Domain Haberleri

Markalar Yeni Uzantıları Nasıl Kullanıyor

Çoğu büyük marka gibi Amazon da markalarını yeni gTLD‘lerde yoğun bir şekilde koruma çabası içinde. “Amazon”, “Prime”, “Echo”, “Alexa” ve benzeri yüzlerce alan adı kaydı yapmış durumda.

By , - Domain Haberleri - . Etiketler:
markalar yeni uzantıları nasıl kullanıyor

Amazon’un geçen ay gerçekleştirdiği 14 milyar dolarlık Whole Foods alımı, şarküteri ve teknoloji sektörü için oldukça büyük bir haber olmuştu. Büyük bir ölçekte olmasa da gerçekleşen bu satışın tabi olarak domain sektörü üzerinde de etkisi oldu. Geçen günlerdeki domain haberleri içinde Amazon’un şarküteri (grocery) ile ilgili aldığı alan adlarına ilişkin haberi geçmiştik.

Çoğu büyük marka gibi Amazon da markalarını yeni gTLD‘lerde yoğun bir şekilde koruma çabası içinde. “Amazon”, “Prime”, “Echo”, “Alexa” ve benzeri yüzlerce alan adı kaydı yapmış durumda.

Tamamlayıcı Alan Adları

Amazon’u çoğu markadan ayıran şey, geniş alan adı portföyünü aktif bir şekilde kullanıma sokuyor oluşu. Genellikle yeni uzantıları uygun ürün sayfalarına veya açılış sayfalarına yönlendirmek konusunda oldukça agresif bir tutum sergiliyorlar. Bu tamamlayıcı alan adı stratejisi, web sitelerinin hem daha kolay kullanılmasını hem de sayfaların daha otoriter ve güçlü hale gelmelerini sağlıyor olsa gerek.

Örneğin, “Amazon.dentist” diş malzemeleri kategorisinin açılış sayfasına yönlü; “Amazon.news” ise mobil haber ve dergi uygulamaları sayfasına. Tüketici odaklı olmayan domainlerde, Amazon’u doğrudan yazarlarla çalışan “Amazon.pub” ya da yasal departmanı için bir iş listesi olan “Amazon.lawyer”a yönlendiriyor.

Markalı Kısa Linkler

Markalı Kısa Bağlantılar, modern markaların alan adlarını kullanmanın bir başka yolu. Şirketler, genel bağlantı kısaltma hizmetlerine güvenmek yerine, makaleleri, siteleri ve sosyal medya üzerindeki bağlantılarını paylaşmak için kendi domainlerini kullanabilir. Markalı Kısa Linkler, genel meslektaşları üzerinden katılımı artırmakla kalmaz, aynı zamanda markaların tüketicilerin zihinlerinde güvenilen otoriteler olarak kendilerini gösterebilmelerinin bir başka yolu. Bir Microsoft markası “MSFT.social” Markalı Kısa Bağlantısı’nı kullanarak her tweet yaptığında, aslında Microsoft markası için ücretsiz bir reklam alıyor. Bu reklam, tüm mülkleri ve takipçileri üzerinden çoğaldığında, etkisi büyük olabiliyor. “Msft.social”, Şubat 2017’de tek başına 505 milyon potansiyel gösterim toplamıştı!

DOMAİNOG: Her iki strateji de markaların günümüzde özellikle yeni uzantılarda kullandığı yollardan sadece ikisi. Tabii ki, alan adları için daha geleneksel kullanımlar da var. SEO’nun getirilerini en üst düzeye çıkarmak ve hatırlanması kolay bir çağrı önermek akla ilk gelenler. Büyük markaların çevrimiçi deneyimleri küçümsenemez ve dikkatle takip ettiğimizde mutlak bir katma değer sağlayacaktır.

 

Kaynakdonuts.news/brands-using-tlds

domain haberleri