Domain Haberleri

Kanun: Alan Adı Satışları ve KDV

By , - Domain Haberleri - .

İkametgâhı, İşyeri, Kanuni Merkezi ve İş Merkezi Türkiye’de Bulunmayanlar Tarafından Yapılan İşlemler.

İlgili kanunda yapılan değişiklik ile Türkiye’de ikametgâhı, işyeri, kanuni merkezi ve iş merkezi bulunmayanlar tarafından Türkiye’de KDV mükellefi olmayan gerçek kişilere bir bedel karşılığında elektronik ortamda sunulan hizmetlere ilişkin KDV’nin beyanı ve ödemesi gerekmektedir. Türkiye’de ikametgâhı, işyeri, kanuni merkezi ve iş merkezi bulunmayanlar tarafından Türkiye’de;

  • KDV mükellefi olan gerçek kişilere,
  • KDV mükellefi olup olmadığına bakılmaksızın gerçek kişi dışındakilere

elektronik ortamda sunulan hizmetler ile elektronik ortamda sunulan hizmetlere girmeyen diğer hizmetlerin vergilendirilmesi, tebliğin ilgili bölümünde yer alan usul ve esaslara tabidir. Elektronik ortamda sunulan hizmetler; internet veya elektronik bir ağ üzerinden sağlanan hizmetleri kapsamakta olup, Alan Adı Temini de ilgili maddeler arasında yerini almıştır.

Türkiye’de ikametgâhı, işyeri, kanuni merkezi ve iş merkezi bulunmayıp, Tebliğin ilgili bölümünde kapsamı belirlenen hizmetleri, Türkiye’de KDV mükellefi olmayan gerçek kişilere bir bedel karşılığında sunanlar, bu hizmetlere ilişkin KDV’yi, “Elektronik Hizmet Sunucularına Özel KDV Mükellefiyeti” tesis ettirmek suretiyle beyan ederler.

Bu kapsamdaki hizmet sunucularının, ilk kez verecekleri 3 No.lu KDV beyannamesini vermeden önce, Gelir İdaresi Başkanlığının www.digitalservice.gib.gov.tr adresinde yer alan formu doldurmaları gerekir

Tebliğ edilen kanunun 5 sayfalık PDF belgesi şeklindeki orijinal tam haline buradan ulaşılabilir.

 

DOMAINOG: Kısaca; Türkiye’deki bir firma ya da kişiden bir alan adı satın aldıysanız sorun yok; satın aldığınız kişi, gelir elde ettiği için faturasını düzenler, kdv’sini hesaplar iş biter. Yok eğer “ben sattıysam ne olacak” derseniz, elde ettiğiniz kazanç, bu işi sürekli olarak yapıp yapmadığınız durumuna göre arızi ticari kazançtır ve her yıl değişmekle beraber 2017 yılında üst sınır 24.000 TL’dır (detaylar için “Arızi kazanç” konusunu araştırabilirsiniz.) ki bunun anlamı, bu kazanç altındaki kazançlar için beyanname vermeye gerek olmayıp KDV’ye tabi değildir (sadece gider pusulası vermek yeterlidir). Yukarıdaki kanun ise, “Türkiye dışından Türkiye’ye satış yapanlardan vergi alacağız” anlamına gelir. Ancak Türkiye ile bulunduğu ülke arasında çifte vergilendirme önleme anlaşması varsa durum biraz daha farklıdır.

 

Kaynak: gib.gov.tr/sites/default/files/fileadmin/user_upload/Tebligler/Taslaklar/kdv/17_serno_kdv_guytebdeg_taslak.pdf

domain haberleri
Diğer ilgili haberler