Domain Haberleri

Facebook’un Sahip Olduğu 5 Büyük Alan Adı

Facebook alan adları

2004’ün Şubat ayında faaliyete geçen Facebook’un ilk üyeleri sadece üniversite çevresiyle sınırlıydı. Aradan geçen 13 yıldan sonra, her yıl iki milyardan fazla insan Facebook kullanıyor ve kurucu Mark Zuckerberg, net değeri 63 milyar doları aşan dünyanın en zengin beşinci insanı haline geldi. Şirketin şu an yaklaşık 460 milyar dolar piyasa değeri var.

Facebook, 2005 yılında “Facebook.com” alan adı için 200.000 doları ödediği iddia ediliyor; ancak şirketin yaklaşık üç bin alan adına sahip olduğunu biliyor muydunuz? DomainIQ’un (domainiq.com) portföy araştırma araçları sayesinde şu anda Facebook portföyünde bulunan bazı alan adlarından işte bir kaçı;

FB.com

Facebook, Farm Bureau’nun “FB.org” e geçiş yaptığını gördüğü 8.5 milyon dolarlık bir anlaşmayla Farm Bureau’dan “FB.com” alan adını 2010 yılında aldı. İki harfli “.COM” alanı, şirketin e-posta sistemini barındırmak için Facebook çalışanları tarafından kullanılırken, alan adının kendisi de Facebook’un ana web sitesine yönlendiriliyor. Her ne kadar “FB.com” üzerinde gerçek bir içerik olmasa da, alan adı halen popüler ve küresel Alexa sıralamasında 8000’in biraz üzerinde.

i.org

DotWeekly’nin 2015 yılında Jamie Zoch (@Yofie), Facebook’un tek harfli alan adı “i.org” u aldığı haberini paylaşmıştı. Alan adı, bir ve iki karakterlik “.ORG” alan adlarının tahsisini yöneten PIR(pir.org)’ın Project94’ün (project94.org) bir parçasıydı (Project94’ten elde edilen gelirler, dünyanın teknolojik açıdan yetersiz bölgelerinde, İnternet’in geliştirilmesini ve güvenliğini geliştiren programlara yönlendiriliyor).

Messenger.com

TheDomains’den Mike Berkens, Facebook’un bilinmeyen bir satıcıdan Ekim 2014’te “Messenger.com” u satın aldığını keşfetmişti. Facebook 2008’den bu yana platformlarında anında mesajlaşma yetenekleri test ediyordu, ancak 2011’de grup mesajlaşma hizmeti Beluga’yı satın aldıktan sonra şirket, 2011’de iOS ve Android için bağımsız Messenger uygulamalarını hazırladı.

Şirket, Messenger.com’u satın almadan önce üç yıl bekledi; ancak bu gerçekleştiğinde Facebook, ayrı olan Messenger web sitesini Messenger.com alan adına taşıdı. Messenger.com’un satışı, aracılık ettiği alan adları arasından web sitesinde listelenen (getyourdomain.com) Larry Fischer (@changejobs) tarafından sağlanıyor olabilir.

Parse.com

Parse, aslında 2011’de mobil geliştiriciler için kurulmuş bir şirketti. 2012 yılına kadar 20.000 kullanıcıya ulaşan ve aylık% 40 oranında büyüyen popüler bir hizmetti. 2013’te Facebook, 85 milyon dolarlık şirketi satın aldı ve hizmetlerini sunmaya devam etti. Ancak, Ocak 2017’de hizmet tamamen kapatıldı.

Şimdi ise bu tek kelimelik Parse alan adı, açık kaynaklı bir sürümünü olan “ParsePlatform.org” a yönleniyor.

Internet.org

“i.org” u satın almadan iki yıl önce, Facebook “Internet.org” alan adını satın aldı. TheDomains’e göre, alan adı yatırımcı ve komisyoncu Andrew Rosener (@MediaOptions) Internet.org’u MediaOptions bülteninde 75.000 $ karşılığında sattı. Ad başka bir alan adı yatırımcısı tarafından satın alındı ve hemen alan adını Facebook’a sattı.

Sayfada Facebook’un bir girişimi olarak alan adı, İnternetin sahip olduğumuz bilginin gelişmesi ve birbiriyle paylaşılması için gerekli olduğunu ve çoğumuz için, günlük hayatımızın büyük bir parçası olduğunu, ancak dünyanın bir çok yerinde hala internete erişiminin olmadığını ve Internet.org’un, internet erişimini ve bağlantının faydalarını dünyanın hiçbir yerinde olmayan alanlarına getirmek amacıyla Facebook liderliğindeki bir girişim olduğunu dile getiriyor.

 

Kaynaknamepros.com/blog/5-great-domain-names-owned-by-facebook.1038372

domain haberleri