Domain Haberleri

İrlanda, Alan Adı Kayıt Politikalarında Değişikliğe Gidiyor

İrlanda

DUBLİN (iedr) — İrlanda’nın resmî “.ieccTLD tescil işlemlerini gerçekleştiren IEDR, halen geçerlilikte olan sıkı kayıt işlemlerini kolaylaştırmaya yönelik bazı değişikliklere hazırlanıyor.

Halen geçerli olan sisteme eğer şu anda bir “.ie” alan adı kaydetmek isterseniz, hem İrlanda ile bağlantılı olduğunuza ve hem de kayıt etmek istediğiniz alan adı üzerindeki hakkınıza ilişkin resmî bir belge sunmanız gerekmekte. Yani ya marka tescil belgenizi ya da kurduğunuz şirketin ismine ait belgeleri sunmak zorundasınız.

Önerilen yeni düzenlemeye göre ise, boşta olduğu sürece herkes “.ie” uzantılı bir alan adının sahibi olabileceği anlamına geliyor. Tabi İrlanda ile ilişkisini gösteren belge taleplerinden henüz bir değişiklik yok.

IEDR yöneticisi David Curtin, 2017 Ocak ayında yayınladıkları alan adı raporuna göre 2016 yılını, önceki yıla göre %’5lik artışla tamamlayarak 221.871 alan adına ulaşıldığı ve bu kayıtların % 72’sinin işletmeler tarafından kaydedildiği bilgisini vermiş. Ayrıca raporda KOBİ’lerin üçte ikisinin bir web sitesini ihtiyaç olarak görmediklerini, kentsel alanların kırsal bölgelerden daha fazla “.ie” alan adı kaydetme eğiliminde oldukları, Dublin ve Leinster’ın “.ie” kayıtlarının çoğunluğunu oluşturduğu, Munster ve Ulster’daki kayıtların 2016 yılında artarken, ülkenin ikinci en kalabalık bölgesi olan Cork’un Dublin’den 11.350 adet daha az kayıt gerçekleştirmiş olduğu ve Kuzey İrlanda’daki “.ie” kayıtlarının 2015’te düzelmiş olmasına karşın alımların halen yavaş kaldığı gibi bilgilere yer verilmiş.

 

DOMAINOG: Evet, şu anki hali, son kullanıcı için oldukça karmaşık ve ülkenin büyümesini de engelleyen bir durum. Ancak diğer taraftan, haksız kazanç peşinde koşan marka avcılarını da uzak tutuyor mu tutuyor… bir yanda büyümek diğer yanda kirlenmek/kirletmek… zor karar zor! Raporlarına bayıldım, gerçekten dolu dolu bilgi içeriyor.  Raporun Pdf belgesine buradan ulaşılabilir.

 

Kaynakiedr.ie/liberalisation/

domain haberleri
Diğer ilgili haberler