Domain Haberleri

NameJet’de Alan Adı Satışı Nasıl Yapılır

NameJet’de alan adı satışı yapabilmek için öncelikle “Doğrulanmış Teklif Veren” statüsünde olmanız gerekiyor ki bu aynı zamanda yüksek teklifler ile ihalelerde rol alabileceğiniz anlamına geliyor.

Alan Adı Satışı

NameJet üzerinde alan adı listelemek için, ilk olarak “Verified Bidder” yani “Doğrulanmış Teklif Veren” statüsünde olmanız gerekiyor, bu durumda aynı zamanda yüksek teklifler ile ihalelerde rol alabilirsiniz.

Namejet bağlantısından hesabınıza girip bilgilerinizi güncelleyip, ödeme bilgilerinizi eksiksiz olarak tamamladıktan sonra;

Destek bağlantısındaki destek merkezine 2 farklı gönderide bulunmanız gerekiyor;

 1. Namejet Verified Bidder formu
 2. Kredi kartı bilgilerinizde bulunan isim ve soy isime ait olan renkli kimlik fotokopisi

İlk olarak, NameJetAuthForm.pdf bağlantısından indirdiğiniz formun çıktısını aldıktan sonra, gerekli bilgileri doldurup imzalıyorsunuz.

Bu formda ödeme yöntemi olarak kullanmış olduğunuz kredi kartınızın ilk ve son 4 hanelerini belirtmeniz gerekmektedir. Bu noktada sanal kart kullanılmasını pek tercih etmiyorum, limiti düşük farklı gerçek bir kredi kartı kullanabilirsiniz çünkü kredi kartınızın ön ve arka yüzlerine ait taranmış dökümanlar da talep edilebiliyor.

Formu doldurduktan sonra;

Taranmış renkli kimlik fotokopiniz ile birlikte destek merkezinde yeni bir destek talebi oluşturup belgeleri ekliyorsunuz. İlgili dökümanlar için faks kabul edilmediğini de hatırlatmak isterim.

Ortalama 48 saatlik bir süreç sonrasında talebinizin işlem sonucunu öğrenebiliyorsunuz. Belgelerinizde herhangi bir noksanlık bulunmuyorsa Verified Bidder olmanız için her hangi bir engel genelde bulunmuyor.

Statünüz onaylandıktan sonra yapmanız gereken;

NameJet‘de listelemek istediğiniz alan adlarını değerlendirilmek üzere kendilerine yazılı olarak bildirmek olacaktır.

ListYourDomains bağlantısından 15 adede kadar alan adını değerlendirme sürecine dahil edebiliyorsunuz.

Her ne kadar önemli olan nicelik olsa da nitelik biraz daha ağır basıyor. Yani alan adı sayınızdan ziyade, özellikle yeniden satılması yüksek ihtimal olan ve genelde Backorder firmalarında rağbet gören alan adlarınızı platforma entegre edebilmeniz daha kabul edilebilir durumda oluyor.

Bu bilgilerin de iletilmesi durumunda, ortalama 3 günlük bir süreç içerisinde cevap alıyorsunuz.

Başvurunuz kabul olduğunda;

İlgili listeleme ve artırımlar için gerekli olan prosedürü başlatmak üzere BusinessServices@namejet.com servisinden bir e-posta alıyorsunuz.

Müşteri temsilciniz, size 3 adet farklı form gönderiyor;

 1. NAMEJET Listing & Service Agreement
 2. NameJet Private Seller Program and FAQs
 3. WORKSHEET for submitting domains to NameJet

NAMEJET Listing & Service Agreement: 8 sayfadan oluşan bir form. Bu formun çıktısını alıp gereken bilgileri doldurmanız gerekiyor. Bu bilgiler tarih, isim ve soyisim, ödeme alabilmek için gerekli olan banka hesap bilgileriniz ve imza ile sınırlıdır. (Banka hesap bilgileri ile birlikte yurtdışı para transferi olacağı için bankaya özel SWIFT kodunu belirtmekte fayda bulunuyor.)

NameJet Private Seller Program and FAQs: Bu formda size listeleme ve artırım süreci hakkında bazı kurallar ve ipuçları verilmektedir. Başarılı satışların %15 komisyon kesintisi doğrultusunda ödemelerinin yapıldığı, listeleme yapacağınız alan adlarının en az 60 gün süresi kalmış olması ve Enom alan adı yazmanına transfer edilebilmeleri için herhangi bir engel bulunmaması gerektiği gibi.

WORKSHEET for submitting domains to NameJet: Bu formda ise listeleme yapmak istediğiniz alan adlarını alan adı, varsa rezerve ücreti ve alan adı bitiş tarihi gibi bilgileri Excel formatındaki döküman üzerinde dolduruyorsunuz.

Bu 3 form ile birlikte Enom kullanıcı adınızı da belirtmeyi ihmal etmeyiniz.

 

Türkiye’de ikamet edenler için Enom tarafından da bir onay süreci gerekebiliyor;

Risk.Management@enom.com e-posta adresine aşağıdakiler ile birlikte bir e-posta gönderiyorsunuz;

 1. İsim ve soy isim
 2. Enom kullanıcı adı
 3. Varsa statik ip adresi, yoksa dinamik de kabul ediliyor
 4. Renkli kimli fotokopisi
 5. Kredi kartı ön yüzü
 6. İsim ve adres gösteren kredi kartı ekstresinin ilk sayfası

Kredi kartı bilgileri iletilirken ortadaki çift 4 haneli rakamlar gizlenebilir.

Bu aşamadan sonra;

Enom müşteri temsilsiniz size dönüş yapacaktır. Eğer kimlik ile herhangi bir pürüz çıkarsa, sizden kimliğinizi elinizde tuttuğunuz ve yüzümüzün açıkça belli olduğu bir resim isteyebilirler.

“Enom validated” olduktan sonra, NameJet’e bildirimde bulunuyorsunuz ve akabinde “Director of Business Services”e aktarılıyorsunuz.

Yeni müşteri temsilciniz, size listeleme ve artırım periyodu hakkında son bilgileri vererek bir onay vermenizi bekliyor;

Göndermiş olduğunuz alan adı listesini kendileri inceleyip bulunmuş olduğunuz veya bir sonraki ay başlamak üzere artırımlara dahil ediyorlar.

Birçok yeni jenerik alan adı uzantısının ve de coğrafi bazlı alan adları uzantılarının pek desteklenmediğini de not düşmüş olalım.

 

Genellikle listelediğiniz alan adları için tek satış bağlantılarına sahip oluyorsunuz. Eğer kayda değer bir porföy listeliyorsanız FeaturedAuctions bağlantısında bulunan “Featured Auctions” sayfasında artırımlarınız bitene kadar reklamınızı yapabiliyorsunuz.

Bunun için de, belirli formatlarda yazı ve logonun iletilmesi akabinde nitelik ve nicelik bakımından değerlendirildikten sonra “Featured Auctions” sayfasında yerinizi alabiliyorsunuz.

Başvuru süreçleri akabinde, alan adlarınız 30 gün boyunca “Pre Release” durumunda minimum 69$ olmak kaydıyla kapalı tekliflere açık olarak listelenecektir.

30 gün sonunda da 3 günlük Public Auction dönemi başlayacaktır, bu dönemde olası teklif sahiplerinin rumuzları da görülebilir durumdadır.

Belirtmiş olduğunuz rezerve ücretinin karşılanması veya rezervesiz bir satış ilanında en az bir teklif veren olması durumunda, alan adınızı Enom alan adı yazmanına transfer etmelisiniz.

Com ve net alan adı uzantıları için 10$, org alan adı uzantıları için ise 11$ gibi ücretler ile transfer işlemleri gerçekleştirebilir.

NameJet, her ayın 5’inde kazanılan artırımların ödeme bilgilerini iletmektedir. Bir önceki aya ait olan tüm ödemeler bulunduğunuz ayın 16’sı civarında banka hesabınıza yatırılmış olacaktır.

 

Unutmayalım: NameJet üzerinden her ne kadar yüksek tutarlı satışlar gerçekleşse de, orası genel olarak bir reseller yani yatırımcı platformudur. Bu yüzden satış yapmak istediğiniz alan adlarının rezerve ücretlerine karar verirken ince eleyip sık dokumanızı tavsiye ederim. Aksi taktirde 1 ay boyunca tek bir platforma bağlı kalacak ve başka herhangi bir yerde satış yapabilmeniz olanaksız olacaktır.

 

DOMAINOG: İster eski kafalı deyin ister alışkanlık. Ben sadece Sedo kullanıyorum ancak Namejet gibi farklı platformlara da yer vermek lazım. Konu içinde hiç alan adı satışı nasıl yapılır demedik onu da demiş olalım. 🙂 Konuya Domainog bilgi bankası bölümünde yer verdim çünkü değerli ve alan adı endüstrisi için önemli bir bilgi. Facebook üzerindeki görüşmem sonrasında içeriğini paylaşmama izin veren Sayın Özgülgen’e çokça bolca teşekkürler, başarılar.

 

Kaynakfacebook.com/groups/domainciler/permalink/1511030468910835/

domain haberleri