Domain Haberleri

McDonald’s Yeni uzantılara ilişkin planlarını sonlandırıyor

Fast-food sektörünün hamburger devi McDonald’s, “.mcdonalds” ve “.mcd” uzantıları için yaptığı planları sonlandırıyor. McDonald’s, yeni domain uzantıları ile çalışmak istemediğini netleştirmiş durumda.

By , - Domain Haberleri - . Etiketler: , ,

McDonald’s , 2 Kasım 2017’ye kadar “.mcdonalds” ve “.mcd” kayıtlarını sonlandırmak istediğini belirten 2. mektubunu ICANN‘e gönderdi. Şirket, her bir uzantıdan sadece 1 alan adı kaydetmişti. ICANN tarafından zorunlu olanlar: “nic.mcdonalds” ve “nic.mcd”. Şu anda her iki alan adı da şirketin resmi sayfası McDonalds.com’a yönlendirilmiş.

Ayrıca şirket ICANN‘e, uzantıları gerçekten kullanmadıklarını ve herhangi bir üçüncü tarafa satılmadığı için kayıt sözleşmesinin feshi sonrasında üçüncü bir tarafa (her iki uzantının da) aktarmamalarını istedi. McDonalds, her iki uzantıya da 2012 yılında başvuruda bulunmuş ve tek başvuru sahibi kendi olduğu için 2013 yılında uzantıları kazanmıştı.

Yeni Uzantılar McDonald’s için Artık Yok!

McDonald’s ‘ın son 5 yılda harcadığı başvuru ücretleri, danışmanlar ve diğer ücretlerle beraber yaptığı birkaç milyon dolara karşın her iki uzantı içinde hiç bir plan gerçekleştirmemiş. Ve 5 yıl sonra her iki uzantı içinde oyunu bitiriyor.

Başvuru yapanlardan bir diğeri de Philips ve o da “.philips” uzantısı için çok bir şey yapmadı. “.philips”, “philips.com” a yönlü. Philips’in ana sitelerini “philips.com” alan adından uzaklaştırma gibi bir planları görünmüyor ve uzantılarını e-posta amacıyla kullanmak gibi bir planları da yok.

Diğer yeni uzantılar ve geri adım atan bir kaç önemli marka:

  • .montblanc (Richemont DNS A.Ş.)
  • .chloe (Richemont DNS A.Ş.)
  • .boots (Boots A.Ş.)
  • .theguardian (The Guardian Haber ve Medya Şirketi)
  • .dwg (Autodesk A.Ş.)

devamı gelir mi dersiniz!

 

Kaynak: onlinedomain.com/2017/07/06/domain-extensions/new-gtlds/game-mcdonalds-mcd-domain-name-extensions

domain haberleri