Domain Haberleri

Kafa Karıştırıcı Yeni TLD’ler

By , - Domain Haberleri - . Etiketler: , ,

FRANSA (jovenet) — Yeni gTLD‘ler marka oluşturma konusunda yeni fırsatlar getirmiş gibi görünse de korkunç hatalar yapma olasılığını da peşinde getirdiler. Bu yüzden yeni bir alan adı kaydetmeden önce yapılması gerekenlerin başında dikkatli bir kontrol geliyor.

Tekil Çoğul Karşılaştırması

24 farklı tekil uzantıya karşı çoğul uzantıların durumunu merak edenler “Yeni uzantılarda tekil çoğul karşılaştırması” listesine göz atmalıdırlar.

 • .car – .cars
 • .fan – .fans
 • .kid – .kids
 • .new – .news
 • .web – .webs

Ayrıca aşağıdaki iki soru oldukça önemlidir.

 1. Ya bir başkası, çoğul versiyonunda tam olarak aynı alan adını satın alırsa (ve kullanmaya başlarsa) ne olur?
 2. Her iki alan adını da satın alırsam (birini diğerine yönlendirmek için): 5 yıl sonra trend ne olacak? Tekil uzantının yerine çoğul halini kullanmak için doğru seçim yaptığım sonucu mu çıkacak yoksa sadece tekil olan uzantıyı mı düşünmeliyim?

ICANN‘in sayfasındaki yeni gTLD uzantılarının tam listesini alfabetik sırayla dikkatlice kontrol etmenizi öneririm (bu bir zaman alabilir).

Kafa Karıştırıcı Yeni gTLD‘lerin Listesi

Aşağıda, büyük benzerliklere sahip yeni gTLD‘lerin güncellenmiş listesi yer almaktadır. Bu belgeyi yeni gTLD danışmanlarına, alan adı uzmanlarına ve ICANN akredite olmuş Kayıt Kuruluşlarına sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Kafa karışıklığı yaratabilecek istenin tam haline buradan ulaşabilirsiniz. Örnek kısa liste:

 • .aig – .aigo
 • .bms – .bmw
 • .boo – book
 • .cal – .call
 • .dog – .dot
 • .ping – .pink
 • .safe – .sale

Aynı durum, .MARKA türündeki yeni uzantıları kullanmaya başlayacak Ticari Markalar için de geçerlidir. Bazı uzantılar sadece bir harf eklendiğinde bile aynı olabiliyor. Eğer birisi “Aigo Digital Technology Co, Ltd.”ye bir e-posta gönderirse ne olur? (“.AIGO” yeni bir gTLD) ve diyelim ki sondaki “O” harfini unuttunuz. E-posta, doğru kişi tarafınca hiçbir zaman alınmayacaktır, çünkü E-posta tamamen farklı bir şirkete gidecektir: “American International Group, Inc.” (uzantısı “.AIG” olan bir diğer yeni uzantıya).

IDN

Tüm TLD‘lerin çevirilerini ekledim ancak IDN’leri (çoğunu anlamadığımdan) eklemedim. Örneğin, .CATHOLIC yeni gTLD, IDN betikleriyle diğer dillerde yetkilendirilmiştir: bunlar bu listeye dahil edilmemiştir.

ccTLDs

Yukarıdaki TLD‘lerin çoğu, ccTLD‘lere (ülke uzantılı üst düzey alan adları) çok benzeyebilirler. Örneğin, .VIN yeni gTLD‘si Vietnam’ın “.VN” uzantısına oldukça benzerdir. Bence ccTLD‘lerin listesini kontrol etmeniz de faydalı olabilir.

 

DOMAINOG: X firmaya mail atarken “teklif@call” yerine sondaki “L” harfini unutup “teklif@cal” yazdığımızı düşünür ve biraz da hayal gücü ile sorun tehlikeli noktalara ulaşır mı ulaşır. Kaldı ki uzantılar bir yana, alan adlarında bile tek harften dolayı “kafa karışıklığı yaratacak derecede benzerdir” diye çuvalla insan haklı iken haksız duruma düşüp dava kaybediyor. Peki ön tarafı aynı olan ve sadece uzantısındaki “s” harfindeki çoğul takısından doğacak durumlarda ne olacak?

 

Kaynak: jovenet.consulting/tools/similar-new-gtlds

 

 

domain haberleri