Domain Haberleri

Google’ın Bilinmeyen 10 Büyük Alan Adı

By , - Domain Haberleri - . Etiketler: ,
Google alan adları

KALİFORNİYA (namepros) — 1998’de piyasaya girdiğinden beri, Google, şu anda en yüksek Alexa sıralamasına sahip “Google.com” ile en popüler İnternet şirketlerinden biri. Tahminlere göre Google, saniyede 40.000 civarında arama sorgusu işliyor. Bununla birlikte, Google’ın işletme modeli, yavaş yavaş basit bir arama motoru olmaktan çıkarak yazılım, donanım ve teknoloji gibi birçok alana yayıldı.

Aşağıdaki listede teknoloji devinin sahip olduğu on büyük alan adını incelenmiştir. Bu makaledeki veriler, DomainIQ‘in portföy analiz araç seti sayesinde toplanmıştır.

Zero.com

Binlerce şirket Zero kelimesini kullanıyor ama bunların hiçbiri “Zero.com”un sahibi değil. Google Zero’ya 2010’da 329.420 dolara sahip oldu. Fiyat göz önüne alındığında Google’ın bir servise dönüşmesi için bu ismi aldığı düşünülebilir. Bununla birlikte, alan adında 2010’dan beri herhangi bir içerik gösterilmedi. 2016’da CKL Holdings adlı bir şirket “Zero.com” alan adına karşı bir UDRP hazırlamaya çalıştı, ancak söz konusu dava sona erdi.

İlginç bir şekilde, Google, yazılımdaki güvenlik açıklarını bulmak için, güvenlik analistlerinden oluşan “Project Zero” adlı bir projeyi 2014 yılında piyasaya sürdü. Ekip “Zero.com” kullanmadan halen “googleprojectzero.blogspot.com” u kullanıyor.

Like.com

“like” kelimesi İngilizce sözlüklerin en popülerler kelimelerinden biri ancak 2009 yılında kullanıcılar, kullanıcıları durum güncellemeleri, fotoğraflar ve yorumlar gibi içerikleri beğenmeye teşvik ettiği için bu kelimeye tamamen yeni bir tanım verdi. Terim çoğu sosyal medya sitesinde geçiyor ancak şaşırtıcı bir şekilde Facebook’un “Like.com” alan adı yok.

“Like.com” adlı bir alışveriş şirketi, alan adını 2010 yılına kadar kullandı ve bir süre sonra Google tarafından şirket yaklaşık 100 milyon dolara alındı ve eski “Like.com” ekibi Google’ın karşılaştırmalı alışveriş motorunu geliştirmeye başladı. 2016 yılının sonuna kadar alan adı Google’ın alışveriş sitesine yönlendi, ancak artık hiçbir içerik gösterilmiyor.

Wallet.com

Son zamanlarda, sanal para depolarını tanımlamak için “wallet” terimini kullanan kripto para birimi akımlarının ortaya çıkışı sayesinde, waallet terimi oldukça popüler hale geldi. Bununla birlikte, Bitcoin’in maliyeti sadece birkaç dolara düşerken, Google, World Media Group LLC’den “Wallet.com” u satın aldı.

Şu anda “google.com/wallet”a yönlenen “Wallet.com”, Google’ın Mayıs 2011’de hayata geçirdiği bir mobil cüzdan projesi.

YT.com

İki harfli ve .com uzantılı “yt.com”u 2015 başlarında satın alma kararı aldı. Bu satın alma, Çin’in iki harfli “.COM” alan adı talebi başlamadan hemen önceydi; toptan satış fiyatları 1 milyon dolara yaklaştı. Alan adını Cyber Trading Co. adlı bir Japon şirketinden aldı.

“YT.com” alan adı büyük olasılıkla YouTube markasını korumak için Google’ın savunma amaçlı aldığı bir alan adı. Bununla birlikte alan adı, YouTube’a ne bir yönlendirme yapıyor ne de dahili e-posta olarak kullanıyor. domainog.com

Disco.com

Eylül 2010’da DomainFEST New York’ta 255.000 $ bedelle satılan “Disco.com”, Google tarafından aynı adı taşıyan iPhone uygulaması web sitesini barındırmak üzere satın alındı. Disco, Slide adlı bir şirkete 182 milyon dolara satılarak varolan altyapı üzerine grup mesajlaşma uygulaması olarak tasarlandı.

Bu girişim kısa ömürlü oldu ve hizmet kısa bir süre sonra Google tarafından alandı. Google halen “Disco.com” un sahibi ancak herhangi bir içerik yayınlanmıyor.

GV.com

Google’ın sahip olduğu iki harfli ve “.COM” uzantılı diğer bir alan adı da “GV.com”. “YT.com”un aksine, bu alan şu an aktif! “GV.com”, geniş bir yelpazede tohum, girişim ve büyüme aşamasında finansman sağlayan Alphabet Inc’in girişim sermayesi şirketi Google Ventures için kullanılıyor. GV’nin daha önce yatırım yaptığı şirketler Medium, Jet ve Slack.

Alan adı, Google tarafından 2013 yılında “JO.com”, “RG.com” ve “Bravo.com” gibi başka isimlerin sahibi Branded Holding Group adlı bir şirketten alındı.

Sonar.com

“Sonar.com” Google’ın dijital reklamcılık hizmeti olan DoubleClick’in izniyle geldi. 2000 yılında DoubleClick, küçük ve orta boy web sitelerinin bir reklam ağı olan Sonar Ağını tanıttı. 2007 yılında Google, DoubleClick’in 3.1 milyar dolar kazanacağını ve bu nedenle “Sonar.com” alan adı geldiğini açıkladı. Bu alan adını domainog.com bile mükemmel görüyor ama malesef bu alan adı da şu an kullanılmıyor.

Jot.com

Google tarafından alınana kadar bu üç harfli alan adı, küçük ve orta ölçekli işletmeler için yapılandırılmış wiki yazılımı sunan bir şirket olan JotSpot’a aitti.

Google’ın JotSpot’u devralmasının ardından, “Jot.com” günlerini boş bir beyaz sayfa olarak sürdürüyor.

Duck.com

Önceden Duck Corporation olarak bilinen On2, video codec teknolojisi tasarlayan bir şirket. Tahmin edebileceğiniz gibi, şirket 2010 yılında 124,6 milyon dolara Google tarafından satın alındı ve “On2.com” ve “Duck.com” gibi varlıklar Google’a aktarıldı.

2012’de, arama motoru rakibi DuckDuckGo’nun Google tarafından kapatıldığı hikayesi ortaya çıktı. DuckDuckGo’nun şikayetinde “Duck.com” adlı alan adına, şirketin kurucusu, Google’ın şirketi satın almadan önce alan adını On2’den almayı denediklerini belirtti. “Duck.com”, bir Google alan adı olarak kaldı ve şu anda ana sitelerine yönleniyor.

 

Kaynaknamepros.com/blog/10-great-domain-names-owned-by-google.1041542/

domain haberleri