Domain Haberleri

LXME Likit Domain Borsası Resmî Olarak Faaliyetine Başladı

LİZBON (od) — LXME’in Mayıs ayı başlarında ilk duyurusunu yaptığı Likit Alan Adı Piyasaları Borsası bugün resmen yayın hayatına başlatıldı.

Soğuk bir Lizbon kışında, alan adı sihirbazlarından oluşan bir ekip, dünyanın en başarılı aracı kurumlarından birini yürüten ve yıllardan elde ettikleri bilgileri kullanarak yatırımcılar için özel olarak hazırlanmış bir ticaret platformu oluşturmak için bir araya geldi. LXME’de sadece 3 harfli .com alan adlarına yer veriliyor. Eğer 3L ve .com uzantılı bir alan adınız var ve düzenli olarak 3L alım satımı yapıyorsanız ücretsiz bir hesap oluşturabiliyorsunuz. 25 Eylül 2018 Salı gününe kadar hesap oluşturanlar ücretsiz premium aboneliğinden faydalanabiliyor (Sadece 2018 için geçerli). Ayrıca kriterlerinize uyan bir alan listelendiğinde anında bildirim alabiliyorsunuz.

LXME ne değildir?

Her türlü alan adının satıldığı bir platform değildir. LXME’de sadece 17.576 adet üç harfli (3L) .com uzantılı alan adlarına yer verilir.

Son kullanıcılara alan adı satılan bir platform değildir. LXME, özellikle alan adı yatırımcıları ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak oluşturulmuş bir platformdur.

Son kullanıcı fiyatlarında 3L satmak için bir platform değildir. LXME, en yüksek toptan satış fiyatı için mümkün olan en kısa sürede satmanızı sağlayan bir platformdur.

LXNE nedir?

Teklifler sonrası anlaşmaya varılır varılmaz escrow.com’un otomatik olarak işlem başlattığı 3L alan adları için müzakere platformu. Ayrıca istediğiniz desene ve bütçenize uygun bir Pinyin, Batı ve Çin Premium 3L alan adı eklendiğinde anında haberdar olursunuz.

Hemen bir hesap oluşturup, alan adınızı listeleyebilirsiniz. Analiz sonrası çıkan sonuçlara göre fiyatınızı belirleyebilir ve birkaç dakika içinde teklif alabilirsiniz!

 

Kaynak: onlinedomain.com/2018/09/18/domain-name-news/liquid-domain-market-exchange-lxme-officially-launches/

 

DOMAINOG: Rutin üyelik işleminden sonra deneme olarak “ppp.com“u analiz ettiğimde Estibot değerlemesinde 358.000$ fiyat çıktı, ki bu rakam 2015’deki gerçek satış değeri olan 290.000$’a oldukça yakın bir fiyat. Aynı şekilde bu ay 275.000$’a satılan (Eylül 2018) wmp.com için ise 325.000$ fiyat ve dil özellikleri olarak “Çin Premium” çıktı.

Alan adı ekleme penceresine ilişkin görüntü için aklıma -3 harfli bir alan adım olmadığı için- “Ruj.com“u eklemek geldi. Alan adını yazıp “Analiz” dediğimizde gelen sonuç penceresinde özellikle iki bölüm dikkat çekiyor. Estibot değerleme ve Dil özellikleri bölümü.

Alan adını eklerken öncelikle analiz ettiriyor. Analiz sonrasında ise yukarıdakine benzer bir sonuç penceresi geliyor. Diğer başlıkların ne oldukları belli. Bazı desenler likit domainleri daha da değerli kılıyor. Bu sebeple sadece nasıl bir desene sahip olduğunu belirleyen “Dil özellikleri” (Linguistic features) bölümüne yer vermek istedim:

  • Çin Premium – a, e, i, o, u, v harflerini içermeyen alan adları
  • Çin Numerik Premium – 2, 3, 6, 7, 8, 9 rakamlarını içeren,  4 içermeyen ve 0 (sıfır) ile başlamayan alan adları
  • Pinyin Premium – Çin dilindeki yaklaşık 410 sese karşılık gelen hecelerden oluşan alan adları (ilgili hecelere ve seslere ilişkin pinyin tablosu veya videolu tabloyu inceleyebilirsiniz)
  • Western Premium – “j, k, q, v, w, x, y, z” harflerini içermeyen alan adları
  • Premium desen – “AAA, ABA, ABB, AAB, AAAA, ABAB, ABBA, AAAB, ABBB” desenlerinden biri ile eşleşen (numara veya harf)

Genel ekran görüntüsü ise şu şekilde;

SONUÇ: Sitenin henüz kararlı bir şekilde çalıştığını söyleyemem ama tek bir desene yoğunlaşma mantığı oldukça basit olmuş. En fazla 2000$ olmak üzere %10 komisyon alıyor. Eğer siteyi geniş bir kitleye taşıyabilir ve listeyi genişletebilirlerse bu kesinlikle kabul edilebilir bir oran. Eğer siteye direk giriş yapamazsanız “https://lxme.com” şeklinde yazarak girmeyi deneyebilirsiniz.

 

Domainog

 

domain haberleri