Domain Haberleri

Costa.com 1.000.000$ Değerinde mi?

By , - Domain Haberleri - .

CAYMAN (domaingang) — Costa, İspanyolca’da “sahil” anlamına geliyor. Costa.com 1997 yılında tescil edilmiş ve 21 yıl sonra bir İtalyan şirket, tescil ettiren adına bir dava açıyor.

WIPO panelistlerinin, Costa.com UDRP kararında alan adının 1,000,000 dolarlık fiyatı üzerine verdiği açıklamadan çıkan sonuç, bir alan adının binler hatta milyonlarca dolara yani “kayıt maliyetlerinin çok üzerinde” satılabileceğinin kanıtı niteliğinde. Yani bir alan adının bu şekilde pazarlanabileceğine işaret ediyor! Davalının haklı olduğu yönünde gerçekleşen karar tam olarak şöyle geçiyor:

Turning to the Respondent’s asking price of USD 1 million for the disputed domain name, it is the view of the Panel that, where an investor in domain names legitimately registers a domain name which appreciates in value, it is reasonable to expect the registrant to seek the full price it believes to be achievable for the sale of that name. The Respondent made no approach to the Complainant for 21 years and quoted the price in question in response to an enquiry from the Complainant. In the view of the Panel, the facts of the case overall are more supportive of an inference that the Respondent registered the disputed domain name because of its Spanish dictionary meaning and in the hope that it would appreciate in value generally, rather than with the specific intention of selling it to the Complainant or a competitor of the Complainant for an excessive price.

Peki Costa.com 1.000.000 dolar değerinde mi?

Jenerik isimlerin doğası ve 1,34 milyar Google sonuçları da dikkate alındığında, Costa.com için 1.000.000 dolarlık teklif diğer jenerik alan adı değerlemeleri de dikkate alındığında uygun görünüyor.

Costa.com davasında, davalı 21 yıl boyunca İtalyan davacıya asla alan adını satmak için bir girişimde bulunmamış.

WIPO paneli, davanın Reverse Domain Name Hijacking’i bulmayı hak ettiğini kabul etmese de, kararın en önemli bölümü davalının transfer talebini reddetmesiydi. Dg’nin alan adı haberleri bölümünde yer verilen davayı incelemek isteyenler için dava no: D2018-1632.

 

Kaynakdomaingang.com/domain-law/is-the-domain-name-costa-com-worth-one-million-dollars/

domain haberleri
Diğer ilgili haberler