksek büyüme kampanya faaliyetleri nedeniyle “.uk” ve “.se” de gerçekleşti.

Pazar Payı

Avrupa ccTLD‘leri, Avrupa’daki tüm yerel kayıtlı alan adlarının yaklaşık % 59’unu oluşturuyor. ccTLD pazar payının en çok arttığı ülkeler İngiltere (% + 2.3), Litvanya +% 1,9), İsveç (% + 1.1), İzlanda (% + 1.0) ve İrlanda (% + 0.8) oldu.

Genel olarak gTLD piyasası 2017 yılında % -0.4 daraldı ve yılı yaklaşık 185 milyon alan adıyla tamamladı. gTLD pazarında yaklaşık % 70’lik bir oranla “.com” hakimiyetini koruyor ve hala dünyadaki en gelişmiş ccTLD‘lere benzer oranlarda büyüyor.

Yeni Jenerik Alan Adları (Yeni gTLDs)

2017 yılında yeni gTLD‘lerin yaklaşık üçte biri düşüş gösterdi. Bununla birlikte, birkaç yeni gTLD oranlarını korurken bazılarıysa güçlü bir şekilde büyüdü. “.blog” (+% 249’luk büyüme ile 130 bine), “.loan” (+% 146 ile 2.1 milyona) ve “.accountant ” +% 80 ile 95k’ya).

Coğrafi gTLD‘ler ise yıl içinde % 2,7’lik bir büyüme gerçekleştirdi. En fazla büyüme gösteren uzantılar “.london”, “.tokyo” ve “.nrw” oldu.

 

Kaynaklar: Bu rapordaki veriler, ham şekilde şu kaynaklardan alınmıştır: CENTR, APTLD, LACTLD, ICANN (CZDS), ZookNic, ntldstats.com ve ilgili TLD operatöründen, yeni jenerik uzantılara (gTLD) ilişkin park istatistikleri, ntldstats.com’dan alınmıştır. Açıklanan yüzdeler (park edilmiş alan adları ve toplam alan adlarının bir kısmı) ntldstats.com’un sağladığı gTLD verileri ile CENTR kaynaklı verilerden biraz farklı olan toplam alan adı sayılarına dayanmaktadır.

 

DomainWire, Avrupa ccTLD‘lerine odaklanarak küresel üst düzey alan adlarındaki eğilimleri araştırıyor ve 3 ayda bir yayınlanıyor. 2017 yılının 3. çeyreğine ilişkin alan adı raporuna ilişkin haberi daha önce burada yer vermiştik.

 

Kaynakcentr.org/library/library/statistics-report/domainwire-global-tld-report-q4-2017.html

domain haberleri