Domain Haberleri

ICANN: 5. Ortadoğu Alan Adı Sistemi Forumu Ankara’da

5. Orta Doğu Alan Adı Sistemi Forumu

ANKARA (domainog) — ICANN Beşinci Orta Doğu DNS Forumu, Bölge Genelinde Katılımcılarını bekliyor!

25-26 Nisan tarihlerinde alan adı sektöründe ortaya çıkan eğilimler, DNS vb. ilişkili konuların işleneceği ICANN, Beşinci Orta Doğu Alan Adı Sistemi Forumu’nun ev sahipliğini bu yıl 2 gün boyunca başkent Ankara ‘da BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı) üstleniyor. Foruma yurt içi ve yurt dışından birçok sektör temsilcisinin katılımı bekleniyor.

2017’de Mısır Ulusal Telekom Düzenleme Kurumunun ev sahipliğini yaptığı dördüncü forumun teması “Orta Doğu’da Dijital Varlığın Güçlendirilmesi” olarak belirlenmiş olup bu yılın teması ve program bilgileri henüz belli değil. Dördüncü forumda Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’dan bölgesel perspektifler ve 1000’den fazla yeni genel üst düzey alan adının tanıtılmasıyla ortaya çıkan yeni sektör eğilimleri ve küresel alan adı piyasalarına ilişkin konular yer almıştı.

Ankara’da ise en son Eylül 2016’da NIC.tr ile ortaklaşa bir DNSSEC çalıştayı ve 2017’de yılında da İstanbul’da, açılışını ICANN Türkiye Genel Müdürü David Olive’nin yaptığı ve ayrıca açılış konuşmacısı olarak BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan’ın katıldığı bir ICANN DNS Forumu düzenlenmişti.

Etkinlik Detayları

  • Etkinlik: Orta Doğu DNS Forumu
  • Tarih: 25 Nisan 2018 Çarşamba / 08:00 – 26 Nisan 2018 Perşembe / 18:00
  • Yer: Ankara, Türkiye
  • Bölge: Orta Doğu
  • İletişim: Fahd Batayneh

Forum, DNS endüstrisindeki güncel sorunları ele alacak. Tartışma konuları arasında, siber güvenlik, AB Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) ve çok dilli bir interneti teşvik etmek üzere, yerel diller ve betiklerde alan adların kullanılmasına olanak tanıyan “Uluslararası Alan Adları” yer alıyor. Etkinlik programına ilişkin içerik netleştiğinde www.mednsf.org adresinde yayınlanacak.

Programın detayları henüz kesinleşmemiş olsa da, DNS tehditleri, kötüye kullanım ve güvenlikle ilgili oturumlar olacak. Örneğin; Alan Adı Sistemi Güvenlik Uzantıları (DNSSEC). (internet kullanıcılarını koruma ve doğru web sitelerine ulaştıklarından emin olmak için tasarlanan bir teknoloji).

 

DNS Forumlarının Genel Amacı

Alan adı endüstrisinin ilgili gruplarının ve kilit paydaşlarının bir araya gelip endüstri ve Türkiye ile ilgili konularda tartışabilecekleri yıllık etkinlik.

Hedef Kitlesi

Forum, alan adı endüstrisine ilişkin konularda ilgilenen ve konuya verebilecek iş fırsatları ile ilgilenen herkesi ve alanda önemli aktör ve uzmanlarla iletişim kurmak isteyenleri hedefliyor. Hedef kitle ve katılımcı olarak alan adı Kayıt Kuruluşları, Kayıt Kuruluşları ve Satıcılar, Tescil Firmaları, ccTLD operatörleri, gTLD başvuruları, Domainog, Bölgesel TLD Kuruluşları, marka sahipleri, BT ve İnternet işletmeleri, yasal ve IP şirketleri, politika yapıcılar, akademisyenler vb.  domainog.com

Hedefleri

Amaç, genel İnternet ekosisteminin ve Türkiye’deki alan adı endüstrisini daha da geliştirmek ve güçlendirmek. Nasıl?

  • Alan adı endüstrisinin potansiyeli hakkında eğitim ve bilinçlendirme
  • En iyi uygulamaların paylaşımını kolaylaştırmak
  • Yerel girişimcilere eksiksiz ve doğru bilgi sağlaman ve alan adı ile ilgili konularda teşvik
  • Alan adı ekosisteminin farklı yönlerinde yerel uzmanlık ve bilgi birikimi geliştirme
  • GTLD’lerin için farkındalık yaratma.

Türkiye DNS Forumu, sektörün önde gelen oyuncularıyla tanışma ve iletişim imkanı sağlayacak. Etkinliğe, ICANN, diğer İnternet kuruluşları, Kayıt Kuruluşları, Tescil Firmaları, ccTLD’ler, politika yapıcılar, İnternet servis sağlayıcıları, bilgi teknolojileri işletmeleri, marka sahipleri, akademisyenler ve hukuk firmaları katılımcılar ile köprü kurma amacıyla katılması beklenmekte. Alanda ilgili taraflar; deneyimlerini paylaşmakla beraber küresel düzeyde alan adı endüstrisinde neler olduğu ve ortaya çıkan iş fırsatları üzerine bilgi paylaşımı.

Forumun nihai hedefi, DNS endüstrisindeki kilit oyuncularla paylaşım ve ilginç tarafları tanıtmak ve böylece Türkiye’nin daha güçlü bir alan adı endüstrisine yönlendirmek.

Kimler İçin Fırsat?

BÜYÜME: Çevrimiçi (online) varlıklarını kurma ve büyütme üzerine bilgi edinmek isteyenler.

GÜNCEL: ICANN liderliğinde ve sektör uzmanlarından gelen küresel alan adı endüstrisindeki son gelişmeler ve en iyi eğilimler.

TARTIŞ: Sektörün çeşitli iş, teknik ve politik yönlerini tanı.

TANIŞ: ICANN politika liderleri, endüstri liderleri, işletme sahipleri ve teknik uzmanlar

 

DOMAINOG: Henüz resmi bir açıklama yapılmamış olsa da foruma ev sahipliğini bu yıl BTK’nın yapacağı bilgisi özellikle BTK’nın ilgili birimine telefon açılarak öğrenilmiştir. Program ve benzeri bilgilere ilişkin resmi basın bildirileri yapıldığında tekrar bilgi verilecektir. Umarız katma değeri yüksek ve yeterince ilgi gören bir forum olur.

 

Kaynak: features.icann.org/event/icann-speaking-events/middle-east-dns-forum-1

domain haberleri