Domain Haberleri

ICANN’den RDAP Pilot Programı

By , - Domain Haberleri - . Etiketler: , , , ,
ICANN rapor

ICAnn 5 Eylül 2017’de başlayıp 31 Temmuz 2018’de sonuçlanacak gönüllü bir “Tescil Verileri Erişim Protokolü” (RDAP) (Registration Data Access Protocol) için  pilot programını duyurdu. 2015’ten bu yana bir IETF standardı olan RDAP, Whois ile aynı işlevi yerine getiriyordu. ICANN bu hafta, Registries Stakeholder Group and Registrars Paydaş Grubu’ndan gelen bir talebe yanıt olarak, pilotu başlattığını söyledi. Web sitesinde şöyle dedi:

Bu pilot programın amacı, uygulamaya rehberlik etmek, uygulama hedef tarihi oluşturmak ve RDAP hizmetinin uygulanması için bir plan geliştirmek için bir temel profil (veya profiller) geliştirmektir.

RDAP kapsamında ICANN / IANA, RDAP sunucularının bir listesini tutacak. RDAP temelde bir Whois, ancak HTTP/S ve JSON’a dayanıyor ve yazılımların ayrıştırılmasını ve TLD‘ler ile kayıt kuruluşları arasındaki kayıtların karşılaştırılmasını kolaylaştırıyor.

Bu şu anlama gelebilir; ICANN topluluğunun hangi politikaları uyguladığına bağlı olarak milyonlarca mevcut Whois kullanıcısı, bugünkü verilerden daha az veriye erişebilecekler. ICANN‘nın bu çalışması 31 Temmuz 2018 kadar devam sürecek.

 

Kaynak: icann.org/news/announcement-2017-09-05-en

domain haberleri