Domain Haberleri

İspanyol Polisi “.cat” Kayıt Bürosuna Baskın Düzenledi

By , - Domain Haberleri - . Etiketler: , ,
Guardia Civil - PuntCat

MANCHESTER (circleid) — Dün sabah “.cat” kayıt ofisine İspanyol polisi tarafından baskın düzenlendi. Guardia Civil (İspanya’nın kamu güvenliğini sağlayan kolluk teşkilatı) görevlileri, dün sabah yerel saatle 9: 00’da Barselona şehir merkezindeki .cat alan adı kayıt ofislerine girerek tüm bilgisayarlara ele koydular.

Olay, İspanyol mahkemesinin yaklaşmakta olan Katalan referandumuna ilişkin açılan tüm “.cat” uzantılı alan adlarının kaldırılmasını emretmesi üzerine gerçekleşmiş.

PuntCat Vakfının ana sayfasında habere ilişkin, ofislerinde yaşanan olayın, uygar bir ülkede yanlış ve utanç verici olduğunu, direktörleri Joe Masoliver’nin tutuklanmasını ise öfke ile kınadıklarını ve acil olarak özgürlüğünü istediklerini belirten bir mesajları bulunmakta. domainog.com

İspanyol hükümeti tarafından alınan önlemlerin ışığında, İspanyol makamları tarafından ofisleri kapatılması durumunda kayıt ofisinin nasıl çalışmaya devam edeceği henüz belli değil.

Katalanca için kullanılan “.cat” uzantısı 2005’de onaylanmış, puntCAT vakfı idaresinde ve Google üzerinde 90 milyondan fazla sayfası var. Şu andaki aktif kayıtlı alan adı sayısı wikipedia verilerine göre 112,037.

Kayıt ofisinin durum hakkında ICANN‘ye hafta başında yazdığı yazı:

PuntCAT’ın ICANN‘e gönderdiği mesajın çevirisi şu şekilde;

Sevgili Bay Marby,

Fundacio puntCAT, ICANN‘a 15 Eylül’de İspanyol yargı mercilerinin, “.cat” TLD Kayıt Operatörü olarak Fundacio puntCAT’yi, “.cat” alan adı ile ilgili tüm bilgileri içerebilen tüm “.cat” alan adlarını engellemeye zorlayan bir el koyma emrini yayınladığını bildirmek istiyor. gelecekteki bağımsızlık referandumunu 1 Ekim’de Katalonya’da yapacak.

Fundacio PuntCAT ulusun yargılama yetkisini ve kolluk konularını ICANN‘ın gözetimi altında değilken, bu engelleme talebinin benzeri görülmemiş ve mutlak kapsamı göz önüne alındığında ICANN topluluğunun büyük endişe kaynağı olduğuna inanıyoruz.

İspanyol adli makamları, puntCAT tarafından alınan adli siparişin alan adı kayıt operatöründe içerdikleri içeriğe dayalı olarak engelleme yükünü yerleştirdiği için, sansür görevlerini yerine getirmek için “.cat” emri veriyor. İçeriğin sansürünü ve konuşma özgürlüğünü “.cat” alan adlarında bastırmamız isteniyor. domainog.com Bu, “.cat” karmaşasına karşı gTLD Kayıt Defteri operatörü olarak sahip olduğumuz yükümlülükleri kısıtlar ve İnternette katalanca konuşan topluluğun kıdemli görevlileri olarak konumlarımızı tehlikeye atabilir.

Bu düzenin hukuki etkileri hakkında ve “.cat” topluluğunun zarar görebileceği sonuçlar konusunda ciddi bir biçimde dönüşüm gerçekleştirdik.

PuntCAT Resmî Twitter sayfasındaki twitlerinden birinde, ifade özgürlüğü ve net tarafsızlık ilkelerine sadık kaldıklarını belirtirken, kendi uzantılarını kullanan FCBarcelona takımının (fcbarcelona.cat) resmî destek mesajları içinde ayrıca teşekkür etmişler, ki bu güzel bir olay. FB Barcelona’nın destek mesajı ise şu şekilde;

FC Barselona, son günlerde ve özellikle bugünlerde meydana gelen olayların ardından, Katalonya’daki mevcut siyasi duruma ilişkin olarak, milletinin savunmasına verdiği tarihi taahhüdüyle, demokrasiye, özgürlüklere sadık kalarak konuşma ve kendi kaderini tayin hakkına sahip olmak, bu hakların serbest dolayımını engelleyebilecek her türlü davayı kınar.

Dolayısıyla FC Barcelona, bu hakları güvence altına almaya çalışan tüm kişi, kurum ve kuruluşlara verdiği desteği açıkça ifade etmektedir.

FC Barcelona, üye çeşitliliğine büyük bir saygı duyarak, Katalan halkının çoğunluğunun iradesini desteklemeye devam edecek ve bu şekilde sivil, huzurlu ve örnek bir şekilde devam edecektir.

 

DOMAINOG: Tabi Circleid’in sayfasında bu kadar ayrıntı yok ama ben detaylandırmak istedim. FC Barcelona’nın olaya sahip çıkması güzel bir örnek olmuş. Ayrıca habere olabildiğince genişçe yer vermek istedim, çünkü örnek özel bir durum. Bir kayıt bürosu basılabiliyor ve bir uzantının tamamı tek tuş durdurulabiliyor. Süper.

 

Kaynakcircleid.com/posts/20170920_spanish_police_raid_the_offices_of_cat_gtld_registry/

domain haberleri
Diğer ilgili haberler