Domain Haberleri

Güvenli Alan Adı: “.sCom”

Gabriel

NEVADA (gs) — VirnetX, Güvenli Alan Adı (.scom, .snet, .sorg …), kişi, grup veya işletmeler için tasarlanmış, tamamen özel, yeni ve güçlü bir teknoloji sunuyor. Örneğin “domainog.sCom”.

Geçen ay Apple’a karşı kazandığı mahkeme ile yeniden gündeme gelen VirnetX, Internet ve intranet üzerindeki herhangi iki cihaz arasında uçtan-uca şifrelenmiş iletişim sağlayan Gabriel isimli gerçek zamanlı güvenli bir iletişim ürününü piyasaya sürdü. Sistem, her türlü cihazla birlikte kablolu/kablosuz yayın yapan tüm şebeke ve tüm sistemlerde gerçek zamanlı gizlilik ve güvenlik hizmeti sağlıyor.

Dikkat!: Öncelikle bu yeni bir uzantı değil. Bu sistem, güvenlik (security) anlamına gelen https:’deki “s” harfi veya yeni TLD‘ler içindeki “.security” uzantısı ile karıştırılmamalıdır.

.sCom başvurusu için alan adınızı MyvirnetX.com üzerindeki bu adresten sorgulatabiliyorsunuz.

Sistem, çeşitli tehditler karşısındaki güvenlik açıklarından etkilenen geleneksel DNS‘e karşı oluşturulmuş bir bağlantı teknolojisi (Gabriel Connection Technology). Amaç, geleneksel DNS‘in karşı karşıya olduğu açıkları, özel bir güvenli alan adı (örn. www.domainog.scom ) kullanarak hafifletmek. Aşağıdaki görsel, sistemin işleyişini anlatan 12 sayfanın ilk başında yer alıyor. Patentteki açıklamaya göre, güvenli bilgisayar ağındaki her bir adres, .scom, .sorg, .snet, .snet, .sedu, .smil ve .sint gibi standart olmayan üst düzey alan adlarından birisine dayanıyor. Bu noktadan sonraki teknik detaylar domainog’un amacı dışında kalıyor. Meraklıları virnetx’in bu sayfasını ve sDNS (Güvenli Alan Adı Servisi) patentini inceleyebilirler.

NASIL İŞLİYOR

İsmi Ali olan birisi “ali.domainog.scom” şeklinde bir alan adına sahip olacaktır. Eğer Ali, kullandığı iPad’i de bu sisteme dahil etmek isterse bu kez kullandığı alan adı “ipad.ali.domainog.scom” olacaktır. Almak istediğiniz ismi arattığınızda alan adınızı size “.scom” şeklinde bir uzantı ile beraber sunuyor.

Yani bir şirketin, grubun hatta bir ailenin tüm fertleri ve kullandıkları cihazlar, kimlik doğrulamasından geçerek imzalanmış bir dijital sertifika kullanan, .scom uzantılı Güvenli Alan Adı kullanıcısı olabiliyor.

FİYAT

Kullanıcı başına aylık fiyat 12$, diğer güvenli ve özel paketleri ise yıllık 250$.

 

Kaynaklar:

  1. virnetx.com/technology/gabriel-technology-white-paper/
  2. gabrielsecure.com
  3. myvirnetx.com
  4. google.com/patents/US7921211
domain haberleri