Domain Haberleri

DNDisputes.com UDRP İzleme aracı

Domain yatırımcılarının UDRP işlemlerini takip etmeleri ve panelistlerin nasıl karar verdikleri konusunda fikir sahibi olmaları büyük önem taşıyor.

By , - Araçlar Domain Haberleri - . Etiketler: , , ,

Domain yatırımcılarının UDRP (Alan Adı Uyuşmazlıkları Yeknesak Kuralları) işlemlerini takip etmeleri ve panelistlerin kararlarını nasıl verdikleri konusunda fikir sahibi olmaları önemli.

DNDisputes.com, 10 yıla yakın bir süredir aralıksız olan işleyen UdrpSearch.com’a yeni ve bir alternatif. Oyuna, arşivine aldığı 35.000 UDRP vakası ile başlamış. Deneme amacıyla Google kelimesini arattığımda 2810 dosya getiriyor. İlkine tıkladığımda gelen ekran görüntüsü ise (Türkçe değil) aşağıdaki gibi;

DNDisputes

Şikayetçi, davalı ve panelistlere tıklandığında ise her biri için ayrı ayrı istatistiksel bilgiler sunması oldukça faydalı. VIPO’nun orijinal sitesinden çekilen veriler üzerinde bazı yapısal düzenlemeler yapıldıktan sonra yayınlanıyor. Sürekli yeni dava kontrolü yapmak yerine wipo.int’ye eklendiği zaman çekiliyor.

DNDisputes Hangi Bilgileri Sunuyor

Her kategorinin kendi içinde alt sayfaları da olmakla beraber çekilen veriler; Karar, ülke, vaka dili, şikayet eden, davalı, temsilci, panelist, karar tarihi, vaka belirli, alan adı uzantısı, alan adı uzunluğu ve alan adı tescil firması.

DOMAINOG: DNDisputes için söylenebilecek en anlamlı son söz, projenin alan adı sektörüne odaklanmış İstanbul merkezli bir ekipten çıkmış olması. Kim olduklarını şimdilik bilmiyorum ama çok temiz çalışılmış bir proje. Alan adı ile ilgilenenlerin ve eğer özellikle de bir Türk projesi ise birbirimizi tutmak gerektiğini düşünüyorum.

 

Kaynakdomaininvesting.com/dndisputes-com-a-udrp-monitoring-tool

domain haberleri