Domain Haberleri

İstanbul’un Yeni Havalimanı ve Alan Adı Kayıtları

ANKARA (domainog) — Son 3 yılda içinde “havaalani” kelimesi geçen 57 alan adı tescil edilmiş. “havalimani” 319, istanbulvecihihurkushavalimani com vb. kayıtların sayısı 10, havameydani 2, istanbul ve airport ikilisinden 106, sadece istanbul ile başlayan 7.000 ve airport ile biten 4.000 kaydın yapıldığına ilişkin bilgiler dofo üzerinden görülebilir. (foto: Nordic — Office of Architecture, Grimshaw and Haptic Architects)

Marka tescil başvuruları içinde ise 39. sınıftan 2016 tarihli “Osmanlı Havaalanı”, 35-39-43. sınıflardan 2013 tarihli “Yavuz Sultan Selim Havaalanı”, 37-39. sınıflardan 2014 tarihli “Recep Tayyip Erdoğan Havalimanı” (rte airport) ve Temmuz 2018 başvurulu “RTE Airport” var.

Ayrıca birde “rteairport.istanbul” adresi ve aynı anda kayıt edilmiş olan .com, .net, .org uzantıları. Şu anda .net uzantısı GoDaddy’de teklif verilebilir durumda görünüyor. 100+ gösterim alan alan adına ilişkin açık artırma bitiş tarihi ise Kasım başı. “Rteistanbul” olarak yapılan tesciller ise Aralık 2013’te 5 sınıfta birden yapılmış, ama reddedilmiş (ilginç, 5 sınıf ve red! Sanırım bedavaya başvurulan bir yol var… ve ben bunu bilmiyorum).

Son yıllarda “osmanlı” kelimesinin geçtiği tesciller ne derece önemlidir bilemem ama içinde “osmanlı” kelimesini barındıran 1000’den fazla yeni tescil yapılmış.

Ekşi Sözlükte ismin ne olması gerektiğine ilişkin 2016 yılında açılan bir anket var. Google Cache‘den arşiv kayıtlarından oy sonuçlarını listeleyemesemde ankete ulaşabildim. 2016 yılını biraz kurcalayınca ankete ilişkin medyaya düşen haberlere baktığımda oyların %50’sinden fazlasını “M. Kemal Atatürk Havalimanı”, %25’ini ise “Rte Havalimanı”nın aldığı görünüyor.

Twitter ayağına baktığımızda ise #HavaalanıAzizSancarOlsun etiketi ile oldukça ilgi görmüş.

Facebook‘da bir ankette ise “Osmanlı Havalimanı” önde gitmiş. Anketin sitesi ise IDN bir domainde (https://www.xn--3havaliman-6ub.com/).

Kızlar soruyor sitesinde de bir anket açılmış ve %36 ile oyların çoğunluğunu “M. Kemal Atatürk Havalimanı” almış.

Change.org‘da açılan anket 5.000+ oyla “Vecihi Hürkuş Havalimanı” olsun diyor. İsim için aldığı imzaların sayısı ise ıslaklarla birlikte 30.000 civarındaymış. Aynı sitede açılan bir diğer anket ise 7.300+ oy ile “Abdulhamid Han Havalimanı” diyor. Bir diğeri ise 2.500+ oyla “Atatürk Havalimanı” demiş.

İsmi ne olur bilmem, ama “airport” kelimesi olmaz, çünkü Türkçe olmalı, ki malum ülkenin yaptığı gibi biz de dilimizi markalaştırma yolunda ilerleyebilelim.

  • Kısa olmalı mı bilmem ama hem manalı ve bilgi vermeli hem de -akılda- kalıcı olmalı.
  • Ülkeme ve dünyaya “net” mesaj(lar) vermeli.
  • Idn karakter barındırmaması, küreselleşebilmesi anlamında iyi olur.
  • Daha önce kullanılmış bir isim olmaması ya da halen kullanılan bir ismi çağrıştırmaması, her yönüyle daha mantıklı olacaktır.
  • Bugün gündemde olup, yarın gündemden düştüğünde tüy gibi duracak bir isim olmamalı.

Mevlana Havaalanı diyen de var Abdülhamid Han Havalimanı diyende. İstanbul Havalimanı ismi için devlet büyüklerinin sözlerine bakacak olursak aslında ne olmayacağı açık bir şekilde belli. Ayrıca havaalanına biraz dikkatlice kuşbakışı olarak bakınca nedense ismi çok açıkmış gibi görünüyor… belki de bana öyle geliyor 🙂 Ya da belki de isminin ne olduğunu IGA’nın dijital dünya ile ilgilenen birimlerine sormak lazım. Zira son iki ayda çok fazla açık iş pozisyonu bulunan IGA’nın (igairport.com) Frontend Developer’den Barmen’ine kadar oldukça fazla açık iş ilanları halen bulunmakta. İsim resmî olarak 29 Ekim’de açıklanacak deniyor. Olsun da yeter ki hayırlı olsun, sonuçta sizde ne var ne yok bilmem ama bende havalimanının h’si bile yok. 🙂

Domainog

domain haberleri
Diğer ilgili haberler