Domain Haberleri

MarkMonitor: Kaliteli Alan Adı Satmak

Kaliteli Alan Adı Satışı

Yüksek değerli bir premium alan adını satmak kolay mıdır? Cevap basitçe “evet” dir.

Peki, yüksek değerli premium bir alan adını maksimum değerinde satmak kolay mıdır? Bu soru çok daha karmaşıktır ve cevabı çoğu zaman “hayır” dır.

Yüksek değerli bir premium alan adını satarken, iki farklı pazar segmenti vardır ve bu ikisi arasındaki fiyat farkı çok ciddi olabilir.

Birincisi; Alan adı yatırımcı topluluğunun üyelerinden oluşan toptan satış pazarı. Bu alıcılar, son kullanıcıların ödemeye istekli olabileceklerinden yalnızca bir kısmını ödemeye isteklidir, çünkü  bu alan adlarını almak istemelerindeki en önemli faktör kâr etmektir. Piyasada bu alıcılardan bol miktarda vardır. Bu senaryoda; “Evet”, yüksek değerli bir premium alan adını satmak kolaydır ancak bu pazar segmentine satış yapmak, alan adının değerini en üst seviyeye çıkarmayacaktır.

İkinci pazar segmenti ise perakende veya son kullanıcı pazarı. Bu grup, onları geliştirme ve aktif olarak kullanma niyetiyle alan şahıs veya işletmeler oluşur. İlke olarak, bir son kullanıcı, yatırım getirisi (ROI) oluşturmak için uzun vadede aktif olarak kullanılacak bir varlık için bir yatırımcıdan fazla ödeme yapar. Yüksek değerli premium alan adlarının arzı çok azdır ve çevrimiçi pazarlardaki talep her geçen günde artmaktadır. Bu ikilem bu pazar segmenti için daha yüksek bir fiyat noktası sağlar. Alıcı havuzu, finansal destek sağlayan son kullanıcıları zor ve uzun bir süreçle tanımlama işlemini gerçekleştirebilen alan adı yatırımcı topluluğundan da daha küçüktür. Çok zaman alabilir, Yüksek değerli alan adları için nispeten düşük yenileme maliyetleri sebebiyle “doğru” alıcıyı beklemek mantıklıdır. Maksimum değer için yüksek değerli bir premium alan adı satmak kolay değildir ancak daha karlı olduğu için, bu toptan satış tekliflerini düşünmeden önce bu pazar iyice araştırılmalıdır.

Portföyünüzdeki herhangi bir alan adının potansiyel satış değeri veya alan adlarını satmak için en iyi uygulamalarla ilgili sorularınız varsa MarkMonitor ile iletişime geçilebilir.

 

Kaynakmarkmonitor.com/mmblog/selling-high-profile-domains

domain haberleri