Domain Haberleri

Eski veya Yeni Uzantılı Bir Alan Adı Nasıl Seçilmeli

Bu kadar yeni alan adı uzantısı varken, dünyaya daha fazla şey anlatan ve ne yaptığınızı söyleyen, anlamlı ve unutulmaz bir alan adı oluşturmak her zamankinden fazla fırsat barındırıyor…

By , - Domain Haberleri - . Etiketler: ,

Alan adı uzantısı seçimi konusunda bugüne kadar oldukça az seçenek vardı: .com, .org veya .net. Durum artık biraz değişti. Aralarından seçim yapabileceğiniz yüzlerce uzantı var; .florist, .guru, .ninja bunlardan bir kaçı ve sayıları her geçen gün de artmaya devam ediyor.

Bu kadar yeni alan adı uzantısı varken, dünyaya daha fazla şey anlatan ve ne yaptığınızı söyleyen, anlamlı ve unutulmaz bir alan adı oluşturmak her zamankinden fazla fırsat barındırıyor. Burada, üst düzey alan adları (TLD) hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve hangisinin sizin için en uygun seçim olduğunu öğreneceğiz.

Yeni bir TLD‘yi Denemenin Nedenleri

Markalaşma

Markalar için artık daha fazla TLD var. Bu sebeple daha fazla ayırt edici bir alan adı oluşturmak için çok fazla seçenek var. Çoğu durumda, bir alan adı, insanların gördüğü veya işittiği ilk şey. Bu nedenle güçlü bir ilk izlenim çok önemli. Dahası, akılda kalan ve hatırlanması kolay alan adları marka değerini güçlendirebiliyor.

Kullanılabilirlik

Henüz yeni TLD‘ler çok yaygın olmadıkları için daha kısa ve akılda kalıcı bir alan adını almak çokta zor değil. Yeni uzuntılı bir TLD ile anlamlı ve birebir eşleşecek bir şekilde alan adınızı kısaltmanız mümkün olabilir. Örneğin, yourfavoritecafe.com yerine favourite.cafe olabilir.

Marka Koruma

Geleneksel alan adına sahip olan işletmeler de, yeni uzantılı TLD sürümünü de satın alabilir, ilgili alan adının başkası tarafından satın alınmasını önleyebilir ve işletme için daha yaratıcı, alakalı veya en yeni uzantısını kullanabilir. Örneğin, janescoffee.com’a sahip olan bir işletme janes.coffee’yi satın alabilir.

Hatırlanabilirlik

Yeni TLD‘ler firmaların daha hatırlanabilir bir izlenim kazanmalarına da yardımcı olabilir. Bununla birlikte, çok uzun adlar yeni uzantılarla hatırlanması daha zor durumlar da doğurabilir.

Algılama

Birçok tanınmış işletme, hem popüler hem de meşru oldukları algısını yaratarak yeni TLD‘leri benimsiyor. Yeni TLD‘ler nihayetinde geleneksel alan adı uzantılarını göre çok yaygın değil. Sırf bu sebeple bile satın alarak yeni trendin önlerinde olmak için bunu iyi bir şans olarak da görebilir.

Peki ya Arama?

Yeni uzantılı alan adlarını kullanmak arama varlığınıza zarar vermez. Google’ın ve diğer arama motorlarının gözünde, tüm TLD‘lerin eşit olduğunu belirtmek isteriz. Yeni bir TLD, arama motoru sıralamasını etkilemez veya bir aramaya dayalı olarak görünen web siteleri listesinin altına koymaz.

Hangi TLD‘yi Seçmeliyim?

Alan adınızla ilgili karar, önemli bir hedeftir. Mevcut tüm TLD‘lerin tam bir listesini Google Alan Adları’nda görebilirsiniz. Alan adınızı seçmeden önce düşünmeniz gereken bazı önemli sorular şunlar olabilir:

  • Alanınızla alâkalı bir TLD var mı?
  • Yeni bir TLD, yaptıklarınızı açıklayabilir ve örnek gösterebilir mi?
  • Bu yeni TLD daha kısa, daha unutulmaz bir web adresiniz olmasını sağlayacak mı?
  • Alan adınız bir bütün olarak ayrı ve unutulmaz olacak mı?

Daha fazla ipucu ister misiniz, iyi bir alan adı seçme ipuçlarımıza göz atın .

 

Kaynak: domains.google/learn/traditional-vs-new-domain-endings.html

domain haberleri