Domain Haberleri

Google Plus’ın En Büyük Hatası: Alan Adı Eksikliği

By , - Domain Haberleri - .

NY (morganlinton) — Uber gibi şirketlere yatırım yapan süper melek yatırımcı Jason Calacanis, Google’ın GooglePlus’ı kapatması yönündeki düşüncelerini paylaştı. Jason tweetinde, Google Plus’da yapılan en büyük hatanın, kendi alan adı konusunda bir şey yapılmamış olmasına değiniyor.

Bilindiği üzere Google 8 Ekim’de bloğunda (blog.google) yayınlanan ve Wall Street Journal‘da haberinde ele alınan Google Plus’ın, API’larından birinde yer alan bir yazılım aksaklığının 500.000’den fazla kullanıcının özel bilgilerini sızdırdığını göstermesinden sonra, arama motorunun sosyal ağ hizmetini kalıcı olarak kapatacağını duyurmuştu. Konu, tüm dünyada olduğu gibi Türk basını da yer verdi. –webrazzi.com

Jason “Plus.com” ve “Path.com” gibi birkaç isim önerdiğini de söylüyor. Ayrıca kafa karıştırıcı ve insanların kolayca erişemediği bir sistemin arkasında ne kadar büyük bir marka olursa olsun işe yaramayacağını da ekliyor.

Jason’ın dikkat çekmeye çalıştığı nokta: Google, bu hizmeti duyurduğunda Plus.com gibi net bir adrese koysaydı hedefine ulaşabilirdi diyor ve ilginç bir soru ile makalesini bitiriyor. Google, sahip olmak istediği herhangi bir alan adını satın alabildiğine göre, hangi alan adını satın almalı? İşte ilk üçüm:

  1. Plus.com
  2. Connect.com
  3. Path.com

 

Kaynak: morganlinton.com/jason-calacanis-says-the-biggest-mistake-google-made-with-google-plus-was-not-getting-the-domain/

 

DOMAINOG: Jason’un gerçekte burada vurgulamaya çalıştığı şey, “bir alan adının gücü”. Durum gösteriyor ki arkanızda Google bile olsa, sağlam bir alan adınız olmadığı sürece, markanız da olgunlaşmayacak demektir. Ancak şunun da kesinlikle göz ardı edilmemesi lazım: Evet, bir alan adı önemlidir, ancak arka tarafta neler olduğunu, teknik boyutların yanı sıra hukuki ve finansal boyutlarının verdiği ağırlıkları kesinlikle bilemeyiz. Kanımca burada asıl önemli olan nokta: “Oyun kurucunun ne beklediği”dir. Açıkçası Google’ın bundan zararlı çıktığını ASLA düşünmüyor ve ekliyorum, “oyunu, en iyi oyun kurucu bilir”.

Linton’un makalesine gelen yorumlarda ilginç noktalara değinenler de var. Keşke bizlerde de böyle bol yorumlu özgüvenli yaklaşım ve yorumlarda olsaydı… ama yok.

 

domain haberleri
Diğer ilgili haberler