Domain Haberleri

Hindistan Hükümeti archive.org’u Engelledi

Hindistan hükümeti Bollywood’un şikayetiyle “archive.org” u engelledi.

By , - Domain Haberleri - . Etiketler: ,

Hindistan hükümeti  Bollywood’un şikayetiyle “archive.org” u engelledi. Mumbai’de kurulu film stüdyosu “Red Chillies Entertainment” ve dünyanın dört bir yanından çeşitli film yapımcılarıyla çalışan diğer bir yapım şirketi “Prakash Jha Productions” telif haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle archive.org’a direk yayından kaldırma bildirimi göndermek yerine Madras’daki Yüksek Mahkemeye başvurmuş.

Archive.org’un yaptığı ön inceleme sonra, ilgili filmlerle ilgili kendilerine yapılmış özel bir başvuru bulamadıklarını, filmlerin archive.org’a direk gönderildiğine dair bir iddiaları varsa bunu doğrudan talep sahibi ile konuşmak istediklerini belirtmişler.

 

DOMAINOG: Konuya domain haberleri içinde yer vermemin tek sebebi, İnternet sitelerinin arşivini tuttuğunu düşündüğümüz otoriter bir sitenin de, telif haklarından dolayı birinci dereceden sorumlu olabileceğini gösteren hoş bir örnek. Tabi bu haber, ilgili yapım şirketleri için bir reklam da olabilir. İhlal edilen telif hakkına konu olan linkler verilse iyi olurdu ama verilmemiş. Şu haliyle de haberden ben bile pek bir şey anlamadım desem yeridir. 🙂

 

Kaynakdomaingang.com/domain-news/indian-government-blocks-archive-org/

domain haberleri