Domain Haberleri

ICANN: 5. Ortadoğu Alan Adı Sistemi Forumu Ankara’da

5. Orta Doğu Alan Adı Sistemi Forumu

ANKARA (domainog) — ICANN Beşinci Orta Doğu DNS Forumu, Bölge Genelinde Katılımcılarını bekliyor!

25-26 Nisan tarihlerinde alan adı sektöründe ortaya çıkan eğilimler, DNS vb. ilişkili konuların işleneceği ICANN, Beşinci Orta Doğu Alan Adı Sistemi Forumu’nun ev sahipliğini bu yıl 2 gün boyunca başkent Ankara ‘da BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı) üstleniyor. Foruma yurt içi ve yurt dışından birçok sektör temsilcisinin katılımı bekleniyor.

2017’de Mısır Ulusal Telekom Düzenleme Kurumunun ev sahipliğini yaptığı dördüncü forumun teması “Orta Doğu’da Dijital Varlığın Güçlendirilmesi” olarak belirlenmiş olup bu yılın teması ve program bilgileri henüz belli değil. Dördüncü forumda Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’dan bölgesel perspektifler ve 1000’den fazla yeni genel üst düzey alan adının tanıtılmasıyla ortaya çıkan yeni sektör eğilimleri ve küresel alan adı piyasalarına ilişkin konular yer almıştı.

Ankara’da ise en son Eylül 2016’da NIC.tr ile ortaklaşa bir DNSSEC çalıştayı ve 2017’de yılında da İstanbul’da, açılışını ICANN Türkiye Genel Müdürü David Olive’nin yaptığı ve ayrıca açılış konuşmacısı olarak BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan’ın katıldığı bir ICANN DNS Forumu düzenlenmişti.

Etkinlik Detayları

 • Etkinlik: Orta Doğu DNS Forumu
 • Tarih: 25 Nisan 2018 Çarşamba / 09:00 – 26 Nisan 2018 Perşembe / 18:00
 • Yer: Ankara, Türkiye
 • Adres: Eskişehir Yolu 10.Km No:276, 06530 – Çankaya
 • Bölge: Orta Doğu
 • İletişim: Fahd Batayneh

Forum, DNS endüstrisindeki güncel sorunları ele alacak. Tartışma konuları arasında, siber güvenlik, AB Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) ve çok dilli bir interneti teşvik etmek üzere, yerel diller ve betiklerde alan adların kullanılmasına olanak tanıyan “Uluslararası Alan Adları” yer alıyor.

BTK‘nın sitesinde verdiği kısa açıklamalar doğrultusunda forumda yer alması planlanan başlıklar;

 • İnternet Alan Adı Sektöründe Global Trendler
 • Güvenlik ve İnternet Alan Adları
 • Alan Adı Sahiplerinin Hakları
 • AB Veri Koruma Regülasyonunun ICANN Uygulamalarına Etkisi
 • 6698 Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve Alan Adları Sistemi
 • Uluslararasılaştırılmış Alan Adları (Internationalized Domain Names-IDN)
 • Ülke Kodu Uzantılı Alan Adlarının (ccTLD) Yönetimine İlişkin En İyi Uygulama Örnekleri (.TR, .SA, .IR, .TN, vb)
 • Yeni Jenerik Üst Seviye Alan Adlarına İlişkin Son Gelişmeler

(son güncelleme 23 Nisan 2018)

PROGRAM

 • Açılış Töreni – BTK ve ICANN‘den açış konuşmaları
 • Alan Adı Endüstrisi: Küresel Bakış – Son birkaç yıl içinde tanıtılan 1200+ Yeni jenerik Üst Düzey Alan Adları (gTLD‘ler) ışığında endüstrideki son gelişmeler
 • Panel: Coğrafi Üst Düzey Alan Adları – Şehir uzantılı TLD operatörlerinin deneyimleri
 • Alan Adı Sistemi (DNS) ve Siber GüvenlikDNS kötüye kullanımı ve ilgili konularda genel güvenlik topluluğuna katılma konusunda ICANN’in Güvenlik, İstikrar ve Esneklik (SSR) ekibinin rolüne dair açılış, DNSSEC*** dağıtımı ve Kök Anahtar İmzalama Anahtarı (KSK) devriyle ilgili görüşmeler
 • Türkiye’de Veri Koruma Yönetmeliği – Türkiye’deki genel veri koruma yönetmelikleri üzerine perspektifler, Avrupa Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) konusunda ICANN‘in girdileri ve alan adı endüstrisi üzerine etkileri
 • Uluslararasılaştırılmış Alan Adları (IDN’ler): Tam Benimseme için Hala Eksik Olan Nedir – Uluslararası Alan Adları (IDN’ler) dünyasını keşfetmek; nerede dururlar ve evrensel kabulleri için neler yapılmalı
 • Orta Doğu ülke kodu Üst Düzey Alan Adı (ccTLD) Piyasa Eğilimleri – Bölgesel ccTLD operatörleri, kayıt şirketleri ve arka uç hizmet sağlayıcıları yerel pazar eğilimlerine bakış
 • Kısa Konuşmalar – 15 dakikalık görüşmeler:
  ICANN’in Aday Gösterme Komitesi’nin yeni liderleri
  – Orta Doğu ve Afrika’daki bölgesel DNS endüstrisi
 • DNSSEC ve KSK Rollover Çalıştayı – Samimi bir ortam eşliğinde bu teknolojilerin neden İnternet’in benzersiz tanımlayıcı sistemlerinin güvenliği, domainog istikrarı ve esnekliği için zorunlu oldukları üzerine

KONUŞMACILAR

 • Ömer Fatih Sayan – 10 Haziran 1977’de İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden lisans, Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden LLB, Mühendislik-Elektronik Mühendisliği Bölümünde Yüksek Lisans derecesi aldı. İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyomedikal Mühendisliği Bölümünden Münih Teknik Üniversitesi ve Doktora derecelerini aldı. Daha önceki kariyerinde, mikroçip üretimi, cep telefonu tasarımı ve Ar-Ge alanında Türkiye, Almanya ve ABD’de özel sektörde çalıştı. 2007’den 2014’e kadar Başbakan için Danışman ve Baş Danışman olarak çalıştı. 25 Ağustos 2015’te Dr. Sayan, BTK Başkanı olarak atandı.
 • Sally Costerton – ICANN‘in açık, tekil ve güvenli bir İnternet için çok paydaşlı bir modeli koruma misyonunun kritik öneme sahip olduğu stratejik küresel katılımını teşvik ediyor. Karmaşık uluslararası çok paydaşlı ortamlarda zengin bir deneyime sahip.
 • Nadira Alaraj – İnternet Yönetişimi Politikası Araştırmasında bir serbest meslek sahibi. Bu yıl ICANN ve ISOC aday komitelerinin üyesi oldu. Arap Uluslararası Yönetim Teknolojileri Topluluğu’nun yönetim kurulu üyesi. Aynı zamanda Bethlehem Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmış ve çift msc sahibi. Bilgisayar Bilimleri ve Bilgi Kaynakları Yönetimi Syracuse Üniversitesi’nden derece.
 • Fahd Batayneh – Ekim 2013’ten bu yana ICANN ile birlikte çalışmakta ve Orta Doğu için Paydaş Katılımı Yöneticisi olarak hizmet vermekte. ICANN‘den önce Ürdün Ulusal Bilgi İşlem Merkezi’nde (NITC) çeşitli pozisyonlarda bulunmuş. Bunlardan sonuncusu, hem ccTLD hem de IDN ccTLD‘yi yönetiyordu. 2008’den beri düzenli olarak ICANN toplantılarına katılmış ve çeşitli çalışma gruplarında aktif olarak görev almış.İnternet Yönetişimi, yeni gTLD‘ler ve İnternet Politikaları konularında da danışmanlık verdi.
 • Baher Esmat – ICANN‘in Orta Doğu’daki Paydaş Katılımı Başkan Yardımcısı. ICANN ve bölgesel İnternet topluluğu arasında bölgesel alan adı endüstrisinin gelişimini teşvik etmeye yardımcı olan Esmat, Mısır ISOC Bölümünün kurucu üyesi. Ayrıcı Birleşmiş Milletler (BM) İnternet Yönetişimi Çalışma Grubu, İnternet Yönetişim Forumu (CYD) ve İnternet Yönetişim Forumu (IGF) İyileştirmeleri Çalışma Grubu ve IGF Çok Paydaşlı Danışma Grubu dahil olmak üzere çeşitli İnternet yönetimiyle ilgili gruplar üzerinde de hizmet vermiş.
 • Nigel Hickson – ICANN‘deki Hükümet Nişan Ekibinin bir parçası olarak Cenevre’deki ICANN‘in Katılım Merkezi’nden çalışıyor. BM, IGO’lar ve diğer Uluslararası kuruluşlarla küresel olarak ilgilenmekten sorumlu. Nigel, 2012’de ICANN‘e katıldı ve 2014 yılına kadar Avrupa için VP olarak çalıştı. İngiltere hükümetinden ICANN‘e katıldı; Yaklaşık otuz yıldır bir dizi görev yapmış. Son olarak, İnternet Yönetişimi de dahil olmak üzere uluslararası BİT konularını ele alan bir ekipten domainog sorumluydu.
 • Patrick Jones – Küresel Paydaş Katılımı’nın ICANN Kıdemli Direktörü olarak çalışıyor. ICANN‘in bölgesel ve işlevsel ekipleri boyunca küresel katılım faaliyetlerini koordine ediyor. 2006 yılının Mart ayında ICANN‘e katılmış ve 2000 yılından beri internet yönetişimi, politika, operasyon ve güvenlik alanlarında faaliyet göstermekte. ICANN‘in Güvenlik ve İstikrar Danışma Komitesinde davet edilen bir katılımcıdır ve 2010’dan beri ICANN‘in kök KSK seremonilerine katılmış.
 • Dave Piscitello – 40 yılı aşkın bir süredir internet teknolojisinde yer almış, şu anda ICANN‘in Güvenlik ve BİT Koordinasyon Başkan Yardımcısı olarak hizmet vermekte. Kimlik avı, spam, botnet’ler, DDoS saldırıları, alan adı ele geçirme ve kayıt suistimalleri de dahil olmak üzere, Alan Adı Sistemi ve alan adı kayıt süreçleriyle ilgili çeşitli güvenlik sorunları hakkında bilgi güvenliği, operasyonlar ve yasa uygulayıcı topluluklarla düzenli olarak işbirliği yapmakta. Piscitello’nun araştırması, proxy ve özel alan adı kaydı kötüye kullanımı, REST tabanlı İnternet dizin hizmetleri, alan adı ele geçirmeleri ve DNS kötüye kullanım soruşturma teknikleri içeriyor. Dave, internet protokolleri, uzaktan erişim ve İnternet Protokolü Güvenliği Üzerinden Seslendirme (Nisan 2006) üzerine kitaplar yazmış, İnternet güvenliği, DNS, kimlik avı, kötü amaçlı yazılım, İnternet politikası ve gizlilik konularında düzenli olarak makaleler yayınlıyor.
 • Chamseddine Riahi – 2002 yılında Tunus İnternet Ajansı’na (ATI) sistem yöneticisi olarak katıldı. Daha sonra 2010 yılında NIC Takımı’na katılmaya devam etti. Yüksek Erişilebilirlik ve Yük Dengeleme ve kayıt memurları için yeni ön büro çözümü (Web Portal, API) temelli yeni bir teknik platform geliştirerek Tunus ccTLD DNS altyapısını yükseltmede etkili oldu. EPP ve Whois), DNS sunucularını güncelleme, bir DNSSEC ve IDN kullanma ve ATI için ICANN Kayıt Şirketi Akreditasyonu yönetme. Ayrıca Tunus hükümeti için “Temiz DNS” projesi kurdu. 2012’de bir ccNSO üyesi olarak ICANN Topluluğu’na katıldı ve halen DNS Operasyonları ve DNSSEC’de gönüllü bir eğitmen.
 • Giovanni Seppia – Giovanni Seppia, 2007’den beri EURID’de Dış İlişkiler Müdürü oldu. Daha önce ICANN‘in Avrupa Bölgesel İrtibat Noktası olarak görev yapmış. Bundan önce ise CENTR’de Genel Müdürdü. Aynı zamanda İtalyan Sicili (ITT-CNR) için Dış İlişkiler Başkanı olarak beş yıl görev yapmış ve Avrupa Komisyonu’nda çeşitli görevlerde üç yıllık tecrübeye sahip. Çeşitli ulusal ve uluslararası kuruluşlar için AB programlarında danışman olarak ve Venedik Uluslararası Üniversitesi’nde AB politikaları ve programları konusunda Yüksek Lisans programında AB programları öğretim görevlisi olarak çalışmakta.
 • Mohammad Zeidan – Neustar A.Ş. Genel Müdürü, Üst Düzey Alan Adı Tescili ve DNS altyapısının sağlayıcısı. Neustar, dünya genelindeki yüzlerce müşteriye, coğrafi, topluluk ve marka TLD‘lere çözümler sunuyor. Mohammad, birçok dijital girişimi desteklemiş, çok sayıda bölgesel etkinliğe katılmış ve Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri ve Lübnan gibi ülkelerde dijital topluluklarla çalışmış.

** Kaynak: Program ve konuşmacılara ilişkin içerik www.mednsf.org adresinden ingilizce olarak incelenebilir.

*** Alan Adı Sistemi Güvenlik Uzantıları (DNSSEC). (internet kullanıcılarını koruma ve doğru web sitelerine ulaştıklarından emin olmak için tasarlanan bir teknoloji).

 

DNS Forumlarının Genel Amacı

Alan adı endüstrisinin ilgili gruplarının ve kilit paydaşlarının bir araya gelip endüstri ve Türkiye ile ilgili konularda tartışabilecekleri yıllık etkinlik.

Hedef Kitlesi

Forum, alan adı endüstrisine ilişkin konularda ilgilenen ve konuya verebilecek iş fırsatları ile ilgilenen herkesi ve alanda önemli aktör ve uzmanlarla iletişim kurmak isteyenleri hedefliyor. Hedef kitle ve katılımcı olarak alan adı Kayıt Kuruluşları, Kayıt Kuruluşları ve Satıcılar, Tescil Firmaları, ccTLD operatörleri, gTLD başvuruları, Domainog, Bölgesel TLD Kuruluşları, marka sahipleri, BT ve İnternet işletmeleri, yasal ve IP şirketleri, politika yapıcılar, akademisyenler vb.  domainog.com

Hedefleri

Amaç, genel İnternet ekosisteminin ve Türkiye’deki alan adı endüstrisini daha da geliştirmek ve güçlendirmek. Nasıl?

 • Alan adı endüstrisinin potansiyeli hakkında eğitim ve bilinçlendirme
 • En iyi uygulamaların paylaşımını kolaylaştırmak
 • Yerel girişimcilere eksiksiz ve doğru bilgi sağlaman ve alan adı ile ilgili konularda teşvik
 • Alan adı ekosisteminin farklı yönlerinde yerel uzmanlık ve bilgi birikimi geliştirme
 • GTLD’lerin için farkındalık yaratma.

Türkiye DNS Forumu, sektörün önde gelen oyuncularıyla tanışma ve iletişim imkanı sağlayacak. Etkinliğe, ICANN, diğer İnternet kuruluşları, Kayıt Kuruluşları, Tescil Firmaları, ccTLD‘ler, politika yapıcılar, İnternet servis sağlayıcıları, bilgi teknolojileri işletmeleri, marka sahipleri, akademisyenler ve hukuk firmaları katılımcılar ile köprü kurma amacıyla katılması beklenmekte. Alanda ilgili taraflar; deneyimlerini paylaşmakla beraber küresel düzeyde alan adı endüstrisinde neler olduğu ve ortaya çıkan iş fırsatları üzerine bilgi paylaşımı.

Forumun nihai hedefi, DNS endüstrisindeki kilit oyuncularla paylaşım ve ilginç tarafları tanıtmak ve böylece Türkiye’nin daha güçlü bir alan adı endüstrisine yönlendirmek.

Kimler İçin Fırsat?

BÜYÜME: Çevrimiçi (online) varlıklarını kurma ve büyütme üzerine bilgi edinmek isteyenler.

GÜNCEL: ICANN liderliğinde ve sektör uzmanlarından gelen küresel alan adı endüstrisindeki son gelişmeler ve en iyi eğilimler.

TARTIŞ: Sektörün çeşitli iş, teknik ve politik yönlerini tanı.

TANIŞ: ICANN politika liderleri, endüstri liderleri, işletme sahipleri ve teknik uzmanlar

 

Kaynaklar:

 • features.icann.org/event/icann-speaking-events/middle-east-dns-forum-1
 • icann.org/news/announcement-2018-04-09-tr
 • etkinlik.btk.gov.tr/etkinlik/detay/icann_5__orta_dogu_dns_forumu
domain haberleri
Diğer ilgili haberler