Domain Haberleri

Haber.com 3 Milyon Dolar Eder mi?

By , - Domain Haberleri - . Etiketler: ,

ANKARA (domainog) — 23 yıl önce kayıtlanan haber.com’un Türkiye’ye girişine kadarki macerasını yakın mercekte ele almıştık. Söylentilere göre ise alan adı 3m$ teklif almış ve teklif geri çevrilmiş. Böylesi bir alan adının son sahibi olmak ve hakkını vermek gerçekten güç, bilgi ve hepsinden önemlisi vizyon ister. Karıştırmamak gerek: Alan adı yatırımcılığı ayrı, onu projelendirip işletmek ise apayrı bir konudur. Şimdi söylentilerin gerçekliğini bir yana bırakıp…

Alan Adını İnceleyelim

Bir yanda sürekli artan site sayısı diğer yanda ise artmayan reklamveren sayısı.

Bakın, dikkat etmekte fayda var!

Burada “haber com” dan bahsediyoruz… habercik, habercin, buhaber, ohaber, ensondakihaber vb… demiyoruz.

“News” gibi… kökün kökü ultra premium bir jenerik kelimeden bahsediyoruz.

**

Doğru bir ön planlama ile “haber com” şu andaki tüm haber sitelerini tek kalemde süpürür gider.

Kısa.

5 karakter.

ı, ş, ö, ğ vb. harf yok.

Akılda kalmamaması “imkansız” bir kelime… İnternetin ve dolayısı ile hayatımızın omurga kelimelerinden…

HABER“…

peki sadece bunlar yeterli mi?… Tabi ki hayır… Devam edelim.

3 Milyon Dolar Eder mi?

Öncelikle; Yaptığım hesaplara göre alt yapısı sağlam bir şekilde programlanmış bir haber sitesinin yıllık kazancı çok rahat 1.000.000$ ediyor.

Biraz daha açalım ve 3m$ (yaklaşık 14 trilyon) eder mi etmez mi ona bakalım:

Kilometre taşlarından da gördüğümüz kadarı ile (burada) belli ki şu anki sahipleri profesyonellikten çok çok uzak (alan adını işletme konusunda).

***

Acemi ellerde olsa olsa (aylık) 1-1,5 milyon hit yaptırılır… ki bunun anlamı da; Anca düşük bütçeli reklam ajanslarının radarına girer demektir (Yan bilgi: Profesyonel ellerde çok rahat günlük 5m).

Yani bu hitlerle öyle yüksek portföye sahip ajanslardan reklam alması mümmmmkün değildir.

Peki ama neden alamaz?

Çünkü onlar öyle kuru kuru tekil hite değil, aynı anda sayfa gösterimine ve bunların dağılımlarına, ziyaretçilerin nereden geldiklerine vs. vs. vs. incik cicik bakarlar.

***

Peki bu 1-1,5m Hitle ne Kazanır?

Bu, şu demektir: Bu hitlerdeki bir site (her bir yerini yırtsa bile) sadece ve sadece Adsense’den 10.000$’ın üstüne (legal şartı ile!) sittim sene çıkamaz demektir. Yani tavan rakam budur, 10.000$… ve bu da yıllık kazancın ortalama 100.000$ olacağı anlamına gelir.

Yani yatırılan para 30 yılda geri alınabilir mi, alınır. (Detaylar bu sitenin amacının dışına çıkar, bu yüzden uzatmıyorum ama bu rakamlar iki katına çıkar mı? Evet çıkar, ancak bu durumda bile yatırılan para (3m$), 15 yılda amorti olur.)

Peki;

“Haber com” için 3 milyon $ nasıl bir rakam?

Aslında “Komik”. Gerçekten “komik” bir rakam 🙂

Ben balıklama atlardım.

Biz yine de kuru kuru konuşmadan basit ama gerçekçi bir hesapla nedenlerine bakalım (mesleki tecrübelerime dayanarak):

(Bu paragraf önemli) Tıklama başına reklamverenler var. Epostalardan var. Akıllı linklerden var, oyunlardan, iş eleman emlak vasıta sosyal ilanlardan var, nakliye ders kayıp ilanları var, eşya arayan veya satanlar var, çocuk kadın ünlü reklamları var, modacısı var futbolcusu var, haber süsü verilmiş bugün ne giydi ne yedi hangi mekana gittisi var 🙂 satış ortaklığı önerenler var, gösterim başına reklamverenler var, dönüşüm başına verenler var, % ile ortaklık şeklinde var, doğrudan ürün satışı şeklinde var, taaaaa alt sayfalarda bir yerlerde backlink satışları bile var…. varda var.

Birde kim ne harcıyor, ona bir örnek verelim (fikir vermesi amacıyla); Benim bile “sadece ve sadece” Google reklamlarına (Adwords) 150.000 TL aylık para harcayan beyaz eşya müşterim var, e gerisini siz düşünün.

Ha birde haber siteleri dünyasından mesala hürriyet ve minicik ağına bakalım: hürriyet radikal dailynews emlak yenibiris bigpara yakala mahmure aile bumerang… deeeeeeeeev bir ağ.

Eğer Tv’de “30 saniyelik reklama bile” milyonlarca dolar para veriliyorsa, ve özellikle büyük basın kuruluşlarının elde ettiği reklam getirilerinin aylık yüz binlerce liraya kadar çıktığını düşünürsek, gerçekten ama gerçekten çok sağlam bir planlama ile “en azından haber” sektörü için haber.com’dan çok daha otoriter bir noktaya ulaşabilecek bir kök kelime olabilmesi imkansızdır (alan adı sahibi ile bir ortaklığım yok sakın affliate vb. kazanç sağlıyorda pazarlıyor sanmayın 🙂 ).

Bunu, son kullanıcılar çok ama çok rahat sahipleneceklerdir. Bu açıdan bakıldığında 3 milyon dolar demek, çerez parası demektir.

Peki Türkiye’de bu alan adına bu parayı veren olur mu?

O beş harfin ne anlama geldiğini “gerçekten” biliyorsa (ki bence bugün olmasa yarın muhakkak çıkacaktır, Evet olur.

Ama; “önemli olan alan adı değildir…” diye kısır bir bakış açısı ile “istebenimkisiensonhaber.com” vb. alan adı alıp, haber.com’a vereceğim paranın %10’unu reklama verip yine o noktaya getiririm diye düşünenler… kolay gelsin.

(Ek not: Google’ın 2016 reklam geliri 100 milyar dolar.).

domainog

domain haberleri