Domain Haberleri

Güney Afrika Dijital Yenileme Sürecinde

By , - Domain Haberleri - . Etiketler: , , , , , ,
Lucky Masilela

AFRİKA (caj) — Güney Afrikalı yönetici Lucky Masilela, 2017 Afrika ICT Şampiyonu Ödülü’ne aday olarak gösterildi. SACF (Güney Afrika İletişim Forumu) başkanı olan Masilela, daha çok ZACR (.ZA Central Registry) Genel Müdürü olarak en tanınıyor. “.africa” coğrafi Üst Düzey Alan Adının (gTLD) temsilcilik haklarını kıtada yeni bir dijital tanımlayıcı olarak savunuyor.

ZACR’nin yılın başlarında lansmanı yapılan “.africa” coğrafi uzantısından bugüne kadar 11.000’den fazla kayıt gerçekleştirmesi sonrası Masilela;

Özellikle “.africa”, sadece bir alan adı değil, o bir iletişim aracından çok daha fazlası. Ülkeler için gerçek bir değer ve yerel girişimlerin geliştirilmesini sağlayan ekonomik bir araçtır.

demiş. “.africa” uzantısı, Afrika Birliği Komisyonunun ve Afrika hükümetlerinin çoğunun desteğini de alıyor.

“.joburg”, “.durban” ve “.capetown” şehir uzantılarını da tanıtan ZACR şu ana kadar toplam 1.1 milyondan fazla “.za” alan adı kaydetmiş.

 

DOMAINOG: .africa uzantısı Mayıs 2017 çıkış tarihinden bu güne kadar yükseliş trendini hiç düşürmemiş. Ne kadar iddialı olduklarına görmek için 2018’in aynı aylarını görmek gerek. 🙂 Kral tahtından seyrediyorsa da bizim işimiz olabildiğince alan adı haber kategorisini zenginleştirmek. Bu ister Afrika ister Arabistan olsun, yine de herkesin bir şeyler yapmaya çabalıyor olması güzel.

 

Kaynak: cajnewsafrica.com/2017/11/14/sa-health-sector-undergoes-digital-makeover-2/

domain haberleri