Domain Haberleri

Okunabilir Alan Adları

Okunabilir alan adları

ILLINOIS (sully) — James Stevens İngiltere’de yatılı okulda eğitim gören bir girişimci. Okunabilir alan adları üzerine yenilikçi ve yaratıcı tekniklerinden istifade etmek için “Names.of.London Ltd” ‘i kurmuş ve yeni üst düzey alan adlarının yayılmasında etkili bir oyuncu. İşte ufuk açıcı olabilecek bir röportajdan satır başları;

 

Mike: Fikrin hoşuma gitti. “names.of.london” ile ne yapıyorsun, bu kavramı nasıl buldun.

James: Bir sabah, yerel bir istasyonda “.london”un radyo reklamı duydum ve derhal “of.london”ı kullanarak neler yapabileceğimi fark ettim ve ayrıca “mayor.of.london”un sahibi olmanın harika olacağını düşündüm. Başlangıçta “of.london” ve “in.london” ile başlayacaktım ancak tüm yeni gTLD‘lerde kullanmak için “in”e izin verilmedi. (in.london gibi). “.in” ile karışıklık yaratabileceği için Hindistan tarafından engelleniyor. Dolayısıyla, çalışacak diğer kombinasyonları aramak için üç kelimelik çümleler oluşturmak için bir algoritma tasarladım ve ilki “for.sale” oldu. Satın almak biraz pahalı oldu ancak alan adının hiçbir açıklamaya ihtiyacı yoktu.

 

Mike: Bana “co.com” mesajını hatırlatıyor. Bu çabanın arkasındaki insanlarla mı işbirliği yaptınız ya da öğrendiniz mi? Ne gibi benzerlikler ve farklılıklar görüyorsunuz?

James: Teknik açıdan bakıldığında temelde aynı iş modeli, ancak alan adlarının insanlara okunabilir cümleler halinde olmasının konsepti bana bir avantaj sağlıyordu. Yaptığımın piyasadaki her şeyden oldukça farklı bir şey sunduğunu hissediyorum. Bildiğim kadarıyla kimse buna benzer bir hizmet sunmuyor. Bu proje hakkında kimseyle konuşmadım ancak üst alan adı mülkiyeti ve kontrolü açısından “gb.com”un yaşadıkları sorunlardan bir ders aldım. “gb.com” üçüncü şahıslara kiralanıyordu ve bir anlaşmazlık olduğunda tüm alt alan adı sahipleri devre dışı kalıyordu, bu sebeple doğrudan sahip olduğum ana alan adlarını satmayı tercih ettim.

 

Mike: Google ve diğer arama motorları bu tür alan adlarını nasıl değerlendiriyor? Bu URL türü için herhangi bir SEO avantajı veya cezası var mı?

James:  Çok olumlu davranıyor görünüyorlar. Kullanan insanların çoğu (% 55) 35 yaşın altında. Orijinal “.com” patlamasını hatırlamıyorlar, bu nedenle bu alan adları onlar için farklı bir anlam ifade ediyor. Bu, alan adlarımızdan birini satın almanın hedeflenen ziyaretçileri sitenize çekmek için en ucuz yollardan biri haline getiriyor. Yıllık 25$ a alınabilen “pugs.for.sale”in hedefli ziyaretçilerinden elde edecekleri yıllık getiri yaklaşık 255$. Facebook’un reklam oranları oldukça düşük olmasına rağmen “hedeflenen ziyaretçi / tıklama sayısı”nı elde etmek çok daha fazla maliyet getiriyor.

 

Mike: Yine, co.com’a benzer şekilde, bu kayıtlar üçüncü seviyede olan ikinci seviye alan adlarımı?

James:  Doğru, eğer bu şekilde kullanmak isterseniz “co.com” daki çalışıyor. Tıpkı İngiltere’deki işletmeler için standart olan “co.uk” gibi. İsimlerden biri varolan bir markaya rastlarsa – ör. “Links.of.london” veya “just.for men”. Bununla birlikte, “phrases.for.sale” ile, insanları mevcut içeriğe yöneltmek için kullandığınız bit.ly benzeri bir hizmet sunuyoruz, ancak bit.ly’den farklı olarak, ifadelerimizin okunması ve hatırlanması daha kolay. Örneğin, ebay’de bir Nike mağazanız varsa, mağazanıza yönlendirmek için “nikes.for.sale” kullanıyor. Tam URL’den daha kısa ve unutulmaz, ancak yine de Twitter’da tıklanabilir ve çekici URL’lerden % 34 daha fazla tıklama alıyor (bit.ly göre). Veya bir “break.from.work” gibi bir cümle kullanabilirsiniz; kullanıcıları bir rekabet veya kupon sunan çevrimiçi içeriklerle ilişkilendirmek vb.

 

Roröptajın tam halini kaynaktan okuyabilirsiniz. Biraz kısaltacak olursak, bu alan adlarının James’e maliye uzantıya göre değişmekle beraber yıllık 25$ ile 300$ arasında değişiyormuş. Bu güne kadar ne kadar sipariş aldığı sorusuna ilişkin, bu iş için tam zamanlı işinden ayrıldığını ve yaklaşık 18 aydır yaptığı bilgisini veriyor. Tam zamanlı işinden ayrıldığına göre geliri tahmin etmek güç olmasa gerek. James’in alan adları yılda 600.000’den fazla ziyaretçi çekiyormuş. Satış odaklı düşünülürse bu gerçekten iyi bir rakam. Geleceğin bu tür alan adları olup olmadığı ve işi büyütmek için başka isimler alıp almadığı sorusuna ise, geleceğin bu tür okunabilir alan adları ile şekilleneceğine inanıyor. Eğer bu konsept evrensel olarak kabul görürse yeni isimlerden oluşan bir listesinin olduğu bilgilerini de ekleyerek röpörtaj sona eriyor.

 

DOMAINOG: James’i kutluyorum, aklın yolu birmiş. Çünkü bir kaç yıl önce aynı olayı düşünmüş ve düşünmekle kalmayıp faaliyete geçirmiştim. Ancak benim amacım okunabilir alan adı oluşturmak değil, belli bir aranma hacmine sahip tam eşleşmeli cümle kurmaktı ki yaptım da. Zengin etmedi/etmiyor (aslında belki edebilir, kafa patlatmak lazım) ama gemiyi yürütüyor ve üstelik çokta eğlenceli. Yauuza’da bi parça işlemiştim. Adwordscüler bayılıyor! 🙂

 

Kaynaksullysblog.com/names-of-london

domain haberleri