Domain Haberleri

Parktan Kazanç

By , - Domain Haberleri - . Etiketler:

ANKARA (domainog) — Parktaki alan adınızın ismini paylaşmak demek, ha kasanın üstüne “kasa şifresi” yazmak, ha arabanın üstüne anahtarları bırakmak demektir. Kulağa mantıksız gelse de hepsi de aynı şeydir. Peki alan adını parka çekmek para kazandırır mı? Cevap kısaca “evet”tir. Nasıllarına geçmeden önce işin doğasını anlamak şart. Park işleminin amaçlarına bakalım:

  1. Site faaliyete geçmeden önce ziyaretçileri bilgilendirmek, -ki bu “hazırlık aşamasındayız” gibi bir anlam olabilir.
  2. Faaliyeti duran bir sitenin, faaliyetinin bittiğini veya nerede devam ettiğini gösteren bilgilendirme sayfasıdır. Bu da bazı yasal yaptırımlarca zorunludur.

İşte “alan adı park sayfası” kavramının doğuşundaki belirtik yani görünen anlam buydu. Devam eden süreç içerisinde -ki bu esas amaçtı- örtük anlamı ortaya çıktı. Parktan da para kazanmak. Buradaysa iki amaç vardı.

  1. “Madem bir alan adın var, boşa bekletme, parka çek.”
  2. “Yenilemeyi unuttunsa hâlâ gelen ziyaretçiler boşa gitmesinler, bir şeyler gösterelim. (direk girişler veya bırakılan bağlantılardan (backlink) gelenler)

Bir alan adı ya özel bir kelimedir (marka adı gibi) ya da anahtar kelimedir. Anahtar kelimelerse site hakkında açık kök bilgiyi barındırır. İşte bu kök bilgi de meta kelimeler olarak anılır. Meta kelimeler siteye işlenir ve; ya doğal arama sonuçlarından (bu artık pek mümkün değil) ya direk girişlerden ya da o sitenin bıraktığı geçmiş bağlantılarından (forum, sosyal medya vb.) ziyaretçi akışı gerçekleşir. Bu ziyaretçilere de, ya o meta bilgiyi içeren ya da sitenin aktif olduğu süreç zarfındaki iştigal konusuna göre reklamlar  gösterilir. Ancak gelişen teknoloji ile sayfaya giren ziyaretçinin çakma mı gerçek mi olduğu az çok belli olmaktadır (kandırmak mümkündür). Bu sebeple park şirketleri bu işi profesyonel olarak yaparlar ve sayfaya gelen ziyaretçinin, sayfaya nereden geldiklerini ve hatta ziyaretçiler farketmeden bir iç frame açarak tıkladıkları adreste ne kadar kalıp kalmadıklarını bilebilirler ve ona göre reklamı geçerli sayar veya saymazlar. (bir çok yol yöntem var)

Kazandıran birkaç yol;

  1. Sitenin eskiden aktif ve ziyaretçisi olmuş olmalıdır. Bundan uzun süreli bir kazanç mümkün değildir. Bu yüzden site zaman zaman parktan çıkarılıp aktif edilir, tazelenir. Bu genelde botlarla yapılır ve ziyaretçilerin büyük bir kısma ne aradığını bilmeyen bir kitledir. Ama sonuçta yine de para kazandırır.
  2. Anahtar kelime (keyword) alan adları. Bazı alan adları aktif olmasa da hit alır. Bu tamamen ziyaretçi alışkanlığıdır. Arama motorunda aramak yerine adres satırına yazar ve ctrl enter ile siteye girer. Ancak işlem öncesi nereden geldiği önemlidir. Hesabınıza gerçek bir para yazması için 3 tık kuralı geçerlidir; Nereden geldi, neye tıkladı ve ne kadar kaldı. Bunlardan biri diğerinden uyumsuzsa para hesaba geçmez ve genelde buna benzer hareketlerin gerçekleştiği hesaplar banlanır. Banlanma iki türlü olur. Ya dengesiz hareketlerin fazlalığı ile ya da alan adına karşı saldırı yapılarak. İşte bu yüzden; “insanlar parka çektiği siteyi paylaşmazlar“, çünkü sıra dışı hit alır, doğallık bozulur.
  3. Yıllık park reklam getirisi, maliyetinden fazlasını karşılayabilecek kadar backlinkleri olan süresi dolan alan adları. (aslında reklam sayfası olmasa da GD!’nin “Premium AA” başlığı altında yaptığı tam olarak budur, yasalda değildir, ama yapıyor mu yapıyor işte.)
  4. Alan adının satın alınması ve bu satın almanın iptal edilmesi arasında geçen süredeki kullanımlar. Genelde bu süreçte canlı olarak fayda maliyet analizi yapılır ve ne yazık ki hâlâ yapılabiliyor.)

Kendim üzerinden örnek vererek sonlandıralım. Parka çektiğim bütün alan adları ortalama günde 0,1$ civarında getirir, ya da TL olarak yaklaşık 50-60 kuruş. Paranın küçüklüğü asla yanıltmasın. Olaya kuruş olarak değil yüzde olarak bakın. Yani yılda %100 kar. Üstelik alan adınız hâlâ satışa açık durumdadır. mis.

Aklınızda kalacak tek bir şey varsa o da şu olsun isterim. Aranma potansiyeli olan anahtar kelime (keyword) alan adı alın, çünkü her zaman reklam getirisi potansiyeli vardır ve bu da kendi maliyetini karşılar demektir. Kendi maliyetini karşılaması demekse, ayakta kalabilmeniz anlamına gelir. (gayri resmi bir çok kazançlı yöntem varsa da bunlar bu sitenin çizgisi dışındadır, ama var mıdır vardır ve genelde alan adı gözden çıkartılır.)

ve son söz: Park için ns’leri sık değiştirmeyin. Bu, alan adına zamanla değer kaybı yaşatır.

domain haberleri