Domain Haberleri

Google .new Alan Adlarını Nasıl Kullanıyor

By , - Domain Haberleri - . Etiketler:

LONDRA (di) — Google, bilindiği üzere .new uzantısının sahibi. Dün sabah Google Doc Twitter hesabında .new uzantısına ilişkin bir twit geçti. Google’ın bu uzantıları nasıl kullandığını görmek isteyenler “Docs.new”, “Sheets.new”, “Slides.new”, “Sites.new”, “Forms.new”, “Program.new”, “Gmail.new” adreslerini ziyaret edebilir (an itibarı ile 45 tane var).

Farkındalık yaratmak, yeni bir tanıtımın en önemli faktörlerinden biri. Google’ın yeni alan adı uzantılarından birini kullanarak bunları tanıtmasını görmekte oldukça güzel. Ayrıca yeni alan adı uzantılarına sahip diğer şirketler için de oldukça faydalı olacaktır, çünkü bu sayede daha fazla kişi yeni uzantıları görecek ve deneyecektir.

Bununla birlikte Google’ın, kullanıcıları kendi markasına ait alan adlarından uzaklaştırmasını tuhaf buluyorum. Şirketin, güvenilir Google markasına sahip “Sheets.Google” veya “Forms.Google.com” u tanıtması oldukça mantıklı bir yaklaşım. Ama kullanıcıları, Google markalı olmayan bir uzantıyla Google ürün ve hizmetlerine (“.new” uzantılarına) yönlendirmesi biraz riskli görünüyor.

 

Kaynak: domaininvesting.com/how-google-is-using-new-domain-names

 

DOMAINOG: Google, “Google Dokümanlar” için “docs”u kullanıyor. Dolayısı ile “docs.google.com” kullanması hem normal hem de hakkı. Diğer yanda ise “.new” uzantısının sahibi ve “docs.new”i de kullanıyor. Aklıma takılan soru ise şu: Ben gidipte .new uzantılı olarak “docs”u alsaydım ve “docs.new”i aktif etseydim marka ihlali yapmış olur muydum? Eğer cevap hayır ise sorun yok, ama evetse durum çok farklı bir boyut kazanıyor ve aklıma şu geliyor: Google’da kullanamaz. Eğer kullanırsa kendi kendine marka ihlali yapmış olur. Bu durumda ya ben saçmalıyorum ya da Google .new’i genel kullanıma açmayacak demektir.

domain haberleri
Diğer ilgili haberler