Domain Haberleri

Kötü Amaçlı Alan Adı Kayıtlarında % 40 Artış

By , - Domain Haberleri - . Etiketler: , , ,

HOLLANDA (sidn) — Hollandalı alan adı kayıt kuruluşu SIDN, BrandDirectory.com’da listelenen Hollanda’daki ilk elli markaya odaklandı. Hollanda’nın en iyi markalarının hedeflendiği kötü amaçlı (phishing) alan adı kayıtlarında geçen yıla göre % 40’dan fazla artış var.

.nl” (Hollanda) uzantılı alan adları içinde, bu markalardan herhangi birine benzeyen alan adlarını taramak için sidn.nl‘nin DBS alan adı izleme/takip servisi kullanıldı. Tarama sonrası bulunan isabetler sınıflandırıldı. (Ör: Orijinal bir alan adına yönlendirme, normal bir site veya bir kimlik avı sitesi vb.) SIDN, muhtemelen kötü amaçlı olabilecek toplam 964 web sitesi tespit etti. Bu rakam geçen yılki 675‘e kıyasla % 40 daha fazla.

50 en değerli Hollandalı markanın bulunduğu listedeki bulgular sonrası SIDN, bir havayolu şirketinin adını içeren şüpheli alan adlarının yüzde 10,5’inin kötü amaçlı kayıtlara işaret ettiğini ve ayrıca bu sitelerin % 9’unun inşaat şirketlerine ve %7’sinin ise medya şirketleri ile ilişkili olduğu sonucuna ulaştı. Bununla birlikte, mali hizmet sağlayıcıların adlarının suçlular tarafından bir yıldan daha az sıklıkla istismar edildiği ortaya çıktı. Finansal hizmet sektöründeki kötüye kullanımlarda ise bir önceki yıla göre azalma görülmüş.

SIDN’in Ceo’su Roelof Meijer;

İnternet suçları ile mücadelede için çok çalışıyoruz. nl alan adı yöneticisi olarak .nl‘yi dünyadaki en güvenli alan adı haline getirmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Online koruma ve marka sahiplerinin isimlerini kötü niyetli amaçlarla kullananları durdurabilmek için tek başımıza yeterli olmamız mümkün değil. Bu noktada marka sahipleri de gereken sorumluluğu almalılar.  … DBS, marka sahiplerinin markalarına ilişkin gerçekleşebilecek kötü niyetli girişimleri sürekli olarak izleme imkânı sağlıyor…

dedi.

Hollanda’daki 2006 raporlarına aşağıdaki kaynaktan ulaşılabilir. %2.2’si 675’e karşılık gelen pastadaki ayrıntılar ise şu şekilde;

 

Kaynaksidn.nl/a/internet-security/number-of-phishing-sites-linked-to-top-dutch-brands-up-more-than-40-per-cent

Kaynak (2016 raporu)sidn.nl/a/internet-security/675-phishing-sites-linked-to-top-fifty-dutch-brands

domain haberleri
Diğer ilgili haberler