Domain Haberleri

NamesCon 2018 Alan Adı Endüstrisi Etkinliği

By , - Domain Haberleri - . Etiketler: , ,

LAS VEGAS (namescon) — 2013’ten bu yana, NamesCon’un Las Vegas’taki etkinliği yılın en çok beklenen alan adı endüstrisi etkinliği olduğu kesin. Etkinlikte bu yılda enerjilerini bu dinamik endüstriye odaklamak için dünyanın dört bir yanından katılım oldu. İşte NamesCon 2018 Alan Adı Etkinliği ‘ndeki konuşmacılardan önemli satır araları.

SOSYAL MEDYAYI SADECE KONUŞMAK İÇİN DEĞİL, AYNI ZAMANDA DİNLEMEK İÇİNDE KULLANIN!

Açılış konuşmasını Grammy ödüllü ABD’li thrash metal grubu Megadeth’in kurucu ve bas gitaristi David Ellefson yapıyor. Özellikle Rock’n Roll ve girişimcilik üzerine yaptığı konuşmasında sürekli alan adları da aldığını, şahsi sloganının “Hayal ediyorsanız, güvence altına alın” olduğunu, müzikle ilgili yeni uzantılarda potansiyel gördüğünü ve şahsi olarak özellikle yiyecek ve içecekle ilgili alan adlarına yoğunlaştığını söylüyor.

NEYİ BİLMEDİĞİNİZİ HENÜZ BİLMİYORSUNUZ… SATTIĞINIZ ÜRÜNÜN ÖTESİNE GEÇİN VE DAHA DERİNDEN ANLAMAYA ÇALIŞIN!

Bir diğer konuşmacı McKee Wallwork‘ın strateji direktörü Jonathan David Lewis. Lewis’ın konuşması, bu çalkantılı dönemde hayatta kalma psikolojisi ve esnek marka yaratma üzerineydi. Bugünün iş dünyasını fırtınalı denizlere benzetirken alıntı yaptığı şu cümle oldukça çarpıcıydı: “Ya doğru cevap, bu fırtınada suyu tekneden boşaltmaya çalışmak yerine teknenin dışına çıkıp yüzmeyi öğrenmekse” (Mark Parker, Ceo, Nike).

İçinde bulunduğumuz ortam üzerine verdiği bir diğer çarpıcı örneği ise Grant Hammond’dan geliyor: “Belirsizlik, korkulacak bir şey değildir… başarılı olmanın en iyi yolu belirsizlik içinde eğlenmektir.”.

STRATEJİK ORTAKLIKLAR PLANLARKEN AT GÖZLÜKLERİNİZİ ÇIKARIN!

Donuts‘da kurumsal gelişmeden sorumlu başkan yardımcısı Tim Favia, “Yeniliğe yatırım yapmalıyız” diyor ve DNS işine paralel olan şirketlere yatırım yapmaya devam edeceklerini söylüyor. Netki‘nin kurucusu Justin Newton ise DNS‘in pazarlanabilirliğini blok zincirle (blockchain) çözmenin bir yolu olarak gördüklerini ve DNS‘in sağlamlığının sayısal IP adresleri ile değil web adreslerinin Bitcoin cüzdanlarında uygulanabilmesiyle mümkün olabileceğini vurguluyor.

GeoNetwork‘un kurucusu Sean Eilers ise Geofencing (belirli bir coğrafi sınırı tanımlamak için radyo frekansı tanımlama (GPS) ve RFID  kullanımı), DNS ve akıllı telefonlar üzerine önemli satır aralarına dokunuyor. Ayrıca dünya nüfusunun önemli bir kısmının hiçbir sokak adresine sahip olmadıklarından yola çıkarak “Konum Tabanlı Drone Teslimatı” gibi öngörülerine de yer verdi.

HEDEF KİTLENİZİ TANIYIN!

WP Engine‘de İş Geliştirme Başkan Yardımcılığı yapan Lisa Box, konuşmasını İnternet’in hiç olmadığı bir dünyayı asla bilmeyen 21 yaşın altındaki Z kuşağı üzerine kurmuş. %72’sinin İnterneti eğlence amaçlı kullandığını söyleyen Box, bu yeni kuşak için herhangi bir bilgisayar ile akıllı telefon arasında bir fark olmadığını da ekliyor. Online incelemeleri ünlülerin beğenilerine tercih eden Z kuşağı için bir alan adının değerinin çok farklı olacağını da ekleyen Box sözlerini, bir alan adının markalaştırılabilirliği ve güçlü bir alan adına sahip olmaya devam etmenin önemini belirterek tamamlıyor.

ONLINE İŞLEMLER SÖZ KONUSU OLDUĞUNDA HIZ ARKADAŞINIZDIR!

Escrow Genel Müdürü Jackson Elsegood, NamesCon 2018 kitlesine “Ödeme Otomasyonunun Geleceği” konusunda sesleniyor. Kriptografi konusunda henüz fiyatlandırmaların çok fazla belirsiz olduğunu, Bitcoin’in günde binlerce dolar değerinde dalgalanmalar yaşadığını ve şu an için online işlemlerde en güvenli yolun Escrow olduğuna dikkat çekerken geleceğin büyük bir hızla geldiğini belirterek sözlerini tamamlıyor.

BLOCKCHAIN, DÜNYANIN EN HAREKETLİ KELİMESİ, ANCAK AÇIKLAMASI EN KOLAY ŞEYİ DEĞİL

Blockgeeks Genel Sorumlusu ve Öğretim Görevlisi Haseeb Rabbani, Blockchain’in bankacılık ve finans sektörü yanı sıra kimlik yönetimi, sağlık hizmetleri ve hatta alan adları için de önemli olduğuna değiniyor. Oldukça etkili bir konuşma yapan Rabbani, Bitcoin’in ve özellikle de altında yatan teknolojinin çok daha çekici olduğuna değinirken bunun sadece buzdağının görünen kısmı olduğunu söylüyor. Ayrıca Bitcoin’in yanı sıra Ethereum’a da değinen Rabbani, her ne kadar Bitcoin’den yaklaşık 5 yaş daha genç olsa da 100 milyar dolar piyasa değeri ile Bitcoin’in 2 katına çıkarak 23.000 düğüme ulaştığını dikkat çekerken, Ethereum’u blok zincirinin geleceği olarak gördüğünü de ekledi.

KUŞAKLAR ARASINDAKİ DAVRANIŞ FARKLILIKLARINI İNCELEYİN!

Verisign‘da Global Pazarlama Kıdemli Başkan Yardımcısı Scott Schnell, alan adı endüstrisini yönlendiren kilit eğilimler üzerine konuştu. Amerika’daki yeni işyeri faaliyetlerden dolayı alan adlarına olan talebin artmaya devam ettiğini ve ayrıca önümüzdeki 3 yıl boyuncada Afrika, Amerika ve Asya Pasifik’te (APAC) internet kullanıcılarının daha da artacağını beklediklerini, Hindistan, Çin ve Endonezya’nın yeni internet kullanıcılarınınsa bu artışta öncü olacaklarını düşündüklerini, 2017’nin lider kelimelerinin Coin, Crypto, Token ve Blockchain olduğu bilgisini verirken özellikle alan adı bilincine yatırım konusunada önemle dikkat çekti. Ayrıca .net’in yanısıra .cc, .tv’de değinen Schnell, Verisign NameStudio’nun yapay zeka kullandığı bilgisini de verdi. Son olarak bazı alan adı değerleme eğilimlerine yer veren Schnell, işlem hacmi açısından iki kelimelik alan adlarının tek kelimeliklere oranla daha fazla işlem gördüğünü, bunun sebebininse büyük ölçüde Google’ın otomatik tamamlamasından kaynaklandığını ve anahtar kelime tabanlı alan adlarına talebin halen devam ettiği bilgilerini vererek konuşmasını tamamladı.

SATIŞ YAPMAKTAN HOŞLANMIYORSANIZ, PROFESYONEL BİR SATIŞ EKİBİYLE ÇALIŞIN!

GoDaddy‘de Ürün Geliştirme Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı Paul Nicks, dünyanın en değerli alan adı portföyünü işletmekten öğrendiği derslerden bahsetti. “En değerli” kelimesini ise şöyle açıyor: 734.445 alan adı yönetimi, dokuz portföy ve GoDaddy’nin kendi değerleme araçlarına göre 2.52 milyar dolar değer. Nicks, telefonla iletişimin epostaya göre % 46 daha etkili olduğu bilgisinin yanı sıra alan adlarının satışı ile ilgili bir kaç tiyo verirken sözlerini “NameFind satış ekibinin sizin için de çalışmasını sağlayabilirsiniz” diyerek tamamladı.

GÖRÜŞMELER İKİ YÖNLÜDÜR, EGOYA ASLA YER YOKTUR!

Son 10 yılın süper avukatları arasında yer alan, en büyük davalarda boy gösteren, basının eğlenceli yüzü ve Saper Hukuk Bürosunun baş avukatı Daliah Saper, içinde bulunduğumuz süreci, bir “kazan kazan” (winwin) fırsatı olarak görüyor ve pazarlık etmenin önündeki engellere değiniyor. Ayrıca müzakereler üzerine çok önemli tiyoları da vardı: (her alana uyarlanabilir… alan adı satıcıları ve alıcıları için süper tecrübeler) Rakipler her zaman kazanmayı sever, köprüleri yakmamaya özen gösterin, isteğinizden biraz almak istiyorsanız biraz vazgeçmeniz gerek, güçlü ve zayıf noktalarınızı belirleyin, bilgi güçtür, konumunuzu gerçek verilerle destekleyin, kibarca davranıp iyi başlangıçlar yapın, görüşmeler iki yönlüdür ego için yer yoktur, asla kesmeyin, önce dinleyin, ilk önce karşı tarafın konuşmasını sağlayın, sükut altındır, bir teklife hemen atlamayın veya reddetmeyin, olabildiğince yavaşlayın, yanıt vermeden önce 10-20 saniye bekleyin, prensiplerinize sadık kalın.

KAZAN-KAZAN FIRSATLARI İÇİN KRİPTO PARA BİRİMLERİNİ ARAŞTIRIN!

NamesCon‘un kurucusu Richard Lau, MediaOptions‘un CEO’su Andrew Rosener ve Evergreen‘in kurucusu Jen Sale, gündemin en sıcak konularından kripto sektörü ve kripto alan adları üzerine oldukça keyifli bir tartışma yaptılar. Bilindiği üzere Jen Sale, 2013’te “btc.com” kripto ismini almış ve 2014 yılında satarak yılın en büyük satışların birini gerçekleştirmişti.

 

NamesCon 2018, Radix‘in CEO’su Sandeep RamchandaniAfilias‘daki Satışlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Steve HeflinSedo‘nun CMO’su Christian Voss ve DigitalTown CEO’su Rob Monster‘ın etkinlikteki trendleri ve bunların önümüzdeki yılki alan adı endüstrisi üzerindeki etkileri, kripto piyasası ve alan adı endüstrisine yansımaları, insanların Amazon gibi platform tabanlı ekonomilere alışmalarından ötürü küçük işletmelerin bu konuda bir şeyler yapmak için bir araya gelebilecekleri, domainog, alan adlarının blok zincirinin en yakın arkadaşı olduğu, sanal gerçeklik teknolojisinin alan adı endüstrisi için de etkileri olacağı, Amazon Echo gibi ürünlerin doğrudan kullanıcıların bir alan adına erişimini tehdit edebileceği, kalıcı dijital adres fikri, yeni uzantılara ilişkin satışlardaki artışlar (Sedo’da, .club ve .shop’un üst düzey satılık uzantılar arasında, ancak yine de ccTLD‘lerin ve .com’ların gerisinde) gibi bilgiler paylaşılarak tamamlandı. Raporun tam ve ingilizce sürümüne namescon resmi sitesinden ulaşılabilir.

 

domain haberleri