Domain Haberleri

Çoğu Bankanın Kullanmaktan Korktuğu Uzantı: “.bank”

fm.bank

NY (ab) — Ohio, Archbold’daki Farmers & Merchants State Bankası (Çiftçiler ve Tüccarlar Devlet Bankası), alan adını .com’dan .bank‘a geçirdikten sonra müşterilerinden web sitelerine ne olduğuna ilişkin bir çok telefon almış. (Bankanın eski domaini “fm-bank.com” şu anda “fm.bank“a yönleniyor)

Bankanın başkan yardımcısı ve pazarlama müdürü J. Marty Filogamo, uzantıdan henüz haberi olmayan müşteriler için, tanıtım amaçlı kullandıkları cümleleri yeniden hazırlamak zorunda kaldıklarını söylüyor.

“Herkes .bank sahibi olamaz.” ( ing: Not everyone can have a dot-bank [domain] )

Farmers & Merchants State Bankası, “.bank” uzantılı 2.300’den fazla kayıt içinde aktif olarak faaaliyette olan yüzlerce şirketten sadece biri. Aslında bu uzantının bir bankayı doğrudan işaret ediyor olması gerektiği halde çoğu banka müşterisince kullanılmıyormuş.

Marty Filogamo;

.net veya .com’a herkes sahip olabilir ama herkes .bank’a sahip olamaz.

diyor. (domainog: Yanlış mı çevirdim acaba 🙂 )

“.bank”(ve .insurance) uzantılarının kayıtlarını yapan fTLD kayıt firması, Symantec desteği ile ortak bir çalışma yürütüyor. “.bank” uzantılı alan adlarının kayıtlarının zorunlu olarak doğrulanması ve uzantıya geçenlerin gerekli güvenlik önlemlerine (örneğin dijital kimlik belgesi vb.) uymaları gerekiyormuş.

Örneğin, Michigan Grand Rapids’deki Mercantile Bankası faaliyete geçirmek için birkaç alan satın almış, ancak bankanın pazarlama masrafları ve müşteriler üzerindeki etkileri hakkındaki endişeler nedeniyle kısa vadeli planları içinden çıkarılarak yeni adrese geçme konusu şimdilik durdurulmuş.

Bankanın enformasyon sorumlusu John Schulte bir e-postada;

Bunu ne zaman yapacağımızdan emin değilim.

diye cevap yazmış. Araştırma şirketi Aite Group‘un kıdemli analisti Shirley Inscoe ise;

Bir dizi banka idarecisi hala dönüşümün yapılıp yapılmayacağını değerlendiriyor. Projenin ek güvenlik dahil birçok potansiyel faydası var ancak diğer yanda hem görsel açıdan yapılacak değişikliklerin önemi konusunda tüketicilerin eğitilmeleri hem de “.com” adresinden gelen sahte ve phishing saldırılarına kurban olabileceklerinin anlatılmaları gerekiyor.

fTLD direktörü Drew Schiff, erken hareket edenlerin, benzersiz daha kısa bir URL’ye sahip olma veya güvenliği güçlendirme fırsatı da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı motive olduklarını ancak “algılanan karmaşıklık” olarak tanımladığı bazı konularda endişelerin devam etmesine karşın son 3-4 ayda kayıt yaptıranlardan “.bank”a ilginin büyük oranda artmakta olduğunu söylüyor.

Lead Bankası’ndaki pazarlama müdürü Melissa Beltrame ise;

.bank yatırımını grip aşısına benzetiyorum. Her şeyi durdurmayabilir ama bankaların savunmasını güçlendirecektir.

diyor.

 

DOMAINOG: Yaşanabilecek karışıklıklara örnek oluşturması adına güzel bir haber. Son 3-4 ayda ilginin arttığı söylenmiş ama grafikler öyle söylemiyor, % 10 kayıpta görünüyor. Açılıştan yaklaşık 1 yıl sonra yani Temmuz 2016’da 3.506 domain ile tarihi zirvesini gördü. ve bu güne kadar da kan kaybı devam ediyor 🙂

.bank grafik

Yeni .bank uzantısının kaydı her yerde yok. Göreceli olsa da fiyatlar değişken ve yüksek (eurodns: 2.000$, 101domain: 850$, Bnamed: 1.300$, Gandi: 825$ vb.) Ntldstats verilerine göre 2.914 alan adı satışı yapılmış. Kaçı aktif bilmiyorum ama Google üzerinde şu an 75.000 gibi yüksek sayılabilecek bir indeks var. Türkiye’den sadece “ziraat.bank“ın aktif olduğunu görebildim (Gerçi bunu da almış olmaları gayet normal çünkü içinde “ziraat” geçen 400’e yakın alan adına sahip 🙂 Fikir! vermesi açısından register.bank‘ın rezerve isimler listesi buradaki sayfasından incelenebilir. Aslında fTLD haklı mı haklı. Evet, bence de daha güvenli olur… ama gelinde bunu .com karşısındaki son kullanıcılara anlatın. Zor iş bunlar zor 🙂

 

Kaynakamericanbanker.com/news/why-banks-arent-using-dot-bank-domains-despite-better-security

domain haberleri
Diğer ilgili haberler