Domain Haberleri

Milyon Dolarlık NAB.com ve NAB.net

By , - Domain Haberleri - . Etiketler: , , ,
NAB

NSW (afr) — NAB (National Australia Bank), “NAB.com” alan adını satın alan anlaşmayı tamamladıktan sonra utanç verici bir duruma nihayet son verdi. Alan adı 20 yılı aşkın bir süredir yetişkin içeriklere ev sahipliği yapıyordu.

Geçen ay “NAB.com” ve “NAB.net” dört büyük bankaya bir kaç milyon dolar değerinde olabilecek bir anlaşma ile devredildi. NAB, alan adlarını aldığını doğruladı ancak ne ödediklerine ilişkin bir açıklama yapmadı.

Alan adı komisyoncusu ve “DBR.com.au” CEO’su Robert Kaay; Bir, iki veya üç harfli alan adlarının özellikle değerli olduğunu ve bankanın anlaşmayı elde etmek için 2.000.000 dolardan fazla ödeme yapması gerekeceğini ve alan adının önceki sahibinin bundan daha azına razı olmuş olamayacağını söyledi. Ayrıca bu yılın başlarında TravelZoo tarafından 2.890.000 dolara alınan “fly.com”u kıyas olması açısından örnek olarak belirtti.

Finans veya yetişkin temalı alan adları, internette en değerli alan adları olarak görülürken özellikle 2010 yılında satışı gerçekleşen 35 milyon dolarlık “insurance.com” alan adı örnek olarak gösteriliyor. Aynı yıl “sex.com” için 13 milyon dolar ödenmişti.

Yanlış e-Posta Adresi

“NAB.com”, 1994 yılından beri yetişkin içerik sunan web sitesi sahibi David Weissenberg’e aitti. Bay Weissenberg, alan adını “NAB.net” ile birlikte satın almış ve bu alan adlarını, yetişkinlere yönelik içeriği ve bir randevu web sitesini barındırmak için kullanmış; bu da banka için büyük bir hayal kırıklığı idi.

NAB, yıllar içinde Weissenberg ile görüşmeler yapıyordu ancak bir anlaşma yapılmamıştı. İki taraf arasındaki alan adı uyuşmazlığı hem banka hem de yanlışlıkla web sitesini ziyaret eden müşterilere utanç kaynağı oluyordu.

Wiessenberg “welovenakedgirls.com”, “onlyheaters.com”, “videosexlive.com” ve “sexymeeting.com” da dahil olmak üzere uzun yıllar boyunca tahrik edici alan adlarını işletti. 2000’li yılların başında “shit.com” alan adını satın aldığında kötü bir şöhret yakaladı. domainog.com

60.000 müşterisine ilişkin ayrıntılar 2016 yılının sonlarında yanlış e-posta adresine gönderildiği haberi çıktığında, NAB’ın, “nab.com” alan adına sahip olmamış olması bankayı oldukça zor bir duruma soktu, AFR ve diğer haber sitelerinde özür haberleri yayınlandı. İhlali içeren ayrıntılar arasında müşteri adları, BSB numaraları, hesap numaraları ve NAB kimlik numaraları vardı.

Hatanın, bir personel tarafından yanlış e-posta adresi kullanılarak insan hatası sonucu olduğu anlaşıldı. Ancak bu, bankanın Aralık ayında 2016 yılında ABD mahkemesinde durumu düzeltmek için yasal işlem başlatmasına yol açtı.

Arşiv kayıtları GoDaddy üzerinde kayıtlı olarak görünen “nab.com” alan adı şu anda “nab.com.au” adresine yönlendirilmiş durumda (ve “nab.net”).

Biraz ar

Nab.com and Nab.net have both been acquired by a currently unknown CSC Corporate Domains client. This was likely a significant sale.

 

DOMAINOG: Nihayet domain haberleri arasında bir haberi de ilk olarak domainog yakalayabildi. Sağlam ve gerek alan adı sektörü gerekse yaşanan olaylardaki özel durumu gereği emsal oluşturabilecek çok çok güzel bir haber.

Satış fiyatı hakkında bir fikir vermese de, nab.com’daki hareketlilik Ağustos ayında dotWeekly‘nin radarından kaçamamış ve “Nab.com ve Nab.net, şu anda bilinmeyen bir CSC Corporate Domains müşterisi tarafından satın alındı. Bu muhtemelen önemli bir satıştı.” mesajını geçmiş, kutluyoruz.

 

Kaynakafr.com/business/banking-and-finance/financial-services/nab-cuts-deal-with-adult-website-owner-puts-end-to-redfaced-bankers-20170926-gyp6t3

domain haberleri
Diğer ilgili haberler