Domain Haberleri

Genç Katılım İçin Doğru Formül

By , - Domain Haberleri - . Etiketler: , ,
APIGA 2017

İnternet genişlemeye devam ettikçe, genç nesillerin İnternet yönetim tartışmalarına dahil edilmesi giderek daha da önem kazanıyor. Onlar geleceğin liderleri ve Internet politikalarının şekillendirilmesinde aktif rol oynamaya teşvik etmek istiyoruz. Ama bunu nasıl yapacağız?

ICANN ve “Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı (KISA)” tarafından en son ortaklaşa düzenlenen “Asya Pasifik İnternet Yönetim Akademisi (APIGA) 2017″de, doğru formülü bulmuş gibi görünüyor. Şimdi ikinci yılında, beş günlük akademi, İnternet yönetimine ilgi duyan 18 ila 35 yaşları arasındaki gençleri hedef aldı.

Başvuru sahipleri, ilgi, deneyim ve İnternet yönetimi tutkusu temel alınarak seçilen katı bir seçim komitesi tarafından tarandı. Akademiye katılmak için 200 başvuranın yalnızca 42’si seçildi.

Seçilen adaylar, akademi başlamadan önce İnternet yönetimi ve ICANN ile ilgili 25 saatlik çevrimiçi bir kursa katılmak zorundaydı. Kurs, onları akademi süresince yapılacak yoğun görüşmelere hazırlamak için özel olarak tasarlandı.

Do ve Wadhwa, APIGA’dan yararlanan birçok katılımcıdan sadece ikisi idi. Nitekim, APIGA 2016’dan 48 katılımcının 12’si, ICANN toplantıları, “İnternet Yönetim Forumları (IGF)” ve “İnternet Mühendisliği Görev Gücü (IETF)” toplantıları da dahil olmak üzere diğer İnternet yönetimiyle ilgili etkinliklere katıldı. Bu, İnternet ekosistemine katılmak için genç liderleri başarıyla tanımlamak ve beslemek amacıyla gerçekleştirilen programın mükemmel bir örneği.

İnternet yönetim etkinliklerine katılan daha fazla APIGA 2017 mezunu öğrenciyi görmeyi umuyoruz. Akademide oluşturduğunuz yeni iletişim kanalları ile önünüzü görmenize yardımcı olur. Tutkunuzu takip etmeye devam edin ve İnternet yönetiminin geleceğini geliştirmeye yardım edin!

 

DOMAINOG: ICANN‘in bu haberini sırf haber olmuş olsun diye koymadım. Evet belki doğrudan alan adları ile alakalı görünmeyebilir ancak hem dolaylı yoldan çok ilgili olduğunu düşündüğüm için hem de bu tarz etkinlikleri Türkiye’de de görmeyi arzuladığım için haber verme özgürlüğümü kullanmak istedim. 🙂

 

Kaynak: icann.org/news/blog/achieving-the-right-formula-for-youth-engagement

domain haberleri