Domain Haberleri

ICANN: İnternet’in Adresleme Sisteminde Değişiklik

İnternet Adresleme Sisteminin Anahtarları

ICANN, İnternetin alan adı (DNS) sistemindeki şifreleme anahtarlarını değiştirmek üzere. Alan adı sistemini güvenli hale getirmeye yardımcı olacak düzenleme için ICANN‘in baş teknoloji görevlisi David Conrad:

ISS ve Şebeke Operatörlerinin bu değişime hazır olmaları çok önemli. Yapılacak tek bir hata, kullanıcıların domainlerini bulamaması anlamına gelir ki bu da herhangi bir siteye erişilememesi anlamına gelir. Şebeke operatörleri, güncel yazılımlara sahip oldukları için DNSSEC’i etkin hale getirdiklerinden ve sistemlerinin otomatik olarak anahtarlarını güncellediğinden emin olmalılar. Ayrıca yeni anahtarın elle güncellenmesi için 11 Ekim 2017 tarihinde ve UTC saat 16:00’a kadar gereken tüm işlemlerin yapıldığından emin olmaları da gerekiyor. (Verisign DNSSEC bilgi için)

dedi. Anahtarların yenilenmesi veya değiştirilmesi  dünya çapında DNS‘i güvende tutmak için yüksek önem taşıyor…

Ayrıca Conrad;

Ağ operatörlerinin 11 Ekim 2017 tarihinden önce anahtar yenilemesine hazır olduklarından emin olabilmeleri için test platformu başlattık.

diye devam etti. İlgili test platformuna aşağıdaki adresten erişilebilir;

go.icann.org/KSKtest

İnternet kullanıcılarının anahtar değişimine hazır olduklarından emin olması için ISP ya da ağ operatörlerine bağlanmaları gerekmektedir.

ICANN; Global anlamda anahtar yenilemesinden etkilenebilecekler, alan adı memurları, tescil merkezleri, bölgesel tescil merkezleri gibi İnternet ekosistemindeki diğer kişilerle birlikte çalışmaktadır. Yönetim Kurulu Başkanı Göran Marby, ICANN Devlet Danışma Komitesi’ndeki düzenleyiciler ve katılımcılar da dahil olmak üzere 170’ten fazla devlet görevlisine ülkelerindeki ağ operatörlerinin anahtar değişimine hazır olduklarından emin olmalarını isteyen yazışmalar göndermiş.

Yaklaşan yenileme hakkında detaylı bilgi için; icann.org/kskroll adresini inceleyebilir ve ayrıca Mart ayında yayınlanan 3 dakikalık bilgilendirici videoyu izleyebilirsiniz.

 

Kaynakicann.org/resources/press-material/release-2017-08-16-en

 

KSK Rollover Ertelendi

Güncelleme (4 Kasım 2017): Ağ operatörlerinin, alan adı sistemini (DNS) korumaya yardımcı olan kriptografik anahtarlara iletme planı için 11 Ekim’de hazır olmaları söylenmişti. Ancak yeni geçilen habere göre plan, ICANN‘ın Baş Teknoloji Görevlisinin yaptığı açıklama doğrultusunda geçici Roll programının 2018 yılının ilk çeyreğinde yeniden ele alınacağını söyledi.

 

Kaynakicann.org/news/announcement-2017-09-27-en

domain haberleri