Domain Haberleri

Google’ın Yeni Uzantısı “.App” Geliyor

By , - Domain Haberleri - . Etiketler: , ,

CA (Google) — Google’ın 25 Şubat 2015’te 25 milyon dolar ödeyerek (ICANN açık artırma sonuçları) tüm çalıştırma haklarını aldığı yeni alan adı uzantısı “.app” yatırımcıları ile buluşmaya hazırlanıyor. Önemli tarihler şu şekilde:

  • 29 Mart – 1 Mayıs: Marka patent sahipleri için başvuru (“Sunrise”) dönemi.
  • 1 Mayıs – 8 Mayıs: Açık artırma (“Erken Erişim”).
  • 8 Mayıs ve sonrası: Genel kayıt başlangıcı

Resmî bir açıklama yapılmamış olsa da alan adı piyasasındaki genel tahminlere göre .app uzantısının piyasaya giriş fiyatının 20$ seviyelerinde olması bekleniyor. Bakalım dev konglomerat Alphabet’in 2014 yılından beri yükseliş trendinde olan ve an itibari ile 1.110 seviyelerinde olan GOOG hisseleri .app’in piyasaya girmesi ile nasıl etkilenecek.

 

DOMAİNOG: 25 milyon dolarlık .app uzantısında açılan ilk site (şu an pasif) Haziran 2015 kayıtlı “www.DomainTest.app” (Arşiv Kaydı). Domain Test aracı, alan adı geliştiricilerinin uygulamalarını yeni üst düzey alan adlarıyla uyumluluk açısından test etmelerine yardımcı olması için tasarlanmış. Google tarafından geliştirilmiş ve Google Registry ve Ausregistry, CentralNic, Donuts, RightSide ve Uniregistry arasındaki bir ortaklıkla, 145 yeni TLD‘de kullanılmak üzere açık kaynaklı bir projeymiş. “Satır aralarından bir şeyler çıkar mı çıkar” diyen veya ilgi alanına girenler, github üzerindeki Domain Test Sayfası üzerinden 145 uzantının listesine ve projeye göz atabilirler.

 

Kaynakhttps://www.registry.google

domain haberleri
Diğer ilgili haberler